Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jarní detox. 7 nejčastějších chyb a jak na to správně

Redakce

Redakce

27. 3. 2017

Jaro je skvělým obdobím pro pročištění těla. Nicméně, detox můžete provádět i pravidelně. Zbavíte se toxinů nahromaděných ze stravy a života ve stresu, a nastartujete metabolismus. Jak na jarní detox správně?

Možná jste se už někdy o detox pokoušeli, ale výsledkem byla bolest hlavy, slabost a řekli jste si, že už nikdy? Možná jsou na vině drobné chyby, kterých se ve svých detoxikačních začátcích dopouštíme. Vyvarujte se nejčastějších pochybení a jděte na jarní detox (a jakýkoliv detox) správně!

Jarní detox – 7 nejčastějších chyb a jak na to správně

Jak pročistit tělo, abyste se po ukončení detoxu cítili dobře? Čtěte naše tipy!

Deprimujete tělo místo jeho výživy

Ano, detox je očista. Ale to neznamená, že budete svoje tělo i mysl trápit tím, že si zakážete jíst a budete pít nějaký lektvar, co vám nebude chutnat. Detox je čas, který věnujete sami sobě, a měli byste se při něm cítit příjemně.

Detoxikace těla probíhá nejlépe vylučovacím systémem, a proto je v detoxikačních dnech vhodná konzumace vlákniny. To znamená pro naše účely ovoce a zelenina.

Místo odšťavněného ovoce (šťáva neobsahuje dostatečné množství vlákniny) je vhodné si připravovat smoothie, tedy džusy připravené stolním nebo tyčovým mixérem. Tak dostanete do těla nejen vitamíny, ale i důležitou vlákninu, která čistí obsah našich střev a pomáhá přirozenému vylučování.

Snažíte se dodržovat půst co nejdéle

Úplný půst dodržujte jen 24, maximálně 36 hodin, to je doba, kterou můžete strávit úplným oproštěním se od potravy, bez nutnosti lékařského dohledu.

Nelekejte se, když vás začne při půstu bolet hlava – je to reakce těla na nedostatek cukru. Zkuste pít hodně vody a pokud bolest nepřestává, dejte si půlku banánu. Potom se zase vraťte k dodržení půstu – není to žádná ostuda!

Nejlepší je začít s půstem po večeři, protože jdete spát a tím pádem strávíte 6-8 hodin půstu spánkem. Dalším jídlem bude až následující den večeře anebo, v případě 36hodinového půstu až snídaně následující den.

Zaměřeno na minerální vody. Jak je to s jejich detoxikačními a léčivými účinky?

Nezvládáte návrat do běžného života

Při detoxikaci vaše tělo jásá radostí, že jste mu konečně dali odpočinek od běžného množství jídla a pití, které denně konzumujete. A tak se k němu chovejte hezky i po skončení půstu.

Vyhněte se náletu na ledničku hned po ukončení detoxikace – vaše tělo není na běžné jídlo připraveno. Jako první jídlo po půstu nebo čistícím programu se doporučuje ovocný koktejl z citrusového ovoce (třeba mix pomeranče, pomela a citronu) nebo jablko. Až po pár hodinách od tohoto přechodového jídla si dejte běžnou stravu. A samozřejmě nejlépe zdravou, ne hned hot dog v prvním stánku u metra.

Snažíte se o detox při sportu či večírcích

Naplánujte si detoxikační dny na dobu, kdy nemáte naplánované žádné pracovní večeře, ani posilovnu. Pokud držíte půst nebo jíte jen malé množství ovoce, v posilovně to nebude žádný med – můžete mít pocit na omdlení, a to rozhodně nechcete, takže sport na chvíli vynechte. Doma si můžete dát pár jógových ásán jen tak na protažení, žádné extrémní pozice a pohyby.

Co se společnosti týká, těžko budete odolávat rautu na firemním večírku nebo sklence vína s kamarádkami. Prostě si naplánujte čas jen pro sebe a místo vína si doma udělejte voňavý čaj.

Pomelo kromě vitamínů nabízí i hromadu vlákniny. Jak ho využít v kuchyni?

Podléháte marketingovým trikům

Opravdu je ta plechovka s práškem, která hlásá DETOX, vhodná pro pročištění těla? Většina komerčních produktů, které jsou běžně dostupné, obsahuje náhradní sladidla a látky, které rozhodně nejsou součástí detoxikačního programu.

Mnohem lepší je během detoxikačního období popíjet různé druhy bylinkových čajů anebo si připravovat aromatické vody s čerstvým ovocem a mátou.

Glauberova sůl a její využití při detoxikaci jater. Zkuste 2 detoxikační programy

Nerespektujete ženský cyklus

Pokud se snažíte zahájit detoxikační kúru pár dní před očekávanou menstruací, raději počkejte. Je to totiž období, kdy máme my ženy zvýšenou chuť na jídlo a tak by váš pokus o detox nemusel skončit úspěšně. Vhodným dnem pro zahájení detoxikace je právě první den cyklu.

Zapomínáte na detox mysli

Když se řekne jarní detox, všichni si hned představíme zelený koktejl, který vyčistí naše tělo jako jar na nádobí. Jenže, kromě toho, že čistíme tělo, měli bychom detoxikovat i mysl. To znamená vyhnout se na pár dní zbytečným informacím, jako jsou notifikace ze sociálních sítí, emaily, které mohou počkat anebo reklamní sdělení všeho druhu.

Jak odkyselit organismus? Dejte si detoxikaci a změňte jídelníček

Taky dejte odpočinout očím – meditujte se zavřenýma očima nebo pomocí pohledu na svíčku, bez dalších rušivých podnětů.

Další způsoby detoxu mysli:

  • vydejte se do lesa nebo parku a zaposlouchejte se do zvuků přírody
  • pořiďte si domů hezkou vůni
  • zajděte na kurz a naučte se něco nového
  • vyhoďte věci, které už nepoužíváte a nic pro vás neznamenají
  • přeskupte si ložnici
  • uvařte nový recept
  • přečtěte si knihu nebo pusťte film, který jste ještě neviděli
  • seznamte se s někým novým

Tak, a teď vzhůru k očistě těla i duše!

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jarní detox. 7 nejčastějších chyb a jak na to správně