Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

8 tipů, jak se zbavit lupů (PS: vše najdete doma)

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

19. 4. 2018

„Máš na rameni nějaký drobky, ukaž já ti to opráším…“ chvíle trapného ticha… Vy: „To jsou lupy…“ A teď záleží na dotyčném oprašovači, zda je cíťa a zhnuseně ruku odtáhne, nebo zúčastněně prohlásí: „Jo, tak ty mě štvou taky, ale vím, co na ně pomáhá.“

Trápí-li vás lupy, jistě byste za kamaráda či kamarádku chtěli osobu raději ve druhém případě. Kdyby bylo jenom trochu možné vybrat si, jaký kosmetický neduh bychom dobrovolně přijali (za předpokladu, že bychom museli), neumím si představit nikoho, kdo by zvolil zrovna lupy. To už raději třepící se nehty. Kdo lupy nikdy neměl, nikdy vaše útrapy nepochopí. Proč se někomu lupy dělají a jinému ne? Co lupy způsobuje a jak jim za pomoci přírodních prostředků postavit?

Co to lupy jsou?

Lupy jsou vlastně kůže, potažmo odumřelá kůže, která se v důsledku zánětu pokožky rychle vyvíjí a potom odpadává. Normálně se nám totiž kůže obnovuje během čtyřdenního intervalu. Trápí-li vás lupy, nejedená se o čtyřdenní interval, ale dobu kratší.

Suché vs. mastné lupy

Aby toho nebylo málo, tak neexistuje jen jeden druh lupů, ale hned dva – suché a mastné. Suché jsou právě ty, které budí pozornost vašich ramenou a zad, kdežto ty mastné zůstanou na hlavě. Z hlediska druhů lupů jsou nepříjemnější ty mastné, jelikož jsou nevzhlednější než ty suché a také mohou způsobovat nepříjemné podráždění pokožky a vy pak máte tendenci se škrábat, jelikož vás pokožka hlavy nesmírně svědí (suché lupy tolik nesvědí). Navíc mastné lupy mohou zapáchat.

Co vznik lupů způsobuje?

Přesné příčiny výskytu lupů nejsou zcela jasné, nicméně odborníci se domnívají, že může jít o:

  • Seboroická dermatitida: Lidi se seboroickou dermatitidou často trápí podrážděná mastná pleť a k výskytu lupů jsou náchylnější. Nepostihuje pouze oblast hlavy, ale také záda, uši, hrudník, obočí a vyskytuje se také po stranách nosu. Kůže je zčervenalá, mastná a pokryta bílými nebo šupinatými lupinami. Seboroická dermatitida úzce souvisí s malassezií, což je houba, která se normálně vyskytuje na pokožce hlavy a živí se oleji, které produkují vlasové folikuly. Samo o sobě toto nemusí způsobovat problém s lupami, avšak v případě nadměrné aktivity může dojít k podráždění pokožky a produkci nadměrného množství kožních buněk. Jakmile tyto nadbytečné kožní buňky zemřou a odloupnou se, smísí se poté s oleji z vlasů, čímž se lupy vytvoří.
  • Nedostatek česání: I to může být důvod, jelikož právě česání a kartáčování vlasů snižuje výskyt lupů tím, že napomáhá k normálnímu uvolňování kůže.
  • Suchá pokožka: Lidé se suchou pokožkou jsou k výskytu lupů náchylnější. Často se jejich stav zhorší v zimní sezóně, kdy je venku zima a uvnitř místnosti teplo. Lupy ze suché pokožky bývají menší a suché.

Suchá pokožka hlavy: 6 triků, jak se jí zbavit

  • Vlasová kosmetika: Některá vlasová kosmetika může způsobovat zarudnutí, svědění a následné lupy. Časté mytí vlasů taktéž není ideální a může způsobovat výskyt lupů.
  • Různá onemocnění kůže: Může se jednat o lupénku či ekzém, jelikož u těchto onemocnění se lupy vyskytují velmi často, stejně tak jako u pásového oparu.
  • Zdravotní stav: Lidé s neurologickými chorobami, jako je například Parkinsonova nemoc, jsou k lupům či k seboroické dermatitidě náchylnější. Rovněž lidé zotavující se po srdečním infarktu či mrtvici a lidé se slabým imunitním systémem, trpí lupami častěji než jiní.
  • Strava: Nedostatek zinku, vitamínu B a některých tuků, může zvyšovat riziko výskytu lupů.
  • Zvýšená psychická zátěž: Se stresem se pojí velké množství zdravotních problémů, nejen těch kožních.
  • Věk: S větší pravděpodobností budou lupami trpět dospívající lidé. Mnoho lidí se však s lupami potýká po celý život, a to bez rozdílu pohlaví. U žen navíc mohou lupy signalizovat hormonální problémy.

Jak se zbavit lupů doma?

Jak na lupy? Babské rady jsou přeci vždy ty nejlepší, a ještě lepší na nich je to, že většinu ingrediencí máme běžně doma. Jste také rádi, že jde uplatnit i na lupy přírodní léčba? Aby ne! Komupak by se chtělo platit za drahé šampony? Nechte se inspirovat našimi 8 radami.

Aspirin

Aspirin totiž obsahuje ty stejné aktivní složky (kyselinu salicylovou), jako kdejaký běžný šampon na lupy. Rozdrťte dva aspiriny na prášek a přidejte jej do dávky šamponu, se kterou si normálně umýváte vlasy. Nechte tuto substanci působit 1-2 minuty na vlasech a poté smyjte a umyjte ještě jednou, ale tentokrát šamponem bez aspirinu.

Tea tree olej

Šampony obsahující alespoň 5% tea tree oleje výrazně zlepšují stav lupinaté pokožky. Můžete klidně zkusit přidat pár kapek tea tree oleje do vašeho oblíbeného šamponu.

Kypřící prášek do pečiva

Navlhčete si vlasy a vmasírujte hrstku kypřícího prášku na pokožku hlavy. Hlavu si šamponem však neumývejte, prášek smyjte pouze vodou. Kypřící prášek výrazně snižuje aktivitu hub, které mohou způsobovat výskyt lupů. Zpočátku budete mít možná vlasy vysušené, ale brzy začne pokožka hlavy vylučovat přírodní oleje, díky nimž bude vaše pokožka hlavy jemnější a bez lupů.

Jablečný ocet

Kyselost jablečného octa mění pH pokožky hlavy, a to kvasinkám činí problémy následně růst. Smíchejte čtvrt šálku jablečného octa se čtvrt šálkem vody a pomocí spreje našplíchejte na pokožku hlavy. Zabalte si hlavu do ručníku a nechte působit cca 15 minut až jednu hodinu, potom si umyjte hlavu běžným způsobem. Aplikujte dvakrát týdně.

Ústní voda

Ústní voda má protiplísňové účinky, které zabraňují kvasinkám způsobujícím lupy růst. Umyjte si vlasy šamponem, poté naneste ústní vodu s alkoholem a použijte kondicionér.

Olivový olej

Vmasírujte do pokožky hlavy deset kapek olivového oleje, dejte si na hlavu sprchovací čepici a nechte působit přes noc. Ráno si hlavu umyjte. Jak se rychle zbavit lupů, jestliže nechcete nechávat olivový olej působit přes noc? Zkuste se v obchodě podívat po šamponech již olivový olej obsahující.

Sůl

Na lupy skvěle funguje brusnost obyčejné stolní soli, která pokožku hlavy pěkně vyčistí ještě před tím, než na hlavu nanesete šampon. Vezměte si solničku a nasypte trochu soli na suchou pokožku hlavy. Následně solí hlavu promasírujte. Za malou chvíli uvidíte, že šupinky kůže začnou odpadávat, můžete tedy hlavu umýt šamponem.

Citron

Vymačkejte šťávu z citronu a vmasírujte dvě polévkové lžíce citronové šťávy do pokožky hlavy. Další polévkovou lžíci citronové šťávy smíchejte s jedním šálkem vody a opláchněte si s ní hlavu. Toto opakujte denně, dokud lupy nezmizí. Kyselost citronu pomůže vyrovnat pH pokožky hlavy a lupy tak udržet na uzdě.

Můžu se lupů zbavit jednou pro vždy?

Pokusit se o to můžete. Tím, že budete používat šampony proti lupům, příčinu ovšem nevyřešíte. Měli byste se poradit s dobrým kožním lékařem, který může navrhnout řešení. Jeho rada bude nejspíše směřovat ke změně vašeho životního stylu, jako je například správný jídelníček, zvýšit příjem vitamínů, zvláště pak vitamínu B, který například najdete v kvasnicích, selenu či zinku.

Neužívejte vitamin B v tabletách. Víte, jak nakombinovat potraviny?

Věděli jste, že…

  • Škrábání pokožky hlavy výskyt lupů zhoršuje?
  • Pravidelné cvičení může zlepšit, ba dokonce v některých případech zcela odstranit výskyt lupů? Cvičení totiž zlepšuje cirkulaci krve, což vede nejen ke zdravější pokožce, ale také zdravějším vlasům.
  • Lupy mohou být jen sezónní záležitostí. Výskyt lupů se zhoršuje obvykle během teplotně podprůměrného léta anebo naopak během velmi tuhé zimy.
  • Nezdravý životní styl, jako je například pití alkoholu či stres, může tvorbu lupů podpořit.
  • Třebaže je vypadávání vlasů zcela normální, lidem, kteří na výskyt lupů trpí, vypadávají vlasy až dvakrát více. Nemohou však za to až tak lupy samotné, ale spíše stres, špatná životospráva apod. Lupy a následné vypadávání vlasů bývá často signálem toho, že se s tělem něco děje.
  • Lupy se mohou zhoršit nadměrným používáním vysoušečů hlavy, kulem či žehliček.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

8 tipů, jak se zbavit lupů (PS: vše najdete doma)