Menu
WomanOnly
Přátelství

Kdo je introvert a proč se řada celebrit za ně prohlašuje?

V poslední době se zdá, že svět konečně změnil názor na introverty. Už to není stigma. Svět je přijal a ocenil jejich přínos.

Introverti versus extroverti

S temperamentem pracoval už starověký lékař Hippokrates, který rozdělil lidi na sangviniky, flegmatiky, melancholiky a choleriky. Jeho teorii rozvíjeli i další badatele, mezi nimi na počátku 20. století i Carl Gustav Jung. Ten přišel s dělením temperamentu v závislosti na přístupu k okolnímu světu, zavedl pojmy extrovert a introvert.

Jung předpokládal, že se rodíme s vnitřně daným temperamentem, který se pohybuje na ose mezi silnou extroverzí a introverzí. Nejlepší by podle něj bylo, kdyby se lidé po této ose mohli posouvat podle potřeby. Zjistil však, že tomu tak není, každý člověk totiž přirozeně tíhne k jednomu nebo druhému. Ale žádné umístění na ose, kromě extrémů, podle něj není špatně.

Dítě introvert a jeho svět. Čím mu mohou rodiče nevědomě ublížit?

Hlavní rozdíl mezi introverty a extroverty spočívá v tom, odkud čerpají energii

Extroverti získávají energii z vnějšího prostředí. Rádi komunikují, milují společnost a nesmí chybět tam, kde se něco děje. Jsou impulsivní, nejdříve jednají, až pak myslí. Jsou rychlí i v rozhodování. Ve společnosti bývají oblíbení, protože jsou pohotoví a vtipní. Klid a nedostatek podnětů je vyčerpává. Tvoří většinu populace, asi tři čtvrtiny.

Introverti naopak berou energii z vlastního světa myšlenek, emocí a dojmů. Přemíra podnětů je vysiluje. Potřebují vyvážit čas, kdy jsou mezi lidmi, časem, který stráví sami. Jsou většinou méně hovorní, small-talk úplně nesnáší. Preferují klid. Jsou přemýšlivější, uvážlivější a kreativnější než extroverti. Ve společnosti jich je jen čtvrtina.

V čem jsou introverti jiní?

Rozdíly mezi introverty a extroverty se zabývá Marti Olsen Laneyová ve své knize Jste introvert? Jak prosperovat ve světě extravertů. Marti uvádí, že hlavním rozdílem mezi nimi je tvorba energie. Dále pak také reakce na stimuly a přístup k vědomostem.

Tvorba energie

S ohledem na tvorbu energie přirovnává autorka introverty k dobíjecí baterii. Potřebují přestat vydávat energii a odpočinout si, aby se znovu nabili. To jim umožní klidné prostředí s malým množstvím podnětů, které přirozeně vyhledávají. Oproti tomu extroverti jsou jako solární panely. Aby se nabili energií, potřebují slunce, tedy kontakt s vnějším světem.

Reakce na stimulaci

Introverti mají vysokou hladinu vnitřní aktivity, proto nepotřebují mnoho stimulů zvnějšku. Nevadí jim intenzivně se zabývat jedním nebo dvěma složitými projekty. Pokud je jich však více, mohou se cítit přesycení. To je i důvod, proč se jejich energie v kontaktu s příliš mnoha lidmi naráz rychle vyčerpá, a pak potřebují být chvíli sami, aby ji doplnili. Jinak se cítí zablokovaní, před dalšími stimuly se jednoduše uzavřou. Chrání se tím.

Jak správně trávit volný čas. Nezapomínejte na rodinu, přátele ani sebe

Oproti tomu extroverti mají rádi hodně zážitků a více podnětů naráz jim vůbec nevadí. I oni si občas dělají pauzy, například při studiu, ale z jiného důvodu, než introverti. Hledají kontakt s vnějším světem, potřebují si popovídat, aby pak mohli opět studovat.

Přístup k vědomostem

Extroverti jdou při získávání vědomostí hodně do šířky, chtějí vědět trochu o všem, rádi zevšeobecňují. Nechtějí u ničeho chybět, sbírají zážitky. Potřebují hodně přátel a známých. Chtějí si život co nejvíce užít.

Introverti naopak mají rádi hloubku. Množství zážitků spíše omezují, o to více je však prožívají. Mívají méně přátel, ale pojí je s nimi užší vztah. U vědomostí preferují omezenější množství témat, jdou ale více do hloubky. O informacích z vnějšího světa hodně přemýšlí.

Slavní introverti mění pravidla

Dlouhou dobu byly na odiv stavěny pouze vlastnosti extrovertů, jejich rychlost, pohotovost, komunikativnost, soutěživost a elán.

Na introverty bylo nahlíženo jako na ty nespolečenské, zamlklé a do sebe zahleděné podivíny, kterým chybí drive k tomu, aby uspěli. Introverti toužili se extrovertům přiblížit, být jako oni.

Jak mít přátele? Zatočte se samotou

Vypadá to ale, že časy se mění. Najednou je in být přemýšlivý. Řada hollywoodských herců a hereček se ke své introverzi hrdě hlásí. Namátkou třeba Salma Hayek, Selena Gomez nebo Emma Watson, z herců překvapivě třeba Johny Depp. Z dalších slavných osobností třeba zpěvák Elton John nebo spisovatelka J. K. Rowlingová.

Změny i v pracovní oblasti

Introverti začínají být oceňováni také v práci. Jsou považování za klidnější, přemýšlivější a stálejší než extroverti. Možná za to může fakt, že i řada úspěšných podnikatelů, třeba Bill Gates (Microsoft), Mark Zuckerberg (Facebook) nebo Warren Buffett, jsou rovněž introverti.

Firmy najednou začínají introvertům vycházet vstříc. Umožňuj jim pracovat častěji z domova. Upravují pracovní prostředí, aby v něm bylo více klidových zón. Zaměstnanci tak nemusí při práci sedět jen u svého stolu.

Na poradě nechávají šéfové introverty mluvit první, pokud o to stojí, aby měli na prezentaci svých myšlenek dostatek prostoru. Jsou chápavější k jejich neochotě telefonovat a akceptují, že raději vše sdělí v mailu.

Nenutí je do brainstormingů a vypadá to, že i teambuildingy brzy naznají změnu. V klasickém pojetí, kdy se sejde větší množství lidí, zahrají si společně pár sportovních her, a pak se opijí, totiž introverty děsí.

Firemní prostředí se mění tak, aby v něm mohli vedle sebe dobře fungovat introverti i extroverti. A to je vlastně moc dobře.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kdo je introvert a proč se řada celebrit za ně prohlašuje?