Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Krvácení z dásní. Problém, který se dá řešit!

Redakce

Redakce

17. 7. 2021

Zánět dásní a s ním spojené krvácení se vyskytuje u dospělých i dětí, přičemž mnozí krvácení dásní neřeší. To však může přerůst až v parodontitidu. Co to znamená a jak zánětům dásní předcházet? Základem je správná péče o dásně a zuby.

Hlavní příčinou krvácení dásní je špatná hygiena

Zánět dásní je ve většině případů způsobený bakteriemi v zubním plaku, tedy špatnou zubní hygienou. „Kromě bakterií mohou krvácení dásní způsobovat i viry či kvasinkové infekce,“ dodává  MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT. Pokud krvácení dásní podceníte, může to mít negativní vliv na celý organismus. „Zánět dásní se netýká pouze ústní dutiny. Bakterie v ústech produkují toxické látky, které putují dále krevním řečištěm a mají tak vliv na celý organismus,“ varuje zubní lékařka.

Zajímavost: Zánět dásní bývá častou příčinou zápachu z úst a je považován za předstupeň parodontitidy, která postihuje hlubší tkáně a může vést až ke ztrátě zubů.

Parodontitida hrozí i v mladém věku

Jestliže krvácení dásní neřešíte, zanedbáváte zubní hygienu i preventivní prohlídky u zubaře a zubní hygienistky, může se stát, že zánět dásní přejde v parodontitidu, tedy zánětlivé onemocnění dásní. To může mít negativní vliv na stabilitu zubů. Během tohoto onemocnění dochází k úbytku kosti kolem zubu a velice snadno tak můžete přijít o zuby, a to dokonce v mladém věku. Z toho důvodu je velmi důležitá prevence, která spočívá v pečlivém čištění zubů a pravidelném odstraňování zubního kamene, což je vlastně krystalizovaný zubní plak. Tím vzniku parodontitidě účinně zabráníte.

Zajímavost: Podíl dědičnosti na vzniku chronické parodontitidy je nízký. Dědí se pouze sklony k tomuto onemocnění, nikoliv jeho vznik.

Zaměřte se správné čištění zubů

Léčba zánětu dásní spočívá v pečlivém odstraňování zubního plaku, tedy v pravidelném a důsledném provádění ústní hygieny. Jenže právě správná technika čištění ústní dutiny může být problém. Z toho důvodu je vhodné navštívit dentální hygienistku. „Návštěva dentální hygienistky je spojená s instruktáží o správném čištění zubů včetně používání mezizubních kartáčků, s profesionálním očištěním zubů a s pravidelným odstraňováním zubního kamene,“ říká Ing. Kateřina Králová, DiS., dentální hygienistka.

Zajímavost: Věděli jste, že dentální hygienistka může provádět i preventivní prohlídku chrupu a celé ústní dutiny? K zubnímu lékaři se tak můžete dostat až v momentě, kdy má hygienistka podezření, že máte zubní kaz nebo jiný problém.

V péči o zuby a dásně jsou účinné speciální pasty

K provádění pravidelné dentální hygieny se hodí používat kromě klasických měkkých kartáčků a vhodně zvolených mezizubních kartáčků také speciální zubní pasty určené k péči o dásně. „Ochranu a posílení dásní poskytují extrakty z jitrocele, listů břízy a propolisu, případně rozmarýnu, které se nacházejí v některých přírodních zubních pastách. Jedná se o přírodní antiseptika poskytující i velmi šetrný čistící efekt,“ říká Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

Zajímavost: Intenzivní ochranu dásní poskytují také esenciální oleje a aktivní výtažky z květů šípkové růže, ibišku a mandarinky. Tyto přírodní složky obsažené v zubní pastě mají antibakteriální účinky. Květ z ibišku navíc pomáhá aktivovat obnovu buněk a zlepšuje jejich hydrataci a výživu.

Účinným pomocníkem může být přírodní ústní voda

Ke zlepšení zdraví dásní dochází i při používání přírodní ústní vody s výtažky z bergenie, jitrocelu a kořene lopuchu. V kombinaci s brusinkovými a bobulovými výtažky a solemi zinku dochází k odstranění otoku dásní a prokázané jsou i antiseptické a protizánětlivé účinky, které zabraňují krvácení dásní. Základem však zůstává celková dentální hygiena.

Zajímavost: Přírodní ústní vody neobsahují alkohol, fluoridy, triklosan, chlorhexidin, parabeny, umělá sladidla sacharin, syntetická aromata ani barviva. Naopak obsahují řadu přírodních složek a přitom jsou velmi účinné. Avšak v některých případech (těžší průběh krvácení dásní, parodontitida či jako prevence parodontitidy) může stomatolog krátkodobě doporučit ústní vodu s chemickou složkou, jako je například peroxid vodíku či chlorhexidin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Krvácení z dásní. Problém, který se dá řešit!