Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Koronavirus v Česku. Za nedodržení karantény hrozí pokuta až 3 milióny korun!

Jaká práva má zaměstnanec či podnikatel a co všechno může vláda nařídit? V souvislosti s rozšířením koronaviru v Evropě došlo k mnoha nařízením, která spoustu z nás nenechávají v klidu. Virová epidemie je vyšší moc a nepředvídatelný děj, který se nedá jen tak snadno ukočírovat. Kvůli zabránění šíření viru COVID – 19 se stát snaží vydávat různá nařízení, která je potřeba dodržovat z hlediska bezpečnosti nás všech. Vliv na celou ekonomiku, bezpečí občanů, výuku na školách i provoz kultury vidíme sami.

Vláda zakázala výuku na školách

Od středy 11. března 2020 platí zákaz výuky na všech školách, počínaje základními školami, přes střední a vyšší odborné školy až po univerzity, a to až do odvolání. Termíny státních maturit se zatím nemění. Mateřské školy prozatím budou v provozu, ale o jejich otevření či uzavření může rozhodnout jejich zřizovatel, tedy obec či město.

Vláda rovněž zrušila pořádání všech akcí nad 100 osob, což se týká kultury i sportu. Svůj provoz ruší také velká kina a městské knihovny, řada umělců posouvá termíny svých koncertů. Restaurace se zatím nezavírají, ale i na toto nařízení má vláda právo.

Láska za časů korony. Psycholožka o koronaviru a partnerských vztazích

Nárok na ošetřovné dětí do 10 let

Rodiče dětí mladších 10 let mají nárok na ošetřovné, pokud si platí nemocenské pojištění. Je potřeba, aby příslušná škola vydala potvrzení a rodič má nárok na 60 % platu po dobu péče o dítě a nepřítomnosti ve svém zaměstnání. Délka ošetřování dítěte je maximálně devět dní, u samoživitelů je to šestnáct dní. Nárok může uplatnit i prarodič či jiný příbuzný, který s dítětem žije v jedné domácnosti. Rodiče se mohou v péči o dítě také vystřídat.

Zaměstnanci v karanténě kvůli koronaviru

Zaměstnanci v karanténě mají nárok na 60 % platu po dobu prvních čtrnácti dnů. Pokud bude jejich pracovní neschopnost trvat déle, od 15. kalendářního dne jim bude vyplácena nemocenská. Zaměstnavatelé mohou svým zaměstnancům zajistit také home office za plnou mzdu. Podnikatelé však budou ve velké nevýhodě. Doporučuje se řešit konkrétní případy individuálně nebo se poradit s právníkem. Jde o případné nedodání služeb či zboží kvůli nařízené karanténě a podobně. V řešení také budou zrušené koncerty a jiné kulturní akce, za které si už lidé zaplatili a budou chtít vrátit peníze.

Za nedodržení karantény a dalších nařízení vlády hrozí až třímilionová pokuta. Jedná se o ohrožení veřejného zdraví podle §64 zákona o ochraně veřejného zdraví, kterému se musí fyzická osoba podrobit v případě podezření z nějakého infekčního onemocnění a poskytovatel zdravotních služeb jej ukládá na základě §67 toho samého zákona.

Nouzový stav může vláda vyhlásit nejdéle na dobu 30 dnů. Tato doba se však může dle situace se souhlasem Poslanecké sněmovny prodloužit.

Ztráta čichu a koronavirus. Co o ni zatím víme?

Zákaz cestování do Itálie, Číny, Jižní Koreje a Íránu

Ministerstvo zdravotnictví může při epidemii nařídit karanténu osob vracejících se z Itálie nebo z jiných zemí, kde se ve velké míře vyskytuje koronavirus. Momentálně se ani do Itálie nedostanete. Celá Itálie je v karanténě a od nás tam neletí žádný spoj. Každý kdo z Itálie přijede, se musí dobrovolně přihlásit u svého praktického lékaře a podstoupit dvoutýdenní karanténu, což platí i pro profesionální řidiče. Zákaz cestování se vztahuje na Itálii, která je největším evropským ohniskem nákazy, ale i na Čínu, Írán a Jižní Koreu. Ostatní cestování můžete podstoupit na vlastní riziko.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Koronavirus v Česku. Za nedodržení karantény hrozí pokuta až 3 milióny korun!