Menu
WomanOnly
Hubnutí

Jak zhubnout na kole? Je potřeba jezdit hlavně pravidelně

Adéla Beranová

Adéla Beranová

24. 7. 2014

Cyklistika je jedním z nejideálnějších sportů i pro lidi s větší nadváhou, nezatěžuje totiž klouby. Na kole může ale zhubnout snadno úplně každý. Chce to jen pravidelnost a správnou tepovou frekvenci. 

Lékař jako pojistka

Jste-li zdraví a alespoň trochu už sportujete, můžete vyrazit na kolo hned. V opačném případě byste se měli nejprve poradit s lékařem, zvlášť pokud se léčíte s nějakou nemocí. Vědět rady by si měl praktický lékař nebo třeba kardiolog.

Odborník vám také může poradit správnou tepovou frekvenci, ve které byste měla jezdit. Ta je důležitá hlavně proto, abyste nepřetěžovala příliš srdce, ale také aby se vám dařilo ztrácet kilogramy.

Tip: Seznam lékařů, kteří vám udělají testy a poradí, jakou zátěž zvládnete a jakou potřebujete, najdete třeba na internetových stránkách www.cstl.cz.

Tepová frekvence rozhoduje

Pro hubnutí je nejlepší, pokud se při sportu pohybujete v takzvaném aerobním režimu. Ten anaerobní zatěžuje tělo a rostou při něm svaly, ale nespalujete. Ten správný režim pro hubnutí určuje tepová frekvence, která by neměla být vyšší než 40 až 70 % z vaší maximální tepové frekvence.

Tip: Odhad své maximální „tepovky“ si můžete vypočítat z vzorce, kdy od 220 odečtete svůj věk.

V jakém režimu zrovna sportujete poznáte i jednoduše podle toho, že můžete bez větších problémů mluvit nebo si zpívat. Pokud je váš dech už přerývavý, zpomalte. Asi po dvaceti minutách v aerobním režimu začínáte spalovat tuky.

Raději častěji

Aby se vám dařilo hubnout, je potřeba se sportu věnovat pravidelně. To platí i o cyklistice. Pokud se chcete zdravě a plynule zbavovat kilogramů navíc, je potřeba vyrazit na kolo alespoň třikrát týdně. Váš výlet by měl trvat přibližně hodinu čistého času. Pokud s cyklistikou začínáte, vybírejte nejprve rovinaté trasy a kopce přidávejte postupně spíš kvůli zlepšování fyzické kondice než kvůli hubnutí.

Výhodou výletů na kole je, že můžete pokaždé vyrazit nějak jinam. Poznáte krásy svého okolí a dost možná tomuto sportu propadnete natolik, že se z vás stanou i vášnivý cyklovýletníci po širším okolí a zahraničí.

Tip: Jak vybrat správné kolo se dočtete zde.

Pohyb střídejte

Cyklistika je pro hubnutí velmi příznivý sport, nicméně nic se nemá přehánět. Jízda na kole zatěžuje vaše tělo jednostranně, měla byste proto vyzkoušet i něco dalšího. Pro kompenzaci cyklistiky se doporučuje třeba plavání.

Kolik spálíte

Záleží samozřejmě na mnoha okolnostech, na vašem věku, váze, fyzické kondici, terénu a podobně. Na horském či trekovém kole při výletech nejen po rovině jede mírně trénovaný cyklista průměrnou rychlostí asi 12 km/h. Nicméně je velmi užitečné si pořídit tachometr a třeba i měřič tepové frekvence, podle které lze spálené kalorie spočítat.

Obecně lze vycházet z následujích údajů při jízdě 60 minut:

Cyklistika 12 km/h – 305 kcal (60kg), 390 kcal (75 kg), 435 (90 kg)

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak zhubnout na kole? Je potřeba jezdit hlavně pravidelně