Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Jak vybrat šampón na vlasy a které látky obsažené v šamponech nám škodí?

Krásné, husté a zdravé vlasy jsou snem každé ženy. Ne každá však má to štěstí, aby měla bohatou hřívu. Ale ať už krátké či dlouhé vlasy, husté nebo méně husté, vlasy by měly být především zdravé a dobře vyživené. Jak toho dosáhnout a kterým přípravkům a šamponům se vyvarovat? Ne každý šampón či procedura naším vlasům prospívají. Obecně víme, že příliš chemie škodí, a to nejen vlasům, ale celému organismu! Pojďme se v tom tedy vyznat lépe.

Které škodlivé látky obsahují šampony na vlasy?

Vlasy dělíme na mastné, suché a barvené. Podle tohoto nejčastějšího rozdělení vlasů seženete také různě rozdělené šampony s obsahem nejrůznějších účinných látek. Ty obvykle mají za úkol vlasy patřičně vyživit, anebo zbavit lupů či přebytečného tuku z pokožky hlavy. Existuje však spousta látek v šamponech, které nám mohou uškodit, když už tedy opomeneme, že nám velice škodí i samotné toxické barvy na vlasy. To, že šampon například obsahuje arganový olej, vitamíny a spoustu zajímavých bylinek ještě neznamená, že jeho další složení je v pořádku. Před kterými látkami obsaženými v šamponech bychom se tedy měli mít na pozoru?

1. Parabeny (methylparaben, ethylparaben a propylparaben)

Jedná se o konzervanty, které u výrobků prodlužují datum spotřeby. Bohužel však mají spoustu nežádoucích účinků, nepřirozeně zasahují do organismu a ovlivňují hormonální činnost, působí jako alergeny a jsou rakovinotvorné. Hlídejte si šampony a další produkty, které mají označení “bez parabenů” a ty preferujte – můžete je bezpečně používat (samozřejmě s ohledem na obsah dalších látek v produktu).

2. Sulfáty (Sodium Lauryl Sulfate SLS a Sodium Laureth Sulfate SLES)

Kromě parabenů jsou nechvalně proslulé také sulfáty. Poznáte je ve všech přípravcích, které až příliš pění. Dávají se nejen do šamponů, ale i různých mýdel, pěn do koupele a podobně. Žádnému rodiči by asi nemělo být jedno, jestli své dítě koupe v takovém přípravku. Sulfáty jsou velmi dráždivé, odmašťují pokožku a narušují její přirozený ochranný filtr. Působí jako alergeny a toxické látky. Dráždí nejen pokožku, ale i sliznice a oči. Je více než vhodné nepoužívat nejen šampony obsahující sulfáty, ale i sprchové gely a pěny do koupele, a obzvláště také u dětí! Byly zaznamenány i prudké alergické reakce na tyto látky.

Ftaláty dnes již dokážeme nahradit. Důležité je číst etikety. Vyhlížejte obsah látek jako jsou tyto: Codamidopropyl Betaine, Sodium Myreth Sulfate, Sodium Cocoamphoacetate, Coco Glucoside, ale i třeba Yucca Foaming Extract a PEG-80 Sorbitan Laurate, Disodium Lauryl Sulfoccinate a Decyl Glucoside. Ty jsou bezpečné a nahrazují sulfáty. Jsou to přírodní látky, které pění. Získávají se z cukrů, kokosového oleje nebo obilí.

3. PEG a PPG (Polyethylenglykol a polypropylenglykol)

Tyto emulgátory se nacházejí v mnoha kosmetických přípravcích, ať jde o šampony, sprchové gely, dekorativní kosmetiku, deodoranty, vlhčené ubrousky a podobně. Jedná se o silně alergenní a toxické látky, které mohou způsobovat až poškození ledvin a jater, podráždění pokožky a sliznic a jsou rovněž karcinogenní.

Propylenglykol nahrazují šetrné cukrové tenzidy a olejové deriváty, například Sodium Coco Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside nebo Capryl Glucoside.

4. DEA (Diethanolamin) a MEA (Monoethanolamine) a TEA (Triethanolamine)

Tyto látky patří mezi škodlivé tenzidy, které mají emulzivní účinek. Jedná se o silně karcinogenní a škodlivé látky, které způsobují poškození mozku plodu a zamezují tvorbě acetylcholinu v těle. Diethanolamin i další tyto aminy se ukládají ve vnitřních orgánech a mozku, jsou dráždivé a vyvolávají kožní záněty. Rozhodně by se jim měl každý vyhnout, zejména také těhotné ženy.

DEA nahrazují neškodné cukerné tenzidy, například Sodium Coco Sulfate.

5. Parfémy v šampónech

V neposlední řadě je třeba také zmínit, že mnohým lidem, zejména alergikům, neprospívají ani silně parfémované šampony. Samotné parfémy obsažené v šamponech mohou být také velice dráždivé!

Které silikony se používají v šamponech?

Spousta šamponů také obsahuje silikony. Ty však jednak velmi škodí životnímu prostředí, protože nejsou snadno odbouratelné, ale také mají spoustu nevýhod v péči o vlasy. Silikony se začaly používat teprve nedávno. V kosmetickém průmyslu se začaly objevovat až od 90tých let 20.století. Samozřejmě mají spoustu jedinečných vlastností, pro které se jeví být při používání zajímavými. Nejčastěji se jedná o dimethicone a cyclomethicone, případně mají koncovku -siloxane či -silane.

Mezi nejobvyklejší silikony používané ve vlasových šamponech patří tedy již zmíněný dimethicone, který se dá vymývat asi nejlépe a vlasy zase až tak příliš nezatěžuje. Dále je to cyclomethicone, který se také často používá, ale tento silikon je ve vodě nerozpustný, špatně se z vlasů odstraňuje a časem vlasy zatěžuje. Dalším silikonem je cyclopentasiloxane, který bývá především součástí vlasových olejů. Je smývatelný pouze částečně. V běžně dostupných šamponech, kondicionérech, sprejích na rozčesávání vlasů, vlasových zábalech a maskách rozhodně tyto zmíněné silikony najdete.

Silikony v šamponech. Čím nám škodí?

Silikony umožňují snadnější rozčesávání, proto se často objevují v šamponech typu 2 v 1 a podobně, které byly jednu dobu velkým hitem. Nejsou obsaženy ale jen v šamponech, najdeme je i v krémech nebo make-upech. V šamponech dodávají vlasům lesk, hebkost, usnadňují rozčesávání a způsobují to, že jsou vlasy hladké, nevysušují se a netřepí. Bohužel však dochází také k tomu, že obalují vlasové vlákno a vytvářejí nepřirozený vzhled a strukturu vlasů. Silikony při dlouhodobém používání šamponů s jejich obsahem ve vlasech trvale zůstávají a není možné již s vlasy pracovat přirozeným způsobem. Nereagují tak ani na různé přírodní a vyživovací masky, protože se žádné účinné látky přes silikony k vlasům přímo nedostanou.

Silikony z krémů a make-upů je třeba na noc setřít z obličeje a odlíčit, protože jinak na naší kůži zůstávají. Ani z vlasů silikony jen tak nedostaneme. Nejsou totiž obvykle rozpustné ve vodě a časem se ve vlasech hromadí, proto mohou činit problémy. Obalují vlasové vlákno, mohou dráždit vlasovou pokožku, způsobují lupy, maštění a vypadávání vlasů. Díky silikonům tak vznikají jakési “umělé” vlasy, které se chovají úplně jinak. Existují ale postupy, které umožňují odstranění silikonů z vlasů, nebo se o to alespoň snaží. Spočívají však v použití dráždivých látek, přírodní cestou se můžeme pokusit sáhnout silikony z vlasů třeba pomocí jedlé sody.

Přirozená péče o vlasy a jejich výživa je pak díky nerozpustným nánosům a nepřirozeným obalům na vlasech značně ztížená. Vlasy samozřejmě můžeme vyživovat také stravou, ale i zevní péče o dlouhé vlasy je velmi důležitá. Základem je vždy vybrat si vhodný šampón.

Jak vybrat vhodný šampón?

Pokud tedy chceme mít zdravé vlasy, je velmi důležité vybrat si dobrou značku kvalitního šamponu, který nebude poškozovat ani naše celkové zdraví obsahem nevhodných látek. Nesázejte na reklamu, neměl by vás zajímat vnější obal šamponu a všechna chvála, která je na něm napsaná, dokonce bychom ani neměli vybírat šampon podle vůně. Ta sice často bývá jednoznačnou prvotní preferencí, ale není zdaleka tak důležitá jako podrobné složení šamponu, které bychom si měli pečlivě přečíst na etiketě!

Měli bychom se vyvarovat výše uvedených škodlivých látkám a raději vsadit na přírodní kosmetiku a osvědčené, certifikované eko a bio značky zahraničních firem, nejčastěji se jedná o německou nebo dánskou bio kosmetiku. Tyto šampony obsahují spoustu přírodních látek, bylinek a olejů, navíc pouze povolené látky, které neškodí ani nám, ani životnímu prostředí.

Velice oblíbené jsou i tuhé šampony a mýdla na vlasy, které se vyrábějí také u nás. S trochou šikovnosti si je můžete vyrobit i sami. V neposlední řadě si dnes moderní ženy umývají vlasy třeba i kváskem, žitnou moukou, bylinkovými odvary či různými cukrovými tenzidy a olejovými deriváty. Tyto látky vlasům neublíží. Vlasy tak budou přirozené, silné, zdravé, čisté, vyživené, ale i divoké, nepoddajné, či suché. To však nemusí nijak vadit. Suché a nepoddajné vlasy dokáže vyživit lecjaký přírodní olej.

Mytí vlasů kváskem a jinými prostředky. Zpočátku budou vaše vlasy v šoku.

Co se týká vůně, než dráždivé parfémy, lze volit 100 % esenciální oleje. Ani jejich používání není bez rizika, neředěné oleje mohou dráždit sliznice a pokožku, proto je třeba vybírat je s rozvahou a dobře esence naředit. Ani šampon bez vůně nevadí, vlasy mohou i tak vonět přirozeně a zdravý člověk se zdravými vlasy nemusí být zrovna jako chodící parfumerie.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat šampón na vlasy a které látky obsažené v šamponech nám škodí?