Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Kyretáž neboli revize děložní dutiny. Co obnáší a jak se na ni připravit?

Kyretáž neboli revize děložní dutiny je krátký gynekologický zákrok, jehož účelem je částečné odstranění děložní sliznice, popřípadě děložního hrdla. V minulosti byla spojena s mnoha komplikacemi, nicméně dnes se díky pokrokům v medicíně není třeba ničeho bát. Jaké jsou důvody pro kyretáž a jak se na ni připravit? Co signalizují bolesti po kyretáži a jaký režim po zákroku dodržovat? Za jak dlouho po kyretáži je bezpečné otěhotnět a co dalšího je dobré o revizi dělohy vědět?

Proč se kyretáž provádí?

Důvodů pro kyretáž je hned několik. Dříve se pomocí ní prováděly interrupce, nicméně dnes se k ní přistupuje po samovolném potratu, po němž nedošlo k vyloučení plodu, při zamlklém těhotenství, při nadměrném menstruačním krvácení, v případě podezření na myomy, polypy nebo nádor v děložní dutině a podobně. Důvodem pro provedení revize dělohy bývá například i problém s placentou po porodu, respektive její pozůstatky uvnitř dělohy. Kyretáž může být prováděna za účelem terapie i diagnostiky.

Důvody pro terapeutickou kyretáž:

  • potrat, po kterém nedošlo k vyloučení mrtvého plodu
  • nedostatečné oddělení placenty od dělohy po porodu
  • polypy či myomy v děloze či děložním hrdle

Důvody pro diagnostickou kyretáž:

  • krvácení bez zjevné příčiny
  • velmi silné menstruační krvácení
  • podezření na rakovinu dělohy nebo děložního čípku
  • nadměrná tvorba děložní sliznice
  • nemožnost provést biopsii při jiných zdravotních obtížích

Samovolný potrat. Proč k němu dochází a jak se s ním vyrovnat?

Důvody pro kyretáž po přechodu

U žen v přechodu se kyretáž provádí zejména kvůli silné prodloužené menstruaci či z důvodu jakéhokoliv jiného krvácení. Součástí zákroku bývá i tzv. hysteroskopie, při které se děloha prohlédne zevnitř pomocí kamery.

K silnému krvácení během menopauzy dochází často kvůli hormonální dysbalanci, nicméně důvody mohou být i závažnější. Kyretáž je v takovém případě účinným řešením – krvácení zastaví a navíc je pomocí ní možné zjistit jeho příčinu.

Jak se na kyretáž připravit?

Kyretáž je operace, která se u nás provádí v celkové anestezii. Před zákrokem je nutné podstoupit běžná předoperační vyšetření a v den operace přijít nalačno. Obecně by pacientka neměla alespoň 6 hodin jíst a alespoň 2 hodiny pít, konkrétní informace však poskytne ošetřující lékař. Rovněž není vhodné před operací kouřit.

Zákrok sám o sobě trvá přibližně 15 minut. Ještě před ním se obvykle pomocí léku misoprostol nebo tyčinky napuštěné speciální tekutinou roztáhne děložní hrdlo. Během revize se používá kyreta, což je ostrý chirurgický nástroj, pomocí kterého se odebere část tkáně. Několik hodin po kyretáži je většinou možné odejít domů, ideálně s doprovodem.

Menstruace se většinou dostaví do šesti týdnů po provedení kyretáže, vlivem zákroku však může dojít ke změnám menstruačního cyklu.

Myomy v děloze způsobí i neplodnost. Jak je léčit a vyhnout se odstranění dělohy?

Co (ne)dělat po kyretáži

Po zákroku je nutné po dobu dvou až tří týdnů dodržovat zvýšenou hygienu, s čímž souvisí i vyhýbání se bazénům, saunám a tak dále. Důležitá je rovněž sexuální abstinence a dostatečný odpočinek. V žádném případě není vhodné používat v tomto období tampony. Pokud bylo důvodem revize dělohy odstranění zbytků placenty po porodu, je nezbytné tento režim poctivě dodržovat šest týdnů.

Bolestivost po kyretáži

Bolesti po kyretáži nejsou ničím neobvyklým. Zpravidla se jedná o křeče v podbřišku, které mohou připomínat silnější menstruační bolesti, rovněž se může objevit slabé krvácení. Není potřeba se znepokojovat. Pokud jsou bolesti silné, lze si vzít léky proti bolesti, které někteří lékaři předepisují preventivně.

Krvácení po sexu: Jaké jsou příčiny a kdy navštívit lékaře?

Možné problémy po kyretáži

Se samotnou kyretáží se dnes nepojí v podstatě žádné komplikace. Teoreticky může dojít k poranění děložní stěny, které je nutné řešit laparoskopicky. V případě proděravění stěny dělohy je nezbytné okamžité sešití. Někdy se po kyretáži může objevit příliš silné krvácení, které je vhodné konzultovat s lékařem.

Jak již bylo řečeno, kyretáž se provádí v celkové narkóze. S tou se pojí nežádoucí účinky jako nevolnost, únava, bolest hlavy nebo bolest svalů.

Kdy kontaktovat lékaře:

  • v případě silného krvácení
  • když se objeví zapáchající výtok
  • když se objeví horečka
  • při velmi silných bolestech, popř. když bolesti neustoupí do dvou dnů

Kyretáž se dnes řadí mezi rychlé a nekomplikované zákroky, proto se jí není třeba bát. Nicméně v případě výše zmíněných či jiných problémů, které by s kyretáží mohly souviset, je rozhodně vhodné zavolat ošetřujícímu lékaři.

5 důvodů krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Co ho může způsobit?

Těhotenství po kyretáži

Doba, kdy je po kyretáži vhodné otěhotnět, se odvíjí od zdravotního stavu konkrétní ženy. Obecně se doporučuje vyčkat dva až tři měsíce, tedy alespoň za předpokladu, že se nevyskytnou žádné komplikace. Těhotenství krátce po kyretáži je však v každém případě vhodné konzultovat s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kyretáž neboli revize děložní dutiny. Co obnáší a jak se na ni připravit?