Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Kokoška pastuší tobolka svými účinky překvapí. Proč ji vyhledávají více ženy?

Kokoška je zvláštní bylinka s velkou silou. Stonek tvoří malé penízky, podle nichž kokošku nezaměnitelně poznáte. Má moc zastavovat krvácení, proto se používá ve všech případech, kdy ke krvácení dochází. To se samozřejmě také týká ženských záležitostí. Jak kokošku užívat a proti jakým neduhům dokáže pomoci?

Kokoška pastuší tobolka – sběr

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) je plevel rostoucí na vlhčích stanovištích. Najdete ji volně v přírodě, často na rumištích, podél cest, na poli či pastvině. Může vyrůst i ve ztížených podmínkách. Patří mezi brukvovité rostliny, je to letnička až dvouletka a kvete skoro po celý rok bílými kvítky. Jsou pro ni charakteristické tobolky, které vypadají jako penízky či malá srdíčka, podle nichž ji určitě poznáte.

Sbírá se zelená část rostliny, případně i s květem, ale ne se semeny. Sbírat kokošku je možné takřka po celý rok, ideálně od března až do pozdního podzimu. Nať se poté suší.

Kokoška pastuší tobolka – účinky

Kokoška pastuší tobolka obsahuje třísloviny, saponiny, glykosidy, ale i cholin, histamin a tyramin. Zajímavá je také pro velký obsah minerálních látek. Kokoška má tu schopnost zastavovat krvácení, proto se používá ve všech případech, kdy je to potřeba. Ať už jde o krvácení z nosu, z hemoroidů, nebo z vnitřních orgánů a veškerých sliznic. Používá se i při krvácení z dělohy a při velmi silné menstruaci. Hodí se samozřejmě i na krvácející rány.

Pastuší tobolka také ovlivňuje krevní tlak, podle potřeby ho zvyšuje, nebo snižuje. Má rovněž dezinfekční účinky, působí proti otokům a také na děložní svalstvo, proto se používá u mnoha případů gynekologických problémů, například u poklesu či výhřezu dělohy, krvácejících myomů, při endometrióze a podobně.

Kokošku můžeme užívat formou sedacích koupelí, popíjení čaje, anebo také jako lihovou tinkturu. Semena kokošky se dají použít místo hořčice nebo tymiánu.

Kokoška – nežádoucí účinky

Kokoška je toxická. Neměla by se proto užívat dlouhodobě a ve větším množství. Rovněž není vhodná pro těhotné a kojící ženy, kromě obkladů na poporodní poranění, zanícené prsy a podobně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kokoška pastuší tobolka svými účinky překvapí. Proč ji vyhledávají více ženy?