Menu
WomanOnly
Vánoce

Kam vyrazit na vánoční nákupy? Zkuste nejlepší trhy v Evropě

Veronika Tichá

Veronika Tichá

1. 12. 2014

Předvánoční náladu má většina Čechů spojenou s vánočními trhy, které se každý rok konají ve všech větších městech. Voňavé horké svařené víno na Staroměstském náměstí už měl asi každý, ale co takhle zkusit třeba punč nebo jiný tradiční vánoční nápoj na jednom z mnoha evropských trhů, které za poslední roky mezi Čechy zvyšují svou oblibu?

Vánoční Vídeň, omihay / Shutterstock.com

Vánoční Vídeň, omihay / Shutterstock.com

Vídeň

Existuje už jen málo lidí, kteří neslyšeli o proslulém vídeňském trhu a mnozí z nás ho také osobně navštívili. Krásně ozdobené ulice a historické budovy, stejně jako příjemná vánoční atmosféra a vybrané pochoutky za přívětivé ceny, jsou každoroční lákadlem pro české turisty. Právem patří k těm nejromantičtějším trhům v Evropě, krásná náměstí nebo zámek Schönbrunn jsou opravdu tou nejvhodnější kulisou pro nezapomenutelný zážitek.

Berlín

Díky dobré dostupnosti míří spousta turistů kromě Vídně také do německých Drážďan, Norimberka, Mnichova, Kolína nad Rýnem nebo vzdálenějšího Berlína. Berlínské vánoční trhy se od těch ostatních německých liší, na rozdíl od nich mají totiž současnější ráz. Z asi 60 menších a větších trhů ve městě je bezpochyby nejnavštěvovanější ten u kostela Gedächtniskirch, který byl během 2. světové války vybombardován a následně částečně opraven.

Mnichov

Mnichov

Mnichov

V Mnichově se můžete projet speciální tramvají se svařákem a perníkem v ruce, nebo si poslechnout slavnostní alpské písně znějící z balkónu městské radnice.

Drážďany

Drážďany se chlubí jedněmi z nejstarších vánočních trhů, pořádaných od roku 1434. Ochutnejte například tradiční štolu a užijte si saské Vánoce v srdci barokního města.

Budapešť

V maďarské Budapešti jsou každoročně pořádány jedny z nejpopulárnějších trhů v Evropě. Kromě prodeje punčů, svařáků nebo tradičního maďarského pečiva „Kürtös kalács“ na vás čeká řada hudebních vystoupení a také gigantický adventní kalendář na fasádě budovy Gerbeaud.

Krakov, Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Krakov, Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Krakov

U našich severních sousedů je častým cílem Krakov. Děti i dospělí určitě ocení „szopky“, což jsou pouliční betlémy s barevnými loutkami, které často zobrazují i známé polské osobnosti z dávné historie i současnosti.

Bratislava

V našem výčtu nesmíme zapomenout na vánoční trhy u našich „bratrů“ ve slovenské Bratislavě. Kromě výborného jídla a pití na trzích najdete také unikátní přírodní ozdoby na stromeček nebo dárky, které byly ručně vyráběny místními řemeslníky.

Barcelona, typické dekorace, Natursports / Shutterstock.com

Barcelona, typické dekorace, Natursports / Shutterstock.com

Barcelona

Pokud si chcete udělat delší výlet, v nabídce zájezdů do vánočních měst vévodí taková města jako Brusel, Barcelona, Řím, Londýn, Kodaň nebo Paříž. Pokud navštívíte hlavní město Katalánska 28. prosince, bude zábava na trzích ještě živější než jindy – Španělé totiž slaví „svátek Mláďátek“, tzn. obdobu našeho Aprílu. Ulice v tento den zaplní mnoho umělců a muzikantů, takže vánoční atmosféru si můžete užít ještě intenzivněji.

Brusel

Pokud se na Vánoce těšíte zejména kvůli dobrému jídlu, bude pro vás Brusel tou pravou volbou. Můžete zde ochutnat opravdové speciality – šneky, ústřice či hříbky servírované na rozpečených toastech. Město zaplaví čokoláda všech druhů, pečou se tu vafle a prodávají tradiční hranolky.

Londýn

Londýnský Hyde park bude až do prvního lednového týdne hostit trhy s názvem „Zimní Wonderland“. Vyzkoušejte ledové kluziště nebo se vydejte do ledového království, kde vládne král z ledu.

Vyhlášené vánoční trhy začínají v některých evropských metropolích už v listopadu a končí na Štědrý den nebo na Silvestra. Miliony turistů je každý rok navštěvují především kvůli neopakovatelné sváteční atmosféře, tak je nepropásněte, protože tento kouzelný zážitek ve vás zůstane po celé Vánoce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kam vyrazit na vánoční nákupy? Zkuste nejlepší trhy v Evropě