×
WomanOnly

Jaká úskalí přináší společná domácnost s rodiči partnera. Je to nabídka, která se neodmítá?

tchyne_rozpor_krize_spolecna_domacnost_hadka_konflikt
Zdroj: Shutterstock.com

“Dostali jsme skvělou nabídku, ale rozvrtalo nám to vztah”, říká Majka. Majka a David totiž shánějí lepší bydlení, plánují mít miminko, takže chtějí byt vhodný pro mladou rodinu. Skvělá nabídka přišla od tchýně a tchána, již mají v rodinném domě volné prostory, které by se daly zrekonstruovat.  Pro tuto variantu je také David, jejich syn, vždyť rodiče by jim na rekonstrukci přispěli ze svých úspor.

tchyne_rozpor_krize_spolecna_domacnost_hadka_konflikt
Zdroj: Shutterstock.com

Majka je však jiného názoru, dost jí vadí “drobnosti”, které se dějí v době návštěv u manželových rodičů. Zvláště tchýně má hodně jasno v tom, co je správné, jak věci mají být a je zvyklá to dávat dost najevo. Také respektování soukromí není její úplně nejsilnější stránkou a při dlouhodobějším pobytu má Davidova maminka tendenci organizovat program pro všechny zúčastněné.

Majka si uvědomila, že tchánovi to asi takto nevadí a nebo si na to prostě zvykl, manželka většinu věcí rozhodne i zorganizuje a on chce mít svůj klid, v rodině se příliš nediskutuje. Majce tento model  nevyhovuje, ale byla ochotná ho společensky akceptovat v době návštěv nebo krátkých dovolených u Davidových rodičů.

Čtěte také: Přítel je mamánek. Co dělat, když je muž závislý na matce?

David v tomto modelu vyrostl a v době návštěv u rodičů se mu podle Majdy příliš snadno podvoluje, zdá se jí, že si asi nechce přidělávat starosti. Každopádně to vypadá, že David se nechce dostat do konfliktu s matkou a vidí jen výhody bydlení v jednom domě pro dobu budoucího rodičovství – babička s dědou budou vždy po ruce a spolu s tím  hlídání, velká zahrada bude pro dítě další plus. David zdůrazňuje také ekonomickou úsporu při pořizování bydlení – Majka uznává, že David má v tomhle pravdu, ale nedokáže si představit, jak bude vypadat každodenní soužití. Už první debata o nové bytové jednotce neskončila dobře, všechno, co Majka navrhla, tchýně spolu s tchánem odmítla a David se nezapojoval. Když chtěla s Davidem probrat své obavy, pohádali se, David jí řekl, že je vůči jeho matce nespravedlivá.

Jak skončí rozhodování Majky a Davida necháme na nich,  pojďme se raději podívat na to, jaké jsou předpoklady pro bydlení v jednom domě.

Společné bydlení v jednom domě, ale každý sám

Především je to vzájemný respekt a přijetí odlišností oběma rodinami. Možná se nám může zdát divné, jak v jednotlivých věcech druhá rodina jedná, ale pokud to nezasahuje do našich životů, je to jejich věc. Ať už jde o ty mladší, nebo o ty starší. Ideální je vymezit si hranice tak, jak to vyhovuje tomu, kdo  je chce mít striktnější – možná by jedné z rodin nevadilo nechávat odemčeno, aby ti druzí mohli kdykoli na návštěvu, pokud ale druhá rodina bude chtít mít běžně oddělený byt, je potřeba akceptovat, že mají zamčeno a nevyčítat jim to, nebrat to osobně jako újmu.

Čtěte také: Přítel bydlí u rodičů. Proč žijí muži i ve 30 doma s maminkou?

Bydlení, kde bytové prostory nejsou úplně oddělené

Ještě náročnější je soužití v bytě nebo v domě, kde bytové jednotky nejsou zcela odděleny, především pokud jde o místa jako je koupelna nebo kuchyně. Takové soužití je “jen pro pokročilé”, protože příležitostí pro střety je daleko více – když vám někdo z příbuzných bude opakovaně převěšovat spodní prádlo, protože jste to neudělali tak, jak se to patří, asi to nic moc dobrého nepřinese. A když se takové situace kupí jedna za druhou, vztahy se  budou rychle zhoršovat.

Čtěte také: Jak poznat mamánka. Tenhle boj nikdy nevyhrajete!

V neposlední řadě je dobré promyslet dopředu, jak se vztahy “zamíchá” to, že do bytu, v němž pak mladá rodina bydlí, investují rodiče, ne každý umí obdarovávat nebo být obdarovaným, zvlášť pokud jde o větší částky, jejichž využití bude stále na očích.  Pokud se  vrátíme k Davidovi a Majce, rychle si také uvědomíme, že důležitým faktorem, jak soužití s rodiči zvládnou, je jejich vzájemný vztah. Pokud dvojice potáhne za jeden provaz a budou se vzájemně podporovat v tom, jak chtějí mít soužití nastaveno, mohou všichni i přes počáteční třecí plochy nakonec najít přijatelný kompromis. Pokud však po příchodu do původní rodiny ten z manželů, jenž “přichází domů”, zapadne do vyjetých kolejí a bude reagovat vůči rodičům jako (sice věkem dospělé) dítě a ne jako dospělý, pak o problémy nebude nouze ani v jeho vlastním partnerském vztahu.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*