Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jaké nemoci přenášejí komáři? Některými se můžete nakazit i v Česku

Adéla Lišková

Adéla Lišková

7. 6. 2018

S přicházejícím teplým počasím se do našich krajin chystají zamířit také naši věrní letní společníci – komáři. Nepříjemné svědivé boláky, které nám v horkých nocích nedají spát, však zdaleka nejsou vše, co nám tento otravný hmyz může způsobit. Jaké nemoci komáři přenášejí a které z nich můžete chytit i u nás?

Komáři – otravní společníci

Ať už se léto rozhodnete trávit kdekoliv, kde je jen trochu teplo, počítejte s tím, že nějaký ten komár vám rozhodně přijde do cesty. Tento obtížný hmyz se totiž mimořádně rychle rozmnožuje a horké počasí mu velmi svědčí.

Proti komárům se kromě repelentů můžete bránit různými přírodními recepty, vyzkoušejte například česnek či citronovou trávu. Kvůli jejich stoupající odolnosti je to s nimi však čím dál těžší.

Komáři jako přenašeči nemocí

Kromě toho, že komáří bodnutí pěkně svědí, zvlášť když někdo trpí alergií, existuje ještě jeden důvod, proč tito tvorové zaujímají jedno z prvních míst v žebříčku nejnenáviděnějších druhů hmyzu. Stejně jako klíšťata jsou totiž komáři přenašeči značného počtu nemocí, z nichž některé jsou i životu nebezpečné.

A s tím, jak se postupně rozšiřuje oblast oblíbených dovolenkových destinací, se zvyšuje šance, že si z prázdnin přivezete nějakou tropickou chorobu.

Malárie

Z nemocí, které přenášejí komáři, patří bezpochyby k největším postrachům malárie. Způsobuje ho prvok jménem Plasmodium a nemoc může mít několik podob. Toto potenciálně smrtelné infekční onemocnění, v první fázi se projevující horečnatými záchvaty střídajícími zimnice, je nejvíce rozšířené v tropických a subtropických oblastech.

Pokud tedy tento rok vyrážíte na exotickou dovolenou do těchto krajin, určitě si od svého lékaře nechte předepsat antimalarika. Myslete však na to, že ani ty vás neochrání stoprocentně – přibalte si tedy s sebou ještě dostatečné množství repelentů.

Proti malárii se v současné době testuje očkování, není ale ještě uvedeno do praxe.

Žlutá zimnice

Další z chorob přenášených na člověka výhradně komáry je žlutá zimnice. Jedná se o horečnaté infekční onemocnění, se kterým se lze setkat v tropických oblastech Afriky a Ameriky. Kromě horečky se projevuje žloutenkou, vnitřním a vnějším krvácením a zhruba v polovině případů končí smrtí. Naštěstí je možné se proti žluté zimnici nechat očkovat.

Průzkum: Trápí vás komáři a klíšťata? Jak poznat kvalitní repelent?

Horečka Papatači

S touto nemocí se můžete setkat zejména v oblastech Kavkazu, poblíž Rudého moře, v Iráku, Iránu, Afghánistánu, Indii, ale i na Balkáně či ve Středomoří. Jedná ze horečnaté onemocnění, kromě vysoké teploty provázené bolestmi hlavy, není ovšem nijak závažné – příznaky obvykle trvají pouhé tři dny.

Horečka dengue

Horečka dengue je akutní infekční onemocnění způsobené arboviry. Viry šíří stejný typ komárů jako výše zmíněnou žlutou zimnici. Horečka dengue propuká v epidemie a je spjata s obdobím dešťů.

Její průběh může mít dvě formy: první je typická vysokými horečkami, bolestí hlavy, kloubů a celého těla. V některých případech dochází k tuhnutí svalů a následným problémům s chůzí. Klasicky se zvětšují mízní uzliny a mění se krevní obraz. A po třech dnech vyraší jasně červená vyrážka, prvně se objevující na nohou.

Druhá forma je nebezpečnější, přechází z mírnější formy do krvácivých stavů, které dále mohou vyústit až v šokový stav s následným selháváním orgánů.

Podle statistik dochází k výraznému nárůstu výskytu horečky dengue u českých cestovatelů. Mezi rokem 2015 a 2016 je to více jak 200 % nárůst! V první polovině roku 2016 bylo nahlášeno 84 případů.

Virus Zika

Možná ještě máte na paměti, že v roce 2016 vypukla epidemie této nemoci na americkém kontinentě. Světová zdravotnická organizace dokonce v té době vyhlásila globální stav nouze a s virem Zika se v laboratořích vytáhlo do boje.

Virus Zika je přenášen komárem egyptským a patří do čeledi Flaviviridae. U většiny nakažených (uvádí se až 80 %) nevyvolá žádné příznaky, u ostatních způsobí horečku zika, která se projevuje vysokými teplotami, bolestmi kloubů a vyrážkou.

Jeho zákeřnost spočívá ve vlivu na plod, což ho činí rizikovým pro těhotné ženy. U plodu virus Zika způsobuje vážné vývojové poruchy včetně tzv. mikrocefalie neboli zakrněním mozku. Nicméně epidemie byla úspěšně zažehnána.

Japonská encefalitida B

Pokud jste se rozhodli vycestovat do Asie, a to zejména v období dešťů, pak byste se měli nechat očkovat proti japonské encefalitidě typu B. Onemocnění se projevuje vysokou horečkou, únavou a nevolností, v těžších případech pak třesem končetin, poruchou chůze a může končit až upadnutím do kómatu.

Nakažených klíšťovou encefalitidou vzrostlo o 21 procent. Máme mapu výskytu

Západonilská horečka

Onemocnění, jehož přenašečem je komár Culex pipiens, je smrtelné zhruba v jedné desetině případů, ovšem setkat se s ním můžete prakticky všude na světě – jeho výskyt byl prokázán i v mnoha evropských státech včetně České republiky. Šlo sice pouze o vzácné případy, nicméně u nás to bylo naposledy v roce 2013.

Západonilská horečka se projevuje prudkým zvýšením teploty, které trvá 3-5 dní. Poté nastupují bolesti svalů a kloubů, únava a nechutenství. V těžkých případech může nemoc způsobit zánět mozkových blan, ochrnutí nebo i smrt.

Valtická horečka

Další nemocí, kterou můžete od komára chytit i v Čechách, je valtická horečka, ta ovšem není nijak závažná. Její příznaky se podobají chřipce, proto mnoho lidí ani neví, že jí prodělalo. Valtická horečka trvá 3-5 dní a léčit se dá běžnými prášky na horečku, odpočinkem a dostatkem tekutin.

Nemoc způsobuje virus Ťahyňa, který byl poprvé objeven ve východním Slovensku.

Lymská borelióza

Tato nemoc je spojována hlavně s klíšťaty, které jsou také v drtivé většině jejími přenašeči, ovšem za určitých podmínek ji mohou přenést i komáři. Původce nemoci v těle komára sice nežije, ovšem pokud komár bodne nakaženého a na sosáku mu zůstane jeho krev, může pak boreliózu přenést na svou další oběť.

Borelióza: Následky nemoci postihují i domácí mazlíčky!

Chickungunya

Další z nemocí, které přenáší komáři, je exoticky znějící chickungunya, jedna z virových horeček. Způsobuje ji alfavirus, který je rozšířen především v subsaharské Africe, Arabském poloostrově, v jihovýchodní Asii a v některých místech Pacifiku. Nemoc se projevuje vysokou teplotou a zimnicí, přidat se mohou i další příznaky jako je nevolnost, bolesti hlavy, svalů a kloubů a vyrážka.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jaké nemoci přenášejí komáři? Některými se můžete nakazit i v Česku