Menu
WomanOnly
Sex

Krvácení po sexu: Jaké jsou příčiny a kdy navštívit lékaře?

Krvácení po pohlavním styku, odborně nazývané jako postkoitální krvácení, většinu žen pořádně vyděsí. Dobrou zprávou je, že ne vždy je špinění či krvácení po sexu důvodem k obavám. Jaké jsou jeho časté příčiny a kdy byste se měla vydat k lékaři?

7 možných důvodů, proč krvácíte po sexu

Zaznamenala jste krvácení po sexu? Nepanikařte. Špinění či krvácení po styku nemusí hned znamenat závažné onemocnění. Podívejte se, čím vším může být způsobeno.

1. Vaginální suchost

Vaginální suchost patří mezi velmi časté důvody špinění či krvácení po sexu. Pokud sliznice není dostatečně lubrikovaná, je extrémně náchylná k poranění.

Jedná se o problém, který může mít celou řadu příčin. Nejčastěji se s ním potýkají ženy v období menopauzy, kdy dochází k poklesu ženských pohlavních hormonů. Potíže s vaginální suchostí však mohou nastat i u mladších žen. Objevují se například v těhotenství a během kojení, při zvýšeném stresu nebo při užívání hormonální antikoncepce. Mezi nejčastější projevy patří svědění, pálení, podráždění a také bolest během pohlavního styku.

2. Povrchové poškození tkáně

Příčinou krvácení po sexu může být i prosté poranění poševní sliznice. Dochází k němu především v důsledku vaginální suchosti, nicméně nevyhýbá se ani ženám, které tímto problémem netrpí.

Krvácení po styku z důvodu povrchového poranění je poměrně běžnou záležitostí u žen po porodu. Během porodu totiž dochází k rozsáhlému poškození poševní sliznice a může trvat i několik měsíců, než se zcela zahojí.

3. Kvasinková nebo bakteriální infekce

Krvácení po sexu může značit také bakteriální či kvasinkovou infekci. V důsledku infekce dochází k zánětlivým procesům, jejichž projevem může být právě krvácení či špinění. Tento problém obvykle nebývá příliš závažný a řeší se protizánětlivými léky. Pokud je zánět rozšířený, bude pravděpodobně nezbytné přeléčit také partnera.

Kromě krvácení po pohlavním styku se mezi symptomy infekce řadí zejména silný či neobvykle zbarvený výtok, bolesti v podbřišku a řezání či pálení v pochvě.

Panenská blána a její protrhávání. Proč většina žen při prvním styku nekrvácí?

4. Polypy

Polypy jsou nezhoubné výrůstky, které se mohou objevit na výstelce dělohy nebo děložního čípku. Během pohlavního styku svým pohybem podráždí okolní tkáň a způsobí tak krvácení.

Děložní polypy mohou být zcela bezpříznakové, někdy se však projevují také silnou menstruací, krvácením po menopauze nebo krvácením mezi menstruacemi.

5. Pohlavně přenosná onemocnění

Krvácení po styku může být projevem pohlavně přenosných chorob, například chlamydií, kapavky nebo trichomoniázy. Tato onemocnění běžně probíhají zcela asymptomaticky, někdy je jediným příznakem právě postkoitální krvácení.

Pokud po sexu krvácíte pravidelně, je nutné navštívit lékaře. Díky včasné diagnostice pohlavně přenosného onemocnění lze zahájit léčbu, která sníží riziko dalších komplikací.

6. Zánět děložního čípku

Nejčastější příčinou zánětu děložního čípku jsou sexuálně přenosné choroby a bakteriální infekce, může se však rozvinout i v důsledku alergické reakce na latex nebo spermicidní přípravky. Jeho projevem bývá nejen krvácení po pohlavním styku, ale také časté a bolestivé močení, nadměrný výtok, krvácení mimo menstruaci a bolest při sexu.

Jste dobrá v posteli? Odhalte, jaká jste milenka s naším sex testem

7. Rakovina děložního čípku

Důvodem krvácení po sexu může být bohužel i rakovina děložního čípku, popřípadě prekanceróza (přednádorové stadium). Pokud chodíte na preventivní gynekologické prohlídky, není se zpravidla čeho bát. Cytologické vyšetření přednádorové změny na čípku zaznamená a k rozvoji onemocnění tak většinou nedojde.

Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry

Kdy jít k lékaři?

Jestliže je krvácení slabé a došlo k němu zcela výjimečně, pravděpodobně se nejedná o nic vážného. Pokud však po sexu krvácíte silně či pravidelně, je namístě návštěva gynekologa, který určí přesnou diagnózu.

K lékaři byste měla jít také tehdy, když je krvácení sice slabé a ojedinělé, ale doprovází jej následující symptomy:

  • nadměrný či nezvykle zabarvený výtok
  • pálení nebo svědění pohlavních orgánů
  • bolest v podbřišku
  • nevolnost nebo nechutenství
  • bolest v bederní oblasti
  • pálení při močení

Tyto příznaky mohou značit méně závažná i závažnější onemocnění, s jejichž léčbou je vhodné začít co nejdříve. Pokud se u vás vyskytly společně s krvácením po sexu, s návštěvou gynekologa neotálejte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Krvácení po sexu: Jaké jsou příčiny a kdy navštívit lékaře?