Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Kožní nemoci hlavy, které se skrývají pod našimi vlasy. Čím možná trpíte?

Jana Langová

Jana Langová

22. 4. 2018

Lupy nejsou jediná věc, která vás na hlavě může potrápit. Kožních nemocí, které se skrývají pod našimi vlasy je celá řada. Čím možná trpíte?

Když vlasy trpí

Vlasy jsou často pýchou, která korunuje naší krásu. Jenže stejně jako jakékoliv jiné místo našeho těla, i vlasy a vlasovou pokožku můžou postihnout různá onemocnění a problémy. Někdy si na ně dokonce zaděláváme sami, jindy jde o výsledek genetiky a vnějších faktorů.

Lupy

Lupy jsou bílé šupinky odloupané vlasové pokožky. Nejedná se o nijak vážné onemocnění, často jde hlavě o problém z estetického hlediska, ale v některých případech mohou poukazovat na jiné onemocnění, proto je dobré pátrat po příčině.

Rizikové faktory vzniku lupů zahrnují agresivní vlasové prostředky, nedostatečné opláchnutí vlasů po umytí, časté mytí vlasů, nesprávnou výživu (nedostatek vitaminů či minerálů) a také prudké změny teplot, ke kterým dochází v zimě. Příčinou může být i stres nebo porucha imunity.

Používejte k péči o vlasy jemné prostředky, které nedráždí pokožku hlavy. Při mytí hlavu příliš nedrbejte. Podrážděná pokožka má tendenci se ještě více mastit, čímž se podněcuje další tvorba lupů.

Nadbytek lupů poukazuje na přítomnost jiné kožní nemoci, jako je plísňové onemocnění pokožky hlavy, lupénka nebo seboroická dermatitida.

Léčba lupů

První pomocí v boji s lupy je výběr speciálního šampónu. V dnešní době už je na trhu mnoho druhů, z kterých si můžete vybrat ten váš. Určitě nepodceňujte pátrání po příčině, někdy stačí upravit stravu nebo životní styl a zlepšení přijde samo.

Lupénka

Lupénka neboli psoriáza je autoimunitní kožní onemocnění, které se nejčastěji projevuje jako zarudlá místa na kůži, pokrytá stříbřitými šupinkami odlupující se kůže. Může se vyskytovat různě na kůži včetně vlasové pokožky, na nehtech a v některých případech napadá i klouby.

Příčiny lupénky nejsou dosud známy, víme jen o vlivech, které v jejím vzniku hrají určitou roli. Patří tam dědičnost, autoimunita i vlivy okolního prostředí.

A jak vznikají projevy lupénky? Buňky kůže postupně přirozeně odumírají a posouvají se na povrch kůže, kde se odlupují a kůže se tak obnovuje. Tento cyklus normálně trvá zhruba 28 dní. U lupénky se ale cyklus zrychluje a obnova trvá pouhých pár dní, což vede ke vzniku šupinatých ložisek.

Není se čeho bát, lupénka není nakažlivé onemocnění. Je také poměrně dobře léčitelná, ve smyslu potlačení příznaků.

Plísňová onemocnění

Plíseň se bohužel nevyhýbá ani oblasti vlasů. Stejně jako na jiných částech těla, i ve vlasech ji způsobují mikroskopické houby, nejčastěji druhy Trychophyton a Microsporum. Onemocnění se často vyskytuje v dětství.

Infekce se přenáší třemi způsoby – můžete jí chytit od druhého člověka, od zvířete (často ji přenáší kočky) nebo od infikovaného předmětu (hřeben, ručník…). Plísně vytváří jasně ohraničená ložiska různé barvy se šupinatěním, které mohou svědit.

V místě plísňového ložiska ztrácejí vlasy lesk a lámou se. Může dojít i k jejich vypadávání. V některých případech dochází k těžšímu průběhu infekce a na kůži se tvoří hnisavé hrbolky.

Léčba plísňových onemocnění

V případě plísňového onemocnění pokožky hlavy určitě neváhejte a navštivte dermatologa, který vám poradí, co dál. Léčba je buď lokálními přípravky jako je antimykotický šampón a antimykotický roztok anebo vám lékař předepíše prášky.

Pamatujte na to, že je toto onemocnění snadno přenosné na další členy rodiny, proto by každý měl mít svůj ručník a hřeben. V rámci prevence by si všichni měli mýt vlasy antimykotickým šampónem.

Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů neboli alopecie je neinfekční onemocnění, které může být způsobeno mnoha různými faktory. Svou roli hraje dědičnost, stres, hormony i nesprávná výživa. Je dobré si uvědomit, že stav a kvalita vlasů jsou často zrcadlem životního stylu člověka.

Pokud vám jednou zůstane v ruce víc vlasů než normálně, ještě není důvod panikařit. Vlasy nám vypadávají v průběhu celého života a vlastně tak dochází k jejich obnově. Uvádí se, že normální je, pokud nám vypadne 100 vlasů za den, v případě jejich umytí jich může být více.

Zpozornět byste měli, jestliže vám padá víc vlasů než normálně delší dobu nebo se vám na pokožce hlavy objevují lysá místa nebo pokud se vám v krátkém časovém úseku zničehonic prudce zhoršila kvalita vlasů. V takovém případě vyhledejte svého lékaře, který se bude snažit najít příčinu.

Seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida je kožní onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje na místech s vyšším výskytem mazových žláz jako je pokožka hlavy, genitálie, obličej nebo hrudník. Charakteristická je pro ni zvýšená tvorba kožního mazu, svědění, podrážděná pokožka a žluté lupy.

Častěji postiženi bývají muži, projevy onemocnění jsou hodně variabilní.

Vši

Pokud máte doma malé dítko, které chodí do školky, možná už jste zavšivení poznala na vlastní kůži. Jedná se o napadení vlasové pokožky parazitem vší dětskou, která se živí krví. Onemocnění provází úporné svědění, ve výjimečných případech může dojít k teplotám či zvětšení mízních uzlin.

Samičky vši žijí maximálně měsíc, během kterého kladou vajíčka, hnidy, které znesnadňují eliminaci parazita.

Léčba zavšivení

Zatímco dřív bylo častým řešením ostříhání vlasů, dnes už je na trhu spousta přípravků, které naši hřívu zachrání před nůžkami. Je ale důležité se pečlivě zbavit všech hnid.

Furunkl

Furunkl je hnisavý vřídek, který se vyskytuje v blízkosti vlasových a chlupových folikulů či mazových žlázek. Najít ho tak můžeme po celém těle, nejčastěji na hýždích, stehnech, podpaží a šíji.

Furunkl může způsobit otravu krve. Jak ho léčit doma a kdy jít k lékaři?

Způsobuje ho především infekce Stafylokoky, méně častěji Streptokoky. Bakterie pronikne do folikulu nebo žlázky a vyvolá zánět, který se projeví červeným bolestivým uzlíkem, na dotek teplým. Pokud se zánět šíří dál, v centru uzlíku se tvoří hnis, vřídek se zvětšuje a žloutne až bělá. Časem může i prasknout.

Jestliže furunkl do týdne spontánně nevymizí a navíc se zvětšuje, navštivte svého lékaře.

Pokud se zanítí více žlázek najednou, mluvíme o karbunklu.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kožní nemoci hlavy, které se skrývají pod našimi vlasy. Čím možná trpíte?