Menu
WomanOnly
Móda a styl

Jaké šaty na ples, svatbu či promoci? Čtěte o módní etiketě

Markéta Pešková

Markéta Pešková

13. 11. 2013

Plesová sezóna se blíží a tak určitě není na škodu připomenout si pár základních pravidel, jak se na společenské akce správně obléci. Nevíte, kam si vzít malé černé a kam je potřeba velká večerní? 

Zdroj: Gábina Páralová

Zdroj: Gábina Páralová

Malé černé šaty

Při návštěvě divadla nebo koncertních síní nešlápnete vedle v nestárnoucích malých černých. Tento kousek sahající těsně nad kolena pravděpodobně nikdy nevyjde z módy a měl by patřit k základním kamenům vašeho šatníku. „Jejich jednoduchost poskytuje více prostoru pro hru s doplňky. Získáte tak nekonečné variace outfitů a brzy přijdete na to, že se malé černé dají nosit i na večírky a další méně formální příležitosti,“ radí módní návrhářka Gábina Páralová.

Výhodou černé barvy je, že vyhovuje většině „dress codů“ , tudíž pravděpodobnost chyby je velmi nízká.

Zdroj: Gábina Páralová

Zdroj: Gábina Páralová

Jak si vybrat plesové šaty? Střih volte podle typu vaší postavy

Koktejlky

Koktejlové šaty, neboli „koktejlky“, jsou kratší verzí společenských šatů, které opět sahají většinou těsně nad kolena. Jsou poměrně univerzálním společenským oděvem a hodí se na podobné příležitosti jako malé černé. Jen působí v barevném provedení uvolněněji. Unosíte je do divadla, na svatby, vernisáže i večírky. Lze je obléknout také na běžné plesy, na které není vyloženě doporučena „velká večerní“.

Koktejlky jsou koneckonců na tanec pohodlnější. „Pozor ale na příliš krátkou délku, která by na formální akci působila nepatřičně,“ doporučuje módní návrhářka.

Zdroj: Gábina Páralová

Zdroj: Gábina Páralová

Velké večerní šaty

Některé společenské akce vyžadují dlouhé šaty až po zem, takzvanou velkou večerní róbu. Mezi takovéto formální příležitosti patří plesy konající se ve velmi reprezentativních prostorech. Pokud se ale v dlouhých šatech cítíte lépe než v koktejlkách, můžete si je vzít na jakýkoliv ples. „Šaty vám musí dokonale padnout – na vysoce formálních akcích nebudete chtít řešit, jestli někde něco odstává nebo naopak tlačí,“ dodává Gábina. Vyberte si také příjemný materiál, který se zbytečně nemačká.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jaké šaty na ples, svatbu či promoci? Čtěte o módní etiketě