Menu
WomanOnly
Cvičení

Je nejvyšší čas se připravit na jarní cyklistickou sezónu

Pokud je vaším koníčkem úžasná cyklistika a svůj volný čas rádi trávíte šlapáním do pedálů, zda patříte mezi silniční nebo horské cyklisty, na první start v nové sezóně je vždy třeba se důkladně připravit a vězte, že se to skutečně vyplatí.

Pouze na kole v dobrém technickém stavu se sportovec může cítit opravdu bezpečně a klidně si užívat všech krás, které cyklistika a krásná jarní příroda nabízí. Po zimě je nutné kola podrobit důkladné kontrole, ideálně v odborném servisu. Základní kontrola technického stavu kola obsahuje kontrolu světel a odrazových skel, kol a plášťů, brzdových komponentů, lanek a ložisek. Je dobré vědět, že čím příkladněji se cyklista o své kolo stará, tím více šťastných a bezpečných kilometrů může na něm bezpečně najet. A pokud kolo ještě nemáte, žádný problém, stačí navštívit prodej kol a poradit se s odborníky, který model je pro vás ten nejvhodnější – určitě vám rádi i odborně poradí.

Sportovní batohy a brašny pro vás

Ať vlastníte horské kolo, silniční, crossové, městské nebo elektrokolo, na svých jarních cyklistických výletech nikdy nepodceňte nejen technický stav kola, ale ani cyklistickou výbavu, což se jednoznačně vyplatí. U cyklistiky jako i u ostatních sportů platí známé pravidlo, že bezpečnost je na prvním místě. K ochranné výbavě cyklisty patří helma, brýle, rukavice a chrániče. Batoh zvolte dostatečně velký, pevný, ale co nejlehčí, s nastavitelnými popruhy. Na delších toulkách v jarní přírodě budete kromě batohu zřejmě potřebovat také velmi praktické postranní tašky s držáky, které se instalují na přední nebo zadní kola. Postranní brašny však vždy zatižte rovnoměrně a vhodné rozložení zavazadla určitě nepodceňte, jednak pro větší bezpečnost, ale také komfort. Abyste při balení nezapomněli na nic podstatného, předem si ujasněte, co je opravdu důležité vzít s sebou. Nezapomeňte, že každý kilogram navíc do velké míry ovlivňuje také jízdní vlastnosti kola, tedy i delší brzdná dráha a valivý odpor.

Věci, na které byste neměli zapomenout při balení

Na výletě potřebuje cyklista buď klasickou mapu nebo navigaci. Potřebná je také baterka, základní nářadí, rezervní duše, hustilka, lepení a zámek. Pokud se chystáte i kempovat, tak v kempingovém vybavení cyklisty nemůže chybět stan, karimatka, spací pytel a set na vaření. A zapomenout nelze ani na hygienické potřeby a příruční lékárničku, ve které má být dezinfekce, obvaz, leukoplast a léky na nejčastější zdravotní problémy. Co se oblečení týče, velkou výhodou jsou funkční, rychle schnoucí a dobře skladné oděvy, což je velmi praktické. Sportovní oblečení je ideální volit ze speciálních látek, které cyklistu neomezují v pohybu, oblečení by mělo dobře odvětrávat vlhkost a pot. Vrchní svršky mají být nepromokavé, ideálně s reflexními prvky. Dobře viditelné reflexní prvky na oděvech jsou z hlediska bezpečnosti velmi důležité nejen v rámci silničního provozu, ale také v přírodě a podcenit nelze ani kvalitní sportovní obuv.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Je nejvyšší čas se připravit na jarní cyklistickou sezónu