Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Druhá svatba se stejným partnerem je poměrně častá. Co k ní lidi vede?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

12. 10. 2020

Bílé šaty podruhé? A dokonce se i vdát za stejného muže? Zdá se to být tragikomické, ale připusťme si, že se tyto svatby odehrávají častěji, než by se mohlo zdát. Lidé se v určitých cyklech někdy k sobě vracejí. Co je k tomu vede? Má takový vztah budoucnost? A proč se naopak bojíme druhých svateb a nevíme, zda má další obřad smysl?

Druhá svatba, ano či ne?

Ať už se stejným či s jiným partnerem, druhá svatba člověku obvykle dost rozhodí sandál. První svatba přináší spoustu očekávání, nevinnosti a těšení se na společný život “ s papírem” nebo na vztah posvěcený rituálem v kostele. Když to však nedopadne dobře, člověk se často podruhé už bojí. Najdu znovu někoho, komu budu moci věřit? Koho budu milovat? A pokud ano, má cenu se znovu vdávat a pořádat svatbu?

Rozvedené ženy často řeší, co si oblečou na svatbu a jak má vlastně druhá svatba vypadat. Podle společenských konvencí by vlastně druhá svatba neměla v ničem předčit svatbu první a měla by být již umírněnější. Nemusí to však platit vždy, záleží přece jen na vás, co si budete přát. Stále ještě platí, že svatba by měla být “už konečně napořád”, a pokud jste se již jednou vzali v kostele, je to přece navždy.

Co udělat se snubním prstenem po rozvodu? Tato žena se s tím poprala opravdu originálně

Druhé svatby v číslech

  • Dle údajů z roku 2017 mělo v tomto roce svatbu 12 080 rozvedených mužů a 11 672 rozvedených žen.
  • Zhruba třetina z těchto lidí měla druhou svatbu do tří let od ukončení předchozího manželství. Desetina žen ji měla dokonce do roka.
  • V posledních letech se každý rok rozvede okolo 24 000 manželství, nejčastěji kvůli rozdílným názorům a zájmům.
  • Polovina dětí se v ČR rodí mimo manželství.

Co si obléct na druhou svatbu?

Svatba podruhé, ale ani potřetí či počtvrté není žádným vzácným úkazem. Kdo si na to potrpí, prožívá romantiku zas a znovu poněkolikáté. V zásadě neplatí žádná pravidla, která by striktně určovala, co si má nevěsta obléct na druhou svatbu nebo kolik mají pořadatelé svatby pozvat hostů. Druhá svatba je spíše otázkou vkusu a estetiky, ale také jisté etiky a možná i trochu pověrčivosti. Druhá svatba by totiž měla být zcela jiná a s tou první by neměla mít pranic společného – (v některých případech osudových vztahů) až na ženicha.

Je však důležité si uvědomit, že není vhodné pořádat svatbu na stejném místě jako tu první. Vzpomínky vám navždy zůstanou a ničím je nepřebijete, ať jsou krásné nebo hořké po zpackaném manželství. Tohle si přece nikdo připomínat nechce. Stejně tak je důležité, aby nevěsta neměla na sobě stejné šaty, ve kterých se vdávala poprvé.

Určitě to není proto, že by snad už nebylo na druhou svatbu vhodné mít na sobě panensky bílé, princeznovské, či svůdné sexy šaty bez ramínek, i když je vám dnes už třeba přes padesát. Je to opět kvůli vzpomínkám, vkusu a třeba i tomu, aby vám stejné šaty opět nepřinesly smůlu, když vám první manželství nevyšlo.

Šetřit se nevyplatí. Mějte zkrátka všechno nové, jiné. Aby i vaše vzpomínky na tuto druhou svatbu byly nové, nádherné a nezapomenutelné.

Výklad snů: Svatba ve snu

Svatba podruhé. Má to ještě smysl?

Proč se vlastně lidé podruhé chtějí brát? Vždyť už to stejně nemá smysl, říkají si mnozí lidé po čtyřicítce nebo po padesátce, kteří už se stihli rozvést, zklamat, ovdovět nebo si zvykli na osamělý život. Co vlastně nejčastěji lidé řeší po rozvodu, když si najdou nového partnera? Stojí vůbec ještě o druhou svatbu?

“Rozvod manželství je závažná životní kapitola, a to i tehdy, když probíhá v klidu a po vzájemné dohodě. Oba partneři sice ze vztahu odcházejí, ale pokud mají děti, zůstávají na doživotí rodiči společných dětí, což je sbližuje natolik, že se z nich časem mohou namísto manželů stát dobří přátelé. Pokud však jde o sporné rozvody doprovázené velkými stresy, vzájemným ubližováním a tahanicemi o děti, je to rozhodně demotivující k pozdějšímu uzavření dalšího manželství,” říká PhDr. Jitka Douchová, která se specializuje na partnerské vztahy.

Podle Jitky Douchové ale nové sblížení s dalším partnerem v sobě nese i pozitivní energii, radost ze života a naději, což je velkou výzvou, která se může v budoucnu proměnit ve velkou chuť znovu vstoupit do svazku manželského. Člověk je zralejší a více si může ohlídat podstatné hodnoty v partnerském životě. Zatímco první svatba je romantický rituál, leckdy se spoustou nereálných očekávání, druhá svatba je již reálnější a manželství může být kvalitativně mnohem výše.

“Poučení partneři již vědí, co je v životě důležité, více o tom spolu dopředu komunikují a prověřují si sebe navzájem ještě před vstupem do manželství. Mnohdy musí také překonávat překážky vyplývající z předchozích svazků, například může jít o nepřejícnost exmanželky nebo exmanžela. O to však může být motivace pro upevnění nového vztahu větší. Druhých manželství je hodně, to samo o sobě je již dokladem, že není důvod rezignovat po prvním rozvodu na manželství jako takové, naopak, “ dodává vztahová poradkyně Jitka Douchová.

Svatba podruhé se stejným partnerem

Není ani ničím neobvyklým, když si svatbu podruhé prožijí i stejní partneři. Zkuste si představit, že byste se svým manželem rozvedla a po čase se za něj znovu provdala. Zdá se to být hloupé či neobvyklé, ale svou velkou roli hrají i prožité zkušenosti, jistá vyzrálost a odpuštění. A jak to vidí vztahová poradkyně Jitka Douchová?

“Návratů k sobě po předchozí dlouhodobé partnerské krizi, která vyústila v rozvod, není až tak málo. Setkávám se s tím u svých klientů a leckdy se potkávám právě s těmi, s nimiž jsem pracovala v době řešení jejich problémů a následného rozvodu. Je v tom jakási osudovost toho vztahu a jeho síla. Mnohdy se tam naplno projeví to, že první rozvod byl ukvapený, ve velkých emocích a v nepochopení. Ale odstup oběma partnerům umožnil nový pohled na jejich vztah.

Syndrom opuštěného hnízda. Proč mnohá manželství po odchodu dětí procházejí krizí?

Navíc rozvod přece není aktem, který ukončuje všechny city. I po rozvodu, nebo při něm, v některých případech cítíme, že k sobě patříme a že je mezi námi vnitřní pouto silnější, než současné negativní energetické vlny. S odstupem času se to všechno ještě více projeví. Ukáže se jakési „prozření“, odpuštění a nová touha po společném bytí – jinak a nově.”

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Druhá svatba se stejným partnerem je poměrně častá. Co k ní lidi vede?