Menu
WomanOnly
Zahrada

Komule Davidova. Jak na její pěstování a na co si dát pozor?

Komule Davidova nebo také motýlí keř, je pojmenován podle misionáře a přírodovědce Pereho Armanda Davida. Jedná se o nepravidelně kvetoucí keř s dlouhými letorosty, které vykvétají s mnoha drobnými květy, nejčastěji sytě fialově zbarvenými. Tyto vonící květy pak přitahují motýly a odtud také jeho druhý lidový název. V článku se dozvíte, jak na jeho pěstování a na co byste si měli dát pozor, než jej vysadíte.

Komule Davidova pochází z Číny

Komule Davidova je ve světě známá pod latinsko-anglickým názvem Buddleja Davidii. Původně pochází z Číny, kde se hojně vyskytuje jako horská křovina ve výškách 800–3000 metrů. Do Evropy se rozšířila v 19. století a od té doby je oblíbenou rostlinou na mnoha zahradách, neboť je dosti nenáročná na podmínky pěstování a nevadí jí ani znečištěné ovzduší. Oblíbená je také proto, že svou vůní láká mnoho motýlů a v noci i lišaje. Komule Davidova není nijak jedovatá.

Molice ničí pokojové i zahradní rostliny. Podívejte se, jak si s nimi poradit

Jak na pěstování Komule Davidovy

Vysazování je nejvhodnější na jaře či na podzim před prvním mrazem. Vyberte slunné nebo částečně zastíněné místo, kde je půda dobře odvodněná. Půda, která je neustále mokrá, podporuje hnilobu. Při výsadbě do kvalitní zahradní půdy potřebuje komule hnojivo jen zřídka, avšak měla by kolem sebe mít dostatek prostoru. Pokud budete hnojit příliš často, podpoříte tak růst listů namísto květů. Motýlí keře dorůstají do výšky 2 až 4 metry, jejich rozpětí se pohybuje kolem 1 až 5 metrů. Podle toho by se mělo odvíjet i její umístění.

Během delšího sucha zalévejte keř pomalu a hluboko, aby půda absorbovala vodu do kořenového systému. Komule zpravidla nepotřebuje hnojení, pokud tedy zrovna neroste v nevhodné půdě – nejraději má půdu bohatou na vápník a dobře snáší i sušší půdy. Pokud budete přihnojovat, použijte přibližně 5 cm kompostu kolem keře. Následně zakryjte kořenovou zónu mulčí ve výšce přibližně 5-10 cm. Mulčování zajistí, aby půda nevysychala a uchovávala si svůj organický materiál, především hned po výsadbě keře. Také se tím zabraňuje invazi rostliny na další místa na zahradě.

I když rostliny v zimě neodumírají, budou vám lépe růst a kvést, pokud je každý rok na konci zimy sestříháte blízko země. Také je důležité okamžité odstranění odkvetlých klasů během vegetačního období, obvykle se tím podpoří pokračování květenství až do prvních mrazů. Po zimě komule dobře regeneruje, pokud je na vhodném stanovišti.

Problémy a parazité při pěstování Komule Davidovy

Problémy s komulí zahrnují hnilobu kořenů a občasné požírání housenkami. Výsadba keře v dobře odvodněné půdě obvykle eliminuje možnost hniloby kořenů. Příznakem této hniloby je žloutnutí listů a ve vážných případech odumírání větviček nebo stonků. Kdykoli pěstujete rostlinu, která přitahuje motýly, můžete očekávat housenky. Ve většině případů je poškození minimální a budete muset stát blízko keře, abyste si toho všimli. Nejlepší je nechat housenky na pokoji, pokud jejich krmení nezpůsobí podstatné poškození keře. Použití insekticidů k hubení housenek se příliš nedoporučuje, obvykle je postřik neúčinný a dokonce může otrávit i hmyz, který keř přiláká. Dále mezi škůdce komule patří také mšice a molice, z brouků ji napadá nejčastěji nosatec.

Azalka rozzáří zahradu, terasu i byt. Víte, jak ji správně pěstovat?

Komule Davidova sice láká motýly, má to však své velké ALE

Problém nastat při nekontrolovatelném šíření semen, kterými se rostlina množí. Jelikož se jedná o dosti adaptabilní rostlinu, může se vám stát, že samovýsevem (semena se rozšiřují pomocí větru) se Komule Davidova objeví i tam, kde nechcete. Už z tohoto důvodu je důležité odstranit shluky květů před vegetačním obdobím (konec zimy). V některých částech USA byla kvůli tomu Komule Davidova dokonce i prohlášena za invazivní a škodlivý plevel. V některých zemích je její pěstování zase kontrolováno.

Před obtížemi s Komulí Davidovu varuje profesor Doug Tallamy. Ten připomíná, že Komule  svou vůní láká i různé hmyzí škůdce, které na zahradě jinak nechcete. Často se pak přistupuje k plošnému hubení, což naprosto nepřispívá k rovnovážnému rozdělení hmyzu na plochách zahrady. Tím, že Komule Davidova láká motýly, objeví se na vaší zahradě spousta larev a housenic, které se musí něčím živit, a pravděpodobně si tak smlsnou i na vašich ostatních rostlinách.

Zdroje: missouribotanicalgarden.org, cabi.org, botany.cz, gardendesign.com, gardenersworld.com, keyserver.lucidcentral.org, almanac.com, goodhousekeeping.com

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Komule Davidova. Jak na její pěstování a na co si dát pozor?