Menu
WomanOnly
Hubnutí

Jak vydržet hubnutí? Klíčem je správná motivace. Nalezněte ji s námi

Redakce

Redakce

24. 9. 2014

Většina z nás jistě zažila ten pocit, kdy si při pohledu do výlohy obchodu na nádherné šaty, nebo zpozorování procházející krásné štíhlé ženy náhle uvědomí nedostatky vlastního těla. Pro mnohé z nás je právě tento okamžik klíčovým k tomu, že se rozhodneme se svou postavou něco udělat a konečně zhubnout.

Pustíme se do toho a začneme si odříkat sladká a tučná jídla. Zvýšíme konzumaci ovoce a zeleniny, přidáme obiloviny a celozrnné pečivo. Někteří z nás dokonce začnou poctivě cvičit. Pokud nám ale jídelníček nevyhovuje a pohyb bereme jako nutné zlo, cítíme se hladově, podrážděně a unaveně. Po několika dnech nebo týdnech proto boj vzdáváme a pomalu se opět vracíme do starých zajetých kolejí. A jen nám přibude další nepříjemná zkušenost s dietami a marnými snahami o zhubnutí.

Naše rada zní: „Kdo chce opravdu zhubnout, musí si pro to najít správnou motivaci.“

Stanovte si konkrétní cíl

Jen ten totiž bude motorem, který nás poveze v dobách, kdy nám budou docházet síly a elán. Než se pustíme do hubnutí, měly bychom si tedy ujasnit, co pro nás bude dobrým výsledkem a jak poznáme, že už se cíl našeho snažení dostavil. Lidská mysl nutně potřebuje správné zadání. Nerozumí úkolu jako: „Měla bych zhubnout.“ nebo: „To bříško musí pryč.“ Je jí třeba zadat jasný a srozumitelný cíl. Například: „Do Vánoc chci mít o 5 kg méně.“ nebo: „Na sestřinu letní svatbu si chci obléknout ty krásné nové šaty velikosti 38. Nyní mám vel. 40.“

Čeho zhubnutím docílíme?

Jakmile si stanovíme přesný cíl, přeměníme ho v motivaci tím, že si zodpovíme otázku, proč vlastně chceme zhubnout? Co získáme tím, když vytrváme? Každý si přitom najde něco jiného. Někdo chce mít opět krásnou svůdnou postavu, druhý se chce cítit lépe a získat zpět ztracenou energii. Další touží ztratit ostych svléknout se před partnerem. A to už je motivace. Toto přání si musíme vybavit pokaždé, když zapochybujeme, jestli nám případné útrapy stojí za naše snažení.

Nepřestávejte motivaci posilovat

Naši motivaci nejvíce posílí, když si ji budeme sami aktivně přiživovat. Svůj vysněný cíl bychom proto měli mít stále na mysli a těšit se, jaké to bude, až ho dosáhneme. Toužíme-li po pěkném novém oblečení, můžeme si představovat den, kdy si ho poprvé oblékneme. Těšit se na obdiv všech přítomných, kteří nás v novém kousku uvidí. Máme-li sen o dovolené v plavkách u moře, pak se ve své mysli představujme krásnou slunečnou pláž. Moře šumí, písek hřeje a vy si užíváte nádherný den v krásných plavkách, spokojení se svou postavou.

11 tipů jak neztratit motivaci při hubnutí

Připravte se na nepochopení okolí

Svou motivaci si nenechme nikým vzít. Smiřme se s faktem, že ne každý bude našemu přání zhubnout fandit a pomáhat nám. Od rodičů, partnerů, nebo přátel se můžete dočkat i negativních ohlasů: „Už zase hubneš?“ nebo: „Stejně to zase brzy vzdáš.“ Kamarádka zase může namítat: „Kašli na dietu. Pojď, dáme si kafíčko a dort.“ Takovými narážkami a návrhy se nesmíme nechat odradit. Právě v těchto chvílích je síla naší motivace nesmírně důležitá. Věříme-li jí, pomůže nám tato úskalí hravě ustát.

Na závěr jedno krásné přísloví, které říká: „Kdo nechce, hledá důvody, kdo chce, hledá způsoby.“ Dokažme sobě i druhým, že tentokrát zhubnout opravdu dokážeme. Máme přeci svojí motivaci, která nás lehce doveze k vysněnému cíli cítit se lépe a dobře vypadat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vydržet hubnutí? Klíčem je správná motivace. Nalezněte ji s námi