Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak vypadá dieta založená na ketóze? Musíte se spokojit s masem, mlékem a zeleninou

Adéla Lišková

Adéla Lišková

26. 10. 2018

Ketonová dieta je jednou z mála diet, při kterých můžete jíst v podstatě co hrdlo ráčí. Neznamená to však, že nebudete nikdy trpět hlady. Některé potraviny jsou vám totiž zcela zapovězeny – maso a mléko můžete, avšak brambory už ne. Jak funguje dieta založená na ketóze?

Ketonová neboli nízkosacharidová dieta

Ketonová dieta je označení pro dietu, jejímž průvodním znakem je velmi omezený (rozuměj prakticky téměř žádný) příjem sacharidů. Proto jste o ní mohli slyšet také jako o nízkosacharidové dietě. Jenže proč se jí říká ketonová? Je to proto, že je založená na specifickém způsobu spalování tuků – ketóze.

Ketonová dieta a ketóza

V normálním stavu, kdy má člověk dostatečný přísun sacharidů, si tělo standardně vytváří energii ji tak, že na ní přeměňuje sacharidy, přesněji zejména glukózu. Ketóza pak označuje stav, kdy místo sacharidů tělo přeměňuje na energii tuky. Při nízké hladině cukru v krvi se v těle začnou z mastných kyselin vytvářet tzv. ketony, které jsou pak pro něj zdrojem energie.

Ketonová dieta – jídelníček

Tuky si organismus může samozřejmě brát ze stravy, ovšem na rozdíl od sacharidů z nich příliš energie vytvořit nejde, proto musí brzy sáhnout do tuků uložených v těle, čímž pádem dochází k jejich spalování. Ve stavu ketózy tak tukové zásoby mizí a vy hubnete kila závratnou rychlostí.

Abyste se ovšem dostali do žádoucího stavu ketózy, je nutné utnout tělu přísun sacharidů, z kterých si energii bere obvykle. To znamená, že je prakticky musíte vyřadit ze svého jídelníčku (respektive povolený příjem sacharidů je cca 40 gramů denně).

Proteinová dieta. Jídelníček na týden pro růst svalů

Ketonová dieta – nejúčinnější je KetoFit

Při ketonové dietě si můžete jídla připravovat z běžných surovin. To je ale časově velmi náročné, navíc musíte důsledně hlídat přesné složení, obsach sacharidů, cukrů a bílkovin.

Pokud chcete opravdu rychle zhubnout, zvolte jídla od českého výrobce KetoFit. Nabízí velmi snadnou přípravu (3-5 min), perfektní složení, vysoký obsah vitamínů a dokonalý účinek při hubnutí. Okamžite se dostáváte do ketózy a tuk začne viditělně mizet. Běžně se při ketonové dietě dá zhubnout několik konfekčních velikostí. Přesvědčte se sami a podívejte se na reálné příběhy dam, které radikálně zubly s ketonovou dietou KetoFit.

ketodieta

Ketonová dieta – co jíst

Při ketonové dietě se musíte vyhnout jednoduchým cukrům, tedy všem sladkostem, sladkým nápojům, medu i ovoci. Jediné sladké potraviny, které si můžete dovolit, jsou ty slazené umělými sladidly. Dále je potřeba vyhnout se složeným sacharidům, tedy veškerému pečivu (obilovinám), těstovinám, rýži, bramborům a luštěninám. Musíte si tak vystačit s masem, zeleninou, vejci, sýry, mlékem a mléčnými výrobky.

Jak přestat jíst sladké. Zbavte se závislosti chytře

Ketonová dieta a mléko

Pozor ovšem na ochucené a slazené mléko, stejně tak ochucené mléčné výrobky. V tomto případě je nutné důsledně studovat etikety – pokud výrobek obsahuje sacharidy, pak jej budete muset vrátit do regálu. V případě mléka a mléčných výrobků se tak orientujte na zakysané výrobky.

Dieta s ketózou a zdraví

Výzkumy potvrzují, že hubnutí pomocí principu ketózy není pro jinak zdravého člověka nic nezdravého, ba právě naopak. Naši předci, kteří neměli k dispozici stravu bohatou na sacharidy, ostatně žili ve stavu ketózy téměr neustále.
Ketonová dieta se také používá jako podpůrný prostředek při léčbě epilepsie, cukrovky 2. typu a řady kardiovaskulárních onemocnění. Někteří jedinci ovšem mohou mít ve stavu ketózy problém s překyselením organismu, tomu však lze předejít ohlídáním si dostatečného přísunu zásadotvorných potravin, případně speciálními prášky.

ketodieta

Čtěte také: Ketofit – nejrychlejší ketonová dieta pro ženy

Ketonová dieta a nemoci

Samozřejmě pro nemocné lidi existují v souvislosti s ketonovou dietou jistá úskalí. Ostatně odborníci obecně nemocným lidem nedoporučují nějak výrazně hubnout (v výjimkou případů, kdy jejich váha prohlubuje jejich zdravotní problémy).

Na ketonovou dietu by si však měli dát pozor lidé s vážnými onemocněními jater a ledvin a také těžcí diabetici s cukrovkou prvního typu, u nichž hrozí ketoacidóza způsobená extrémním nedostatkem inzulínu.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vypadá dieta založená na ketóze? Musíte se spokojit s masem, mlékem a zeleninou