×
WomanOnly

Jak správně zavařovat maso a které je pro to vhodné

Jak správně zavařovat maso

Zavařujete jenom ovoce nebo zeleninu? Můžete také zavařovat maso a připravit si tak jídlo na dovolenou nebo pro speciální příležitosti.

Domácí zavařování masa

Zavařovat maso neboli sterilovat není žádná velká věda. Nezbytná je čistota všech nádob, ale také rukou a pomůcek. Pokud by na nich byla špína, obsah by se brzo zničil, a to by byla velká škoda.
Většinou se zavařuje do sklenic.

Příprava na zavařování

Jak už jsme si řekli, vše je potřeba absolutně čisté, je tedy zapotřebí sklenice a víčka umýt v horké vodě, do které můžete přidat sodu. Poté je dobře opláchneme pod tekoucí vodou a necháme volně uschnout. Stejně je také potřeba umýt gumové kroužky (na maso se dávají červené). Opláchneme a následně je vypaříme ve vodě se sodou (asi 1 lžička na 1 litr). Kroužky zůstávají v horké vodě (nevaří se) 10 minut. Také kroužky se nechávají volně uschnout bez utírání.

Příprava masa

Maso se zavařuje bez kostí, ideálně by se mělo jednat o libové maso. Pokud by bylo tučné, mohlo by časem nelibě vonět. Do zavařovaného jídla také nepatří cibule. Protože rychle kysne, mohla by veškerou práci zničit. Je třeba vědět, že koření rádo kvasí, proto je vhodnější dokořenit až když se maso používá.

Sterilovat se dá jak syrové maso, tak i uvařené (hotový pokrm). Využít se dá maso vepřové, hovězí, ale i drůbeží, jehněčí, zvěřina nebo ryby.

Zavařování masa

Když se konzervuje syrové maso, potřebujete 700ml zavařovací sklenici, třeba vepřový vývar a asi 500-600 g vepřového masa. Nejprve je třeba sklenici vymastit vyškvařeným sádlem a na dno nasypat lžičku soli. Nakonec vložíte maso, a zalijete do tří čtvrtin vývarem. Důkladně otřete okraje sklenice, položte gumičku okolo výstupku na víčku, víčko dáte na sklenici a upevníte kovovou objímku tak, aby jen mírně přidržovala. Sklenice se dají do zavařovacího hrnce, případně do obyčejného hrnce (nebo tlakového), přičemž je třeba dát na dno hrnce pařáček, rošt nebo hadr. Vaří se zvolna asi hodinu. Zalije se vodou zhruba do třetiny výšky sklenice. Sklenice by se neměly dotýkat. Druhý den se sklenice znovu vaří pozvolna asi hodinu. Voda se musí rovnoměrně vařit.

Pokud máte předpřipravené maso, vložíte ho do sklenice a dál pokračujete jako jsme uvedli před chvílí.

Dokončovací práce a kontrola

Když je sterilace hotová, vyndají se sklenice z vody a položí na podložku z utěrky. V tuto chvíli dobře dotáhneme uzávěry a sklenice necháme vychladnout. Jestli víčko dobře těsní, se ověří obrácením sklenice dnem vzhůru. Tekutina nemá vytékat, ani nesmí stoupat bubliny. Sklenice popíšeme, včetně dne výroby. Je důležité sklenice skladovat v chladu a suchu. Nezbytné je zavařené sklenice zpočátku denně kontrolovat, potom méně často. Pokud zjistíme, že je některá sklenice vadná, můžeme ji v případě potřeby ještě převařit hodinu na 100 °C.

Jestliže se objeví špatný zápach nebo kyselost, případně další zvláštnosti, nezbude nic jiného, než celý obsah zlikvidovat. Může se stát, že vrchní tuk nebude chutný, pak je vhodné ho dát pryč a použít tuk nový.6 Komentáře Jak správně zavařovat maso a které je pro to vhodné

  1. Já takhle zavařuji nejen masa, ale i hotová jídla včetně omáček a vydrží bez botulotoxinu dlouho, pokud se “nesplivnou” za pár dnů :-))

  2. Souhlasím,já zavařovala i upečenou sekanou,kachnu a bažanty(v rodině 2 myslivci)klidně i s kostí.Nikdy jsem sklenice nevytírala sádlem a maso vydrželo klidně do další sezony.

  3. Doporučuji zavařit maso upečené, nemusíte ho nijak zvlášť kořenit, aby zůstalo chuťově neutrální, stačí trochu soli, případně trochu kmínu na vepřové maso. Sklenice se před použitím vyvařují. Jinak se opravdu maso zavařuje každý den hodinu. Nemusíte mít obavy, nerozvaří se. A chodit každý den kontrolovat? Zkontrolují se po vychladnutí víčka, jestli jsou vtažená dovnitř, pokud některé po klepnutí vydá dutý zvuk, dáte do lednice a budete mít druhý den na oběd vepřové.

  4. Tady někdo objevil Ameriku. Když ještě nebyly běžné ledničky a mrazničky už teprve ne jak se asi uchovávalo maso z tzv.zabíjačky? Část se udila a část se zavařovala do sklenic. Zavařovalo se i uzené maso.

  5. Nezapomněli jste na clostridium botulinum? Podle uvedeného postupu jste se ho nezbavili (resp. Jeho spor). Nevyloučili jste nebezpečí otravě botulotoxinem (klobásový m jedem)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*