Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Křemelina pro lidi. Detoxikuje tělo a pomáhá s hubnutím

Sypký prášek s vysokým obsahem křemíku podporuje detoxikaci organismu, zlepšuje trávení, zrychluje metabolismus a pomáhá nastartovat hubnutí. Co dalšího ještě dokáže?

Seznamte se s křemelinou

Jedná se o sypkou horninu složenou z mikroskopických schránek jednobuněčných řas, které se nazývají rozsivky. Nachází se v ní i jílové minerály, jako je ilit a kaolinit. Křemelina může mít různou strukturu od jemných zrn až po jíl. Stejně tak se často liší i její barva. Narazit můžete na křemelinu čistě bílou, šedivou, nazelenalou nebo nahnědlou. Její ložiska jsou ukrytá na dně sladkovodních jezer a moří. Největší zásoby křemeliny se nachází v USA, ale jsou k nalezení po celém světě.

Získejte široké spektrum minerálů

Velmi dobrá je křemelina na detox. Jemný prášek bílé barvy se používá také ke zrychlení metabolismu, zlepšení trávení, na hubnutí i omlazení. Kromě křemíku obsahuje křemelina také draslík, hořčík, měď, vápník a železo. Díky širokému spektru minerálních látek dodává křemelina pružnost vlasům, nehtům i kůži a oddaluje proces stárnutí.

Křemelina a hlavní rizika nedostatku křemíku

  • osteoporóza
  • zlomeniny
  • vypadávání vlasů
  • lámání nehtů
  • záněty kůže
  • zhoršení hojení ran
  • zpomalení růstu u dětí
  • citlivost na chlad
  • problémy se zuby a dásněmi
  • potíže s trávením

7 pozitivních účinků křemeliny

1. Posílení imunity

Vaše tělo získá díky křemelině spoustu látek, které mu jinak mohou chybět. Zvýší se tak jeho přirozená odolnost, která je především v chladných měsících a s příchodem jara velmi důležitá. A když už vás přece jen něco skolí, s viry a bakteriemi se mnohem lépe vypořádáte.

2. Detoxikace

Křemelina na sebe váže parazity, viry, bakterie, plísně, těžké kovy, prvoky i zbytky léků a vylučuje je z těla ven. Díky tomu zlepšuje trávení, zvyšuje imunitu a podporuje vstřebávání živin.

Jarní detox. 7 nejčastějších chyb a jak na to správně

3. Podpora hubnutí

S křemelinou se vám bude mnohem snadněji hubnout. Protože zrychluje metabolismus a čistí střeva, tělo může mnohem lépe vstřebávat živiny, které potřebuje ke zdravému shazování kil.

4. Snížení cholesterolu

Křemelina pomáhá snižovat hladinu zlého cholesterolu a naopak udržuje v normě výši hodné cholesterolu. Prášek vám pomůže jak v případě vysoké hladiny krevního cholesterolu, tak i jako účinná prevence.

5. Úleva pro klouby

Křemík posiluje kosti i klouby. V dobrém stavu udrží také vaše svaly, šlachy a chrupavky. Pokud budete křemelinu užívat pravidelně, zlepšíte tak stav vašich kloubů a ulevíte si od bolestí při artritidě nebo artróze.

6. Pomoc při menopauze

Trápíte se s únavou, výkyvy nálad, nespavostí a bušením srdce? Křemelina je ideálním prostředkem k boji s příznaky menopauzy. Dokáže snížit únavu, zklidnit srdeční tep, regulovat návaly horka a podrážděnost i zlepšit spánek.

7. Krásné vlasy i nehty

Pokud chcete mít krásnou pleť, zdravé vlasy a pevné nehty i kůži, doplňujte tělu důležitý křemík. Můžete tak zpomalit proces stárnutí, předejít předčasné tvorbě vrásek, zbavit se vypadávání vlasů a zabránit lámání nehtů.

Vnější použití křemeliny

Pleťová maska

Křemelinu nemusíte používat jen vnitřně. Jestliže toužíte po hladké a čisté pleti, připravte si křemelinovou masku z jemného prášku a vody v takovém poměru, aby vznikla pasta. Naneste ji na pleť krouživými pohyby a nechte působit 5 minut. Poté umyjte vodou a pleť ošetřete krémem.

Zubní pasta

Chcete mít bílé zuby a zdravé dásně? Přidejte trochu křemeliny do zubní pasty a zuby vyčistěte tak, jak jste zvyklý.

Koupel

Do vany nasypte 15 g křemeliny a v lázni se koupejte alespoň 10 minut. Vaše pokožka bude čistší, pevnější a pružnější.

Jak bojovat proti vráskám? Zkuste to s domácími maskami

Vedlejší účinky křemeliny

Žádné vedlejší účinky křemeliny nejsou známé. Přesto je dobré se držet doporučeného dávkování a dbát na dostatečný pitný režim. Křemelina na sebe váže velké množství vody, a proto je třeba navýšit její příjem. V opačném případě hrozí zácpa a nadýmání.

Dávkování křemeliny

Začněte s nižší dávkou a množství křemeliny postupně navyšujte. Zpočátku vám bude stačit jedna lžička denně rozmíchaná ve vodě, ředěné šťávě či čaji, nejlépe ráno na lačný žaludek. Skončit můžete u 1 – 2 polévkových lžic 1x denně po ránu. A proč je lepší užívat sypký prášek v ranních hodinách? Křemelina dodává organismu energii, a proto je lepší její pozitivní účinky využít ke zvýšení produktivity během dne. Večer byste navíc mohli mít potíže s usínáním.

Křemelinu konzumujte 2 měsíce a poté si dopřejte 14denní pauzu. Pokud ji budete užívat jen 1 měsíc, stačí vám přestávka na 1 týden.

Křemelina a kontraindikace

Stejně jako vedlejší účinky ani kontraindikace nebyly u křemeliny zaznamenané. Pokud ale pravidelně užíváte léky, bude lepší, pokud se o zařazení křemeliny do jídelníčku poradíte s lékařem nebo lékárníkem.

Křemelinu by neměly užívat děti do 3 let věku. Křemelina v těhotenství a při kojení je možná pouze po dohodě s ošetřujícím lékařem. Proto pokud čekáte miminko nebo právě kojíte, nejprve svůj záměr užívat křemelinu konzultujte s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Křemelina pro lidi. Detoxikuje tělo a pomáhá s hubnutím