Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jsou umělá sladidla škodlivá? Studie nejsou jednoznačné

Alena Zelová

Alena Zelová

25. 2. 2014

Vždy platilo, že umělá sladidla nejsou pro lidský organizmus zdravá, některá mohou být velmi nebezpečná až karcinogenní! Nedávno se však objevila studie, která tvrdí opak. Jak to tedy je?

Studie o bezpečnosti umělých sladidel

Evropští vědci zkoumali bezpečnost umělých sladidel, avšak oproti předchozím studiím došli k opačnému výsledku, že umělá sladidla nejsou pro lidské tělo škodlivá. Tento převratný objev je však řadou vědců odmítán. Podezřívají autory studie, že byli podplaceni výrobci slazených nápojů a dalších výrobců, kteří nešetří umělými sladidly.

Vědci testovali látku aspartam, která se řadí na druhé místo v žebříčku nejpoužívanějších umělých sladidel.

Umělému sladidlu aspartam hrozí po téměř 40 letech zákaz. Jak škodí?

Co je to aspartam?

Z potravinových obalů jej můžete znát jako aspartam, APM nebo také E951, jedno z nejčastěji užívaných umělých sladidel, které je až 200x sladší než sacharosa! Nachází se i v dietních potravinách (dietních kolách nebo koktejlech)! Můžeme na něj narazit v čokoládách, jogurtech, žvýkačkách…

Někteří vědci dokazují, že aspartman způsobuje řadu onemocnění – silné bolesti hlavy, břicha, nevolnost, problémy se zrakem, pamětí. Mohou se projevovat i alergické reakce např. kůže. Jsou i vědci, kteří aspartam spojují s rakovinou! Oproti tomu aspartam nekazí zuby a je vyhledáván diabetiky, pro které je vhodný.

Pijte čistou vodu

Představíte-li si, že v 0,3l slazeného nápoje může být pro představu hned několik kostek cukru, tak je vám určitě jasné, že se minimálně jedná o kalorickou bombu. Cukry se projeví nejen na vaší váze, ale také se může objevit řada dalších nemocí (bolesti kloubů, ucpané cévy, cukrovka…). K tomu připočítejte nejasný vliv umělých sladidel…

Pijte čistou vodu, není to jen fráze, kterou říká každý. Tekutiny naše tělo potřebuje a to nejlépe v podobě čisté vody. Přeslazené nápoje rozhodně našemu tělu nesvědčí. Otázka umělých sladidel je nezodpovězena, avšak vidíme, že slazené nápoje určitě nepatří mezi nejzdravější.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jsou umělá sladidla škodlivá? Studie nejsou jednoznačné