Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak poznám, že jsem ve stresu? Těmito příznaky nám dává tělo znamení

Redakce

Redakce

16. 9. 2017

Dnešní doba se stále rychleji rozvíjí a do našich životů si svou cestičku vyšlapal i stres. Mnozí lidé jím trpí a vůbec o tom nevědí nebo si to nepřipouštějí. Je to i logické. Když jste pod neustálým tlakem, za chvíli to přestanete vnímat. To ovšem neznamená, že jste imunní. Jak poznáte, že jste ve stresu?

Kdo stres bezpochyby registruje a velmi dobře, je lidské tělo. Když budete neustále jeho signály přehlížet, dá vám to dříve nebo později silně najevo. Cítíte se neustále vyčerpaní a nemocní, i když jíte zdravě a cvičíte? I to může být příznak toho, že vás stres čím dál více obklopuje. Je důležité naučit se vnímat signály svého těla. Ono je totiž velmi chytré. Pak můžete provést ve svém životě nějaké změny, které povedou k tomu, že se této tzv. nemoci 21. století, dokážete zbavit. Čemu je nutné věnovat pozornost?

Jak odkyselit organismus? Dejte si detoxikaci a změňte jídelníček

1. Bolest hlavy

Asi každého občas bolí hlava a nemusí to znamenat vůbec nic. Když už jsou ale bolesti nesnesitelné a máte pocit, jako by vám hlavu stahovali do kleští, je to poměrně silný příznak toho, že se u vás stres dostal přes únosnou hranici. Tato bolest hlavy se nazývá tenzní a velmi často s ní souvisí i únava a neschopnost se soustředit.

Většina lidí to řeší prášky, které sice přinesou chvilkovou úlevu, ale dlouhodobě problém neřeší. Jakmile se stane krabička s léky na bolest nedílnou součástí vašeho dne, je něco špatně. Odhalte příčinu stresu a začnete proti němu bojovat.

 

2. Nespavost

Uléháte večer do postele naprosto vyčerpaní, a přesto nedokážete usnout? Nejspíš máte tolik starostí a problémů, které máte potřebu řešit, že se vám honí hlavou i ve chvíli, kdy je čas na odpočinek. A i když nakonec upadnete do říše snů, budete se ráno cítit, jak když jste si dali noční směnu. Někdy se také stává, že usnete velmi brzy, ale vstáváte mnohem dříve, než by bylo potřeba a už neusnete. Jestliže se tato situace u vás dlouhodobě projevuje, něco vás stresuje.

V tomto případě se můžete přiklonit k receptům našich babiček. Výborný je heřmánkový čaj či uklidňující koupel. Příjemný je i polštář s levandulí. Žádné babské rady vám ale nepomohou, pokud nezačnete proti svému problému účinně bojovat.

Meditace vám pomůže rozumět sama sobě. Jak se jí naučit?

3. Bolest svalů a kloubů

Máte někdy pocit, jako když jste celý den fárala v dolech a přitom jste skoro nic nedělala? Bolí vás celé tělo, máte namožené svaly i klouby a nevíte z čeho? Kde se to vzalo? Je to poměrně zřejmé. Na vině je opět, jak jinak než stres. Tím, jak jste neustále napjatí, jsou napjaté i vaše svaly a unaví se.

Pomoci vám může příjemný odpočinek ve vaně nebo klidná procházka.

4. Špatná pleť a vlasy

Zhoršila se vám v poslední době výrazně pleť? Objevilo se akné, které jste zažili naposled v pubertě, vyrážky a suchá místa? Pamatujte si, že prvně se naše zdraví odráží právě na kůži. Když je vše v pořádku, má dostatek vitamínů a minerálů, jen září. Když není, vypadá unaveně, mastně a podrážděně.

Stejně tak jsou na tom vlasy. Jestliže je začínáte nacházet stále častěji všude po bytě a při česání jich zůstane v hřebenu velký chomáč, může to značit stres. Ten je příčinou vypadávání vlasů (alopecie). Zde je rychlá náprava opravdu nutná. Pokud se nezačnete brzy snažit se stresem něco udělat, může dojít až k nevratné ztrátě vlasů.

5. Neutišitelná žízeň

Zvýšený adrenalin snižuje hladinu elektrolytů v těle. Jedním z těchto příznaků je i neutuchající a velká žízeň. Elektrolyty hospodaří ve vašem těle s vodou, a jakmile je jich málo, tělo vodu rychle vylučuje. Dochází k dehydrataci a obrovské žízni.

Jak nám stres zpomaluje metabolismus?

6. Změna stravovacích návyků

Výrazným varovným signálem je také změna stravovacích návyků. Zejména tehdy, když váš jídelníček čím dál častěji obsahuje kofein, cukr a tučná jídla, abyste si dodali nějakou energii. Pamatujte ovšem na to, že takové návyky budou mít vliv na vaši váhu i zdraví. Sice si dodáte krátkodobě energii, ale za chvíli je pryč a vy se navíc cítíte mnohem více vyčerpaní.

 

Základem pohody i zdraví je vyvážená strava, kde budou zastoupeny pomalé cukry, které dodávají energii postupně. Místo sladkostí tak volte raději ovoce, batáty či ořechy. Prospějete svému tělu a navíc můžete snížit i hladinu stresu.

7. Bolest břicha

Nadměrný stres je velmi často spojován s problémy trávení a žaludeční neurózou. Ta už se dnes zařadila mezi psychosomatická onemocnění. Přiznejte si, že jste ve stresu a pak možná konečně zjistíte, proč vás stále bolí žaludek, není vám dobře a pálí vás žáha. Jsou to problémy velmi nepříjemné, a pokud vy je nepřiznáte, tak ani lékař nic neodhalí.

Co dělat proti stresu. Tipy na aktivity, které vám zvednou náladu

8. Nemoci

Lidé, kteří jsou neustále vystaveni stresu, jsou mnohem více nemocní než ostatní. Jejich imunita je neustálým napětím vyčerpaná. Jakmile je totiž lidský organismus dlouhodobě vystaven stresu, má zvýšenou hladinu stresových hormonů. Mezi ně patří například kortizol. Lidé si to ani neuvědomují, ale lidské tělo se jejich odbouráváním velmi vyčerpává. Pak už stačí jen málo. Někdo na vás prskne ve výtahu a vy jste okamžitě nemocní.

9. Strach chodit do práce

Každému se občas nechce do práce a je to naprosto normální. Jakmile ale máte z myšlenky, že jdete druhý den do svého zaměstnání, noční můry, nespíte a je vám špatně od žaludku, je na čase zpozornět. Vaše práce vás nejspíš stresuje a je nutné zjistit, proč se tak děje. Možná je to jen větším návalem, který je krátkodobý, ale možná je problém mnohem hlubší a těžko řešitelný. Jestliže platí druhá možnost, je vhodné si promluvit s nadřízeným, zda vám dokáže trochu ulevit nebo začít přemýšlet o změně pracovního místa.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak poznám, že jsem ve stresu? Těmito příznaky nám dává tělo znamení