Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Voda s citronem. 11 zásadních důvodů proč ji pít

Adéla Beranová

Adéla Beranová

2. 8. 2017

Není tajemstvím, že voda s citronem nám po ránu pomůže nastartovat metabolismus. Víte ale, že by voda měla být vlažná a že nepomáhá jen s hubnutím?

Co citron obsahuje

Citron je plod citronovníku, který je bohatým zdrojem živin pro naše tělo. Obsahuje velké množství vitamínu C (kyselina askorbová), kyseliny citronové a vody. Dále nám nabídne pektin, bioflavonoidy, sacharidy, vitamin B6 a provitamin A, stejně jako různé minerály.

Je také zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku a dalších prvků.

8 způsobů, jak využít citron i mimo kuchyni. Zbaví vás mravenců

Voda s citronem jako ranní rituál

Citronová voda je skoro zázračným nápojem, který nám může pomoci s řadou neduhů. Pravdou je, že není sama o sobě spasitelná, její pití nám nezachrání celé tělo a neoddálí všechny nemoci. Ale rozhodně by se nad ní nemělo mávat rukou. Nejlepší výsledky uvidíte v kombinaci se zdravým životním stylem.

Mnoho lidí citronovou vodu zavrhlo kvůli tomu, že po pár týdnech nevidělo výsledky. Pokud ale tělo krmíte polotovary a jídly z Mekáče, nemůžete od vody s citronem čekat zázraky. Využijte proto tento ranní rituál jako začátek změny vašeho životního stylu.

Proč voda nemá být studená

Možná se to zdá jako banální vysvětlení, ale věřte tomu, že studená voda je pro buňky našeho těla šok. Teplotní mechanismy ji nejdříve musí zahřát na teplotu těla a až pak dojde k jejímu vstřebávání a působení. Navíc se ohříváním spotřebovává cenná energie.

Vlažná i teplá

Nejvhodnější proto je si citron vymačkat do vlažné vody. Jelikož mají citrusy obecně ochlazující účinky, není na škodu si v zimě dávat šťávu do teplé vody. Navíc s ní snadněji zaženete žízeň. Nevěříte? Zkuste to! Na škodu není ani vodu předem převařit.

Jak často pít vodu s citronem? Zařaďte ji ráno i před spaním!

Jasnou odpovědí je: každý den! A klidně i víckrát za den, nic tím rozhodně nezkazíte, pouze získáte. Přemýšlíte, zda ji pít spíše ráno nebo večer? Dobrým startem je pití každé ráno, později můžete šťávu ucucávat i před spaním, kdy zlepšíte zažívání.

Voda s okurkou a citrónem: Vyzkoušejte recept na letní osvěžení

Recept na vodu s citronem

Každé ráno si připravte sklenici, do které vymačkejte šťávu z půlky citronu a zalijte 300 ml vlažné vody. Ze začátku vám to možná nebude chutnat, ale pokud vydržíte, uvidíte, že si už bez ní ráno nedokážete představit.

Voda s citronem a medem či mátou. V čem je lepší?

Pokud vám voda s citronem prostě nechutná, zkuste si do ní přidat lžičku medu (což pomůže i s hubnutím) nebo jí ovoňte lístky máty. Máte-li problémy s trávením a zácpou, pomůže vám přidání a rozmíchání lžičky psyllia.

A s čím vším nám voda s citronem může pomoci?

1. Voda s citronem nastartuje metabolismus a pomůže s hubnutím

Po nočním odpočinku je tělo ráno v útlumu a metabolismus je zpomalený. Pokud chcete zhubnout, není nic jednoduššího než si po ránu nalačno dát vodu s citronem, která vás pořádně probudí a nakopne metabolismus.

2. Povzbudí imunitu

Jak je známo, citrusy obsahují hojnou dávku vitamínu C, který je antioxidantem a ještě působí antisepticky a antibakteriálně. Voda s citronem je proto pro náš imunitní systém ideálním koktejlem, který ho postaví na nohy. Tohohle pomocníka využijete nejenom v zimě, kdy okolo řádí chřipky, ale klidně po celý rok!

3. Vylepší zažívání

Trpíte-li na problémy se zažívacím traktem, určitě sáhněte po vodě s citronem! Ta pomáhá na trávicí neduhy všeho druhu. Urychluje trávení stimulací tvorby žaludeční šťávy, hydratuje tlusté střevo, pomáhá se zácpou, nadýmáním i pálením žáhy.

4. Voda s citronem pomůže játrům

Vaše játra jsou nejen největší žláza těla, ale také výkonný orgán, který má na starosti spoustu věcí. Jednou z nich je také odstraňování toxinů a dalších škodlivin s těla. Citronová šťáva přispívá ke tvorbě jaterních enzymů a pomáhá tak s detoxikací.

5. Dodá energii

Po poctivě dlouhém spánku je naše tělo dehydratované a buňky doslova baží po záplavě vody. Citronovou vodou jim k tomu ještě poskytnete várku vitamínů a minerálů, které organismus nabudí energií a vám se tak bude vstávat lépe. Je to lepší (a rozhodně zdravější) než kafe!

6. Vyčistí pleť

Díky vodě s citronem se vám vyčistí a projasní pleť. Buňky kůže dostanou potřebnou hydrataci a taky dávku vitamínu C, který bojuje se zákeřnými volnými radikály. O těch se soudí, že způsobují stárnutí a vrásky obličeje.

7. Pohlídá tlak

Citron napomáhá srdeční činnosti, drží krevní tlak na uzdě, redukuje stres i deprese. Jeho šťáva mimo jiné zvyšuje schopnost organismu vstřebávat železo, prvek nesmírně důležitý pro krev.

8. Zažene žízeň

Citronovou vodu nemusíte pít jen ráno, klidně s ní zavlažujte tělo celý den. Znásobíte tak její účinky a ještě hravě zaženete žízeň! Pomůže vám i s odplavováním toxinů z těla a hydratací buněk.

9. Alkalizuje tělo

Ačkoliv byste podle chuti předpokládali opak, citron je zásaditá potravina, která dokáže napomoci úpravě pH našeho těla tak, aby všechny pochody probíhali fyziologicky.

6 důvodů proč jíst citron

10. Urychlí hojení

Vitamín C je sloučenina důležitá pro správnou funkci bílkoviny kolagenu, která se mimo jiné stará i o hojení ran. Proto bychom měli po úrazu citrusy zařadit do našeho denního programu. Kyselina askorbová má zároveň i protizánětlivé účinky, proto se doporučuje při rekonvalescenci po nemoci.

11. Zlepší dech

Voda s citronem s jejími antibakteriálními a antiseptickými účinky vám pomůže v boji proti zápachu z úst. Citronovou šťávu můžete vyzkoušet i při krvácení dásní a bolesti zubů. Měla by vám od nich pomoci.

Nápoj s citronem pro detox

Pokud chcete ještě víc pomoci svým játrům v boji se zákeřnými toxiny, vyzkoušejte následující recept:

Do sklenice s vlažnou vodou přidejte šťávu z citronu a dolaďte lístky máty, několika plátky okurky a trochou zázvoru (nastrouhaný či na plátky, jak je libo).

Jak zlepšit účinek citronu na zažívání

Pokud máte problémy s nepravidelným vyprazdňováním, můžete zkusit přidat k pití teplé citronové vody i cvičení. Vypijte po ránu půlku sklenice, poté se protáhněte a udělejte několik dřepů a dopijte zbytek nápoje. Tímto zlepšíte vaší střevní peristaltiku a podpoříte vylučování.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Voda s citronem. 11 zásadních důvodů proč ji pít