Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jak odkyselit organismus? Dejte si detoxikaci a změňte jídelníček

Redakce

Redakce

13. 9. 2017

Sladkosti, pravidelné popíjení kávy, uzeniny, špatná životospráva a stres jsou vaším denním chlebem? Zaděláváte si na potíže s překyselením organismu. Podle některých odborníků na alternativní medicínu může tzv. acidióza za řadu civilizačních chorob. Jaké jsou její příznaky a jak odkyselit organismus?

Nemusíte být lékaři, abyste věděli, že povalováním u televize, sedavým zaměstnáním a nevhodnými stravovacími návyky, které jsou postaveny na popíjení kávy a sladkých limonád, cpaním se tučným a sladkým jídlem si zaděláváte na pořádné zdravotní potíže, jakými jsou civilizační choroby, jako obezita, cévní potíže, alergie a ostatní nepříjemné neduhy.

Na jedné straně stojí lékaři, podle nichž neexistují žádné relevantní studie, které by potvrdily zvýšenou kyselost organismu a vznik nemocí. Na druhé straně se ozývají hlasy zastánců alternativní medicíny, podle kterých překyselený organismus způsobuje alergie, obezitu, deprese, stavy chronické únavy a mnoho dalších potíží.

Jak poznám překyselený organismus?

Únava? Jistě, unavený bývá v dnešní rychlé době každý, nicméně jestliže se necítíte ve své kůži celý den, trápí vás čím dál častěji alergie a ručička váhy se pomalu přesouvá doprava, je třeba zdvihnout nad sebou pomyslný ukazováček a začít jednat. Na vině mohou být kyseliny a zásady. Nevidíme je, necítíme je, a přesto nás výrazně ovlivňují a na naše zdraví mají obrovský vliv. I v lidském organismu záleží především na jejich vyváženosti a vzájemné harmonii. Mnoho nemocí a zdravotních obtíží, mohou mít původ právě v acidobazické nerovnováze.

Už v roce 1933 spojil koncept nerovnováhy kyselin a zásad v lidském organismu William Howard Hay. Pokud se ve vašem těle vyskytuje příliš kyselého odpadu, odborníci ho považují za příčinu celé řady chorob, které na první pohled mohou vypadat, že jsou vyvolány jinými faktory.

Ověřená detoxikační kůra. Odstraňte z těla do 3 dnů všechny toxické látky

Poměr kyselin a zásad vyjadřuje hodnota pH

  • Z pohledu chemie je neutrální hodnota pH7, hodnoty pod ní jsou kyselé, hodnoty nad ní zásadité,
  • vnitřní prostředí našeho těla má mít, při správné funkci, zásaditý charakter,
  • o překyselení organismu, tedy acidóze, hovoříme při pH pod 7,36,
  • pokud máme hodnotu pH vyšší než 7,44, jedná se alkalózu.

Lidský organismus bojuje s veškerým úsilím, aby udržel vyvážený poměr kyselin a zásad ve stanovených hranicích. Znamená to však pro něj obrovskou zátěž, protože musí neustále bojovat, aby nespadl do kyselých hodnot. Tento stav se označuje jako latentní překyselení nebo latentní acidóza. Nutí tělo, aby si „půjčovalo“ minerály jako vápník, sodík, draslík a magnezium, z životně důležitých orgánů a kostí, neboť je potřebuje k neustále neutralizaci kyselého prostředí.

Zdravé tělo uchovává tyto zásoby a využívá je pouze ve stavu vyhlášení stavu nouze. Pokud, ale tyto rezervy musí vybírat pravidelně, někdy i po dobu mnoha let, lidské tělo se tím nachází a to dlouhodobě, ve vyčerpaném a oslabeném stavu. Přičemž je toto vyčerpání a oslabení vyvoláno převážně stravou s nadbytkem bílkovin.

Pokud máte podezření na překyselení svého organismu, udělejte první krok. Zajděte do lékárny, zakupte lakmusové papírky a z moči přečtěte stav pH. Pokud zjistíte, že vaše tělo potřebuje odkyselit, čtěte dál. Máme pro vás další informace.

Odkyselení organismu? Zaměřte se na potraviny!

V první řadě je třeba změnit stravovací návyky, respektive celý jídelníček. Ano, je to tak prosté. Zaměřme se na to, co jíte. Typická západní strava je, bohužel, příliš bohatá na živočišné produkty, které vytvářejí kyseliny. Maso, vejce, mléčné výrobky, mouka, cukr, káva a limonády. Naše běžná strava obsahuje příliš málo zásaditých potravin, jako je čerstvá zelenina nebo ovoce. K tomu ještě užíváme mnoho kyselinotvorných léků a umělá sladidla.

Dávejte pozor na to, co konzumujete a přijímejte více zásadotvorných potravin. Do jídelníčku zařaďte celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce, zeleninu, pohanku a čas od času kvalitní rostlinné oleje.

Ve stravě by se měl objevit chrom. Chrom se ovšem ve stravě vyskytuje jen ve velmi malém množství. Přesto ho nalezneme v celozrnném pečivu nebo v houbách. Důležitým prvkem je i jód, molybden, mangan a selen. Překvapivě může působit síra. Ano, je to tak!  Síra je považována za jed, ale určité množství je pro fungování lidského těla nezbytné. Tento prvek se nachází ve všech lidských buňkách v organismu, v kůži, nehtech i vlasech. Do těla jí dodává pažitka, cibule i pórek. V neposlední řadě jmenujme železo, které je obsaženo v řadě potravin, jako jsou v houby, luštěniny, jahody nebo petržel.

8 kroků k detoxikaci plic. Zvyšuje imunitu a bojuje s alergiemi

Odkyselení organismu a babské rady

S překyseleným organismem nemusíte ihned běžet k lékaři a panikařit. Nejprve se zaměříte na jiný životní styl než doposud. Upřednostníte jinou variantu jídelníčku s vyšším počtem potravin, které tvoří zásady.

Strava by měla obsahovat daleko více zeleniny a ovoce a mezi jídly dodržovat alespoň 2-3 hodinový interval. Vyhýbat se tabáku a alkoholu, dodržovat správný pitný režim, nejlépe s neperlivými vodami a ovocnými čaji. Do denního režimu zařaďte i více pohybu. Někdy stačí pouhá půlhodina a vyvarovat se stresu. A chcete ještě babské rady? Tady jsou!

Odkyselení organismu bylinkami

Většina babských rad vychází z pitného režimu. Údajně není důležité, že pijete, ale co pijete! V babských radách se dopátráte nejen pramenité vody, ale i odvarů. Narazíte na příklad na: vodu z brambor, čaje z benediktu, fenyklu, pampelišky, puškvorce, nebo řepíku. V odpoledních hodinách by se měla popíjet kopřiva, truskavec, tužebník, šalvěj nebo vřes. Některé babské rady doporučují pít pouze vlažnou vodu nebo chladný zeleninový vývar po dobu deseti dní. Vyberte si sami.

Vřes jako magická a léčivá rostlina. S čím nám pomůže?

Jak odkyselit organismus citrónem?

Při odkyselení organismu se doporučuje voda s citrónem. Nejlépe na lačno, brzy ráno, pár minut po probuzení. Příprava je jednoduchá. Na sklenici o velikosti 200-300ml, použijte zhruba polovinu středně velkého citrónu. Voda nesmí být horká, ale ani příliš studená. Ideálně vlažná.

Takto vytvořený nápoj, by měl pomoci při odkyselení organismu, protože citrón je zásadotvorná potravina. Ano, je tomu tak! Alespoň vidíte, že chuť potravin, v tomto směru, není důležitá. Někdy se doporučuje voda s citrónem i před spaním. Uvádí se, že účinky tohoto nápoje jsou blahodárné i na zvýšení imunity, zlepšení kvality pleti a dokonce příznivě ovlivňuje proces hubnutí.

Voda s citronem. 11 zásadních důvodů proč ji pít

Odkyselení organismu sodou

Odkyselit organismus údajně můžete i pomocí jedlé sody. Jedlá soda je u nás běžně dostupná v obchodech s potravinami. U jedlé sody se uvádí, že by měla působit také preventivně proti chřipce a nachlazení a detoxikaci organismu.

Doporučuje se smíchat jednu čajovou lžičku jedlé sody s trochou citronové šťávy a vody. Takto vytvořený nápoj pít ráno, na lačný žaludek.

Odkyselení organismu a tablety? Jde to?

Tabletky na překyselení celého organismu, zatím na trhu nejsou, ale pokud se se jedná o překyselení žaludku, které se projevuje pálením žáhy, je možno tablety použít. V takovém případě se jedná o tablety, suspenze i kapky. Seženete je v lékárně bez lékařského předpisu. Jedná se o skupinu antacidů.

Na trhu existují i žvýkací tablety, které jsou schopny neutralizovat žaludeční kyselinu. Naleznete je pod názvy: Rennie, Talcid nebo Maalox. Výhodou těchto tablet je, že nejsou s přídavkem cukru, který, sám o sobě, napomáhá překyselení organismu. Maloox se prodává i ve formě suspenze, stejně jako Anacid nebo Gaviscon.

Pokud se opravdu, po přečtení tohoto článku rozhodnete, že chcete odkyselit svůj organismus, je třeba některé potraviny z jídelníčku zcela nebo úplně vyloučit a jiné konzumovat pouze v malém množství. Kyselinotvorným potravinám se nelze zcela vyhnout, ale je nezbytné snížit jejich příjem.

Na závěr je nezbytné si uvědomit, že ani nejlépe sestavený jídelníček nic nedokáže. Je potřeba změnit skutečně celý životní styl a dát svému tělu čas. Ono i odkyselení organismu probíhá zcela individuálně a bude vyžadovat vaši trpělivost. Úspěšnou cestu, naši čtenáři!

Detoxikujte organismus

Celý problém překyselení tkví v tom, že organismus kyseliny dokáže neutralizovat a vylučovat, pouze však za předpokladu stravujeme-li se správně a racionálně. Metabolismus lze nastartovat, a tím pročistit organismus, detoxikační kúrou. Ta může být postavena například na popíjení bylinných čajů. Ideální je v tomto případě ostropestřec, kopřiva, ájúrvédské čajové směsi, anýz, fenykl, kardamom nebo lékořice. Byliny tělo očistí od toxinů a regulují trávení.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak odkyselit organismus? Dejte si detoxikaci a změňte jídelníček