×
WomanOnly

Kdy a jak zachránit vztah a kdy je nejlepším řešením rozchod

jak zachránit vztah

Důvodů, proč může začít krachovat vztah mezi dvěma lidmi, je spousta. K těm nejčastějším patří nevěra, ale také ochladnutí prvotních vášní. Jak upadající vztah zachránit? A kdy je lepší to raději vzdát a vyrovnat se s rozchodem?

Někteří lidé ze vztahu utíkají, jakmile nastane sebemenší problém. Některé vztahy jistě cenu zachraňovat nemá, některé však ano. Podle čeho poznáte vztah, který za další úsilí stojí?

Kdy vztah zachraňovat

Krizi ve vztahu se snažte vyřešit v případě, že se v něm zkrátka i přes drobné neshody cítíte příjemně. Pokud máte s partnerem nějaké rozpory, dokážete je většinou snadno vyřešit. Dobrý vztah by měl být založen na přátelství. Měli byste spolu sdílet své úspěchy i problémy, a dále mít alespoň trochu podobné zájmy, případně ochotu se přizpůsobit.

Nedílnou podmínkou vztahu je ovšem vzájemná fyzická přitažlivost partnerů. Počáteční vášnivé touhy sice časem vyprchají, ovšem úplně by zmizet neměly. Partneři by dále měli chápat a rozumět svým sexuálním potřebám. Pokud mezi sebou i po delším trvání vztahu cítíte nějaké bloky, není to dobrý signál.

Jak zachránit vztah

Pokud jste přesvědčeni o tom, že vaše soužití s partnerem za záchranu stojí a chcete se vyhnout rozchodu, inspirujte se naším návodem, jak krizi ve vztahu překonat, případně jak zachránit manželství.

Příčina krize ve vztahu

Do krize se dostane téměř každý delší vztah či manželství. Důležité je pak především příčinu najít a pojmenovat. Přemýšlejte tedy, o čem se s partnerem nejčastěji dohadujete, a proč už váš vztah není jako dřív.

Postavte se problému

Dalším krokem je snažit se problém vyřešit. Snažte se krizi ve vztahu nebrat jako selhání vaše či partnera, ale jako zkoušku pro váš vztah. Zamyslete se nad tím, co by se podle vás mělo změnit a napište to na papír. Snažte se přijít nejen na to, co dělá špatně partner, ale také to, co děláte špatně vy.

O to samé požádejte i partnera. S chladnou hlavou si pak o svých návrzích promluvte a snažte se nalézt kompromis. Bavte se zejména o vašich představách o tom, kam by váš vztah měl dále směřovat. Není také od věci dopřát si krátké odloučení, abyste si ujasnili své priority.

Plánujte společný čas

Odloučení by však nemělo trvat příliš dlouho. Vaší krizi mohl způsobit totiž nedostatek komunikace a společně stráveného času. Naplánujte si tedy chvíle, které strávíte spolu – například nějakou činnost, kterou jste spolu dříve rádi dělali, anebo také zcela nové aktivity, které váš vztah oživí.

Jak se vyrovnat s nevěrou

Jednou z dalších příčin, proč se váš vztah hroutí, může být nevěra. Ať už se jedná o nevěru muže či ženy, pokud spolu chcete zůstat, nejlepším řešením, jak vztah po nevěře udržet, je nepitvat se v minulosti.

Pokud podvedený partner nedokáže nevěru odpustit a má neustálou potřebu svému protějšku jeho chybu předhazovat, takový vztah je spíše než vzájemným potěšením vzájemným zraňováním a nevyplatí se v něm pokračovat.

Jak krizi ve vztahu neřešit

Stejně důležité jako vědět, co při snaze zachránit vztah dělat, je vědět i co nedělat. Mnoho žen považuje za nejlepší prostředek, jak se vypořádat s nevěrou muže či jiným problémem, posunutí vztahu dál – dítětem, svatbou, anebo investicí do společného bydlení.

Takovým nuceným připoutáním se však krize ve vztahu spíše zhorší. Místo plánování společné budoucnosti se soustřeďte na to, zda se vaše životní plány spíše netlučou. Dalším špatným řešením je tahat do sporu vaše rodiče či další osoby.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*