×
WomanOnly

Jarní detox. 7 nejčastějších chyb a jak na to správně

Jarní detoxikace jak na to
Zdroj: Shutterstock.com

Jaro je skvělým obdobím pro pročištění těla. Nicméně, detox můžete provádět i pravidelně. Zbavíte se toxinů nahromaděných ze stravy a života ve stresu, a nastartujete metabolismus. Jak na jarní detox správně?

Možná jste se už někdy o detox pokoušeli, ale výsledkem byla bolest hlavy, slabost a řekli jste si, že už nikdy? Možná jsou na vině drobné chyby, kterých se ve svých detoxikačních začátcích dopouštíme. Vyvarujte se nejčastějších pochybení a jděte na jarní detox (a jakýkoliv detox) správně!

Jarní detox – 7 nejčastějších chyb a jak na to správně

Jak pročistit tělo, abyste se po ukončení detoxu cítili dobře? Čtěte naše tipy!

Deprimujete tělo místo jeho výživy

Ano, detox je očista. Ale to neznamená, že budete svoje tělo i mysl trápit tím, že si zakážete jíst a budete pít nějaký lektvar, co vám nebude chutnat. Detox je čas, který věnujete sami sobě, a měli byste se při něm cítit příjemně.

Detoxikace těla probíhá nejlépe vylučovacím systémem, a proto je v detoxikačních dnech vhodná konzumace vlákniny. To znamená pro naše účely ovoce a zelenina.

Místo odšťavněného ovoce (šťáva neobsahuje dostatečné množství vlákniny) je vhodné si připravovat smoothie, tedy džusy připravené stolním nebo tyčovým mixérem. Tak dostanete do těla nejen vitamíny, ale i důležitou vlákninu, která čistí obsah našich střev a pomáhá přirozenému vylučování.

Snažíte se dodržovat půst co nejdéle

Úplný půst dodržujte jen 24, maximálně 36 hodin, to je doba, kterou můžete strávit úplným oproštěním se od potravy, bez nutnosti lékařského dohledu.

Nelekejte se, když vás začne při půstu bolet hlava – je to reakce těla na nedostatek cukru. Zkuste pít hodně vody a pokud bolest nepřestává, dejte si půlku banánu. Potom se zase vraťte k dodržení půstu – není to žádná ostuda!

Nejlepší je začít s půstem po večeři, protože jdete spát a tím pádem strávíte 6-8 hodin půstu spánkem. Dalším jídlem bude až následující den večeře anebo, v případě 36hodinového půstu až snídaně následující den.

Nezvládáte návrat do běžného života

Při detoxikaci vaše tělo jásá radostí, že jste mu konečně dali odpočinek od běžného množství jídla a pití, které denně konzumujete. A tak se k němu chovejte hezky i po skončení půstu.

Vyhněte se náletu na ledničku hned po ukončení detoxikace – vaše tělo není na běžné jídlo připraveno. Jako první jídlo po půstu nebo čistícím programu se doporučuje ovocný koktejl z citrusového ovoce (třeba mix pomeranče, pomela a citronu) nebo jablko. Až po pár hodinách od tohoto přechodového jídla si dejte běžnou stravu. A samozřejmě nejlépe zdravou, ne hned hot dog v prvním stánku u metra.

Snažíte se o detox při sportu či večírcích

Naplánujte si detoxikační dny na dobu, kdy nemáte naplánované žádné pracovní večeře, ani posilovnu. Pokud držíte půst nebo jíte jen malé množství ovoce, v posilovně to nebude žádný med – můžete mít pocit na omdlení, a to rozhodně nechcete, takže sport na chvíli vynechte. Doma si můžete dát pár jógových ásán jen tak na protažení, žádné extrémní pozice a pohyby.

Co se společnosti týká, těžko budete odolávat rautu na firemním večírku nebo sklence vína s kamarádkami. Prostě si naplánujte čas jen pro sebe a místo vína si doma udělejte voňavý čaj.

Podléháte marketingovým trikům

Opravdu je ta plechovka s práškem, která hlásá DETOX, vhodná pro pročištění těla? Většina komerčních produktů, které jsou běžně dostupné, obsahuje náhradní sladidla a látky, které rozhodně nejsou součástí detoxikačního programu.

Mnohem lepší je během detoxikačního období popíjet různé druhy bylinkových čajů anebo si připravovat aromatické vody s čerstvým ovocem a mátou.

Nerespektujete ženský cyklus

Pokud se snažíte zahájit detoxikační kúru pár dní před očekávanou menstruací, raději počkejte. Je to totiž období, kdy máme my ženy zvýšenou chuť na jídlo a tak by váš pokus o detox nemusel skončit úspěšně. Vhodným dnem pro zahájení detoxikace je právě první den cyklu.

Zapomínáte na detox mysli

Když se řekne jarní detox, všichni si hned představíme zelený koktejl, který vyčistí naše tělo jako jar na nádobí. Jenže, kromě toho, že čistíme tělo, měli bychom detoxikovat i mysl. To znamená vyhnout se na pár dní zbytečným informacím, jako jsou notifikace ze sociálních sítí, emaily, které mohou počkat anebo reklamní sdělení všeho druhu.

Čtěte také: Jak odkyselit organismus? Dejte si detoxikaci a změňte jídelníček

Taky dejte odpočinout očím – meditujte se zavřenýma očima nebo pomocí pohledu na svíčku, bez dalších rušivých podnětů.

Další způsoby detoxu mysli:

 • vydejte se do lesa nebo parku a zaposlouchejte se do zvuků přírody
 • pořiďte si domů hezkou vůni
 • zajděte na kurz a naučte se něco nového
 • vyhoďte věci, které už nepoužíváte a nic pro vás neznamenají
 • přeskupte si ložnici
 • uvařte nový recept
 • přečtěte si knihu nebo pusťte film, který jste ještě neviděli
 • seznamte se s někým novým

Tak, a teď vzhůru k očistě těla i duše!18 Komentáře Jarní detox. 7 nejčastějších chyb a jak na to správně

 1. Je to tak, mělo by se pročistit tělo i mysl. se zapnutým messengerem to jde těžko. A u toho popíjet šťavičky a homeopatické sirupky, samé dobré věci prostě

 2. Určitě používejte zeleň. To je aspoň pastva pro oči. Žádnej mekáč.

 3. Cpát ty zelené věci do jídla je ted jakýsi trend 😀 Sama mám doma pažiku v květináci, jdu s dobou 😀

 4. Já vydrřela na šťávach maximálně 14 dnů. Dovedl mě k tomu špatný zdravotní stav. Nedostatek energie, dost jsem se v té době stresovala. Očistná kůra mě postavila na nohy 🙂 ale opravdu 14 dnů stačilo.

 5. já to doma zkusila. Prošlo mi to 😀 měli za to že jí tu ze špenátu a bylo vymlováno 😀

 6. Kousek od Karlovy ulice. To máte z Karlova mostu, co by kamenem dohodil. Jo lákadlo pro turisty.

 7. Neberte to tak tragicky. Nakonec byste dostala pochvalu. Tolik vitaminu člověka nakopne 🙂 . Kopřivy, řeřicha, samé dobré věci. V Praze se dá sehnat druh zmrzliny s kopřivou. Nejde to ani znát a je vynikající 🙂

 8. To já zkoušet doma zelenou polévku tak mam pár dnů tichou domácnost nee-li jsem obvinena z carodjnictvi 😀

 9. Já bych do toho šla na zkoušku. Současti pravidelneho jidelnicku se u me koprivy urcite nestanou.

 10. Vy mě tady bavíte, dámy 😀 mám jasný plán: až narazím na kopřivy, beru dom a jdou do hrnce 🙂

 11. Ta polévka z jarních kopřiv nemusí být špatná, myslím si že pokud jim to neřeknete, tak si budou myslet že je to špenátová polévka 🙂

 12. Cožeee? No to snad nemyslíte vážně. Zelenou břečku by jedl leda sebevrah (udělalo se mi mdlo)

 13. Už jste zkoušela polévku z mladých kopřiv? Ale nesmíte jim to doma prozradit

 14. To já taky taky detoxikuju. Po zimě je v člověku tolik marasu, že si myslím, že by to měl podstoupit každý.

 15. Souhlasím. Loni jsem onemocněla a udělala jsem si očistnou kůru, byla jsem skoro 3 týdny pouze na šťávách. Tolik energie jsem nikdy neměla. Pila jsem ovozel a velmi mi to pomohlo. Tělo je zanešeno masem, lepkem, mlíkem. Doporučuji každému.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*