Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Léčba rakoviny může způsobit neplodnost. Jak na zmrazení buněk?

Redakce

Redakce

10. 9. 2020

Léčba rakovinových onemocnění je pro tělo vždy velkou zátěží. V drtivé většině případů bohužel vede ke ztrátě pacientovy plodnosti. Pro řadu lidí to však nemusí nutně znamenat definitivní nemožnost mít své vlastní potomky. Záchranu pacientových pohlavních buněk je ale třeba řešit na reprodukční klinice ještě před nástupem na onkologickou léčbu. To, jaké reprodukční možnosti se pacientům s rakovinou nabízejí, ve svém komentáři nastiňuje odbornice na reprodukční medicínu MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Léčba onkologických onemocnění se rozvíjí rychlým tempem. S novými léčebnými přístupy stoupá také počet pacientů, kteří se z rakoviny uzdraví. Je proto třeba se čím dál častěji zaobírat nejen otázkou, jak pacientův život zachránit, ale také jak dosáhnout toho, aby byl i po uzdravení co nejvíce kvalitní. To mimo jiné pro řadu lidí znamená rovněž zachování možnosti mít vlastní potomstvo.

Chemoterapie, radioterapie, ale i operace, zejména pokud jde o léčbu nádoru v oblasti pánve, však pacienta často o tuto možnost doživotně připraví. Na ochranu plodnosti je proto potřeba myslet ještě před započetím léčby, i když to v některých případech znamená příslovečnou hru o čas. Pacient či pacientka by měli co nejdříve navštívit odborníky na reprodukční klinice, a je proto velmi důležité, aby o těchto možnostech pacienta informoval také jeho ošetřující onkolog.

Neléčená endometrióza může způsobit neplodnost. Jak ji rozpoznat včas?

Optimálním řešením pro zachování zdravých pohlavních buněk pacienta je jejich odběr a následná konzervace zmražením, takzvanou vitrifikací. U mužů jde z principu o poměrně rychlý, jednoduchý a zcela bezpečný proces. Odběr semene probíhá podobně jako v případě darování – muž provede odběr masturbací do sterilní nádobky.

Složitější je odběr buněk u ženy. Žena musí podstoupit ovariální stimulaci a celý proces odběru je tak fyzicky i časově náročnější. Kvůli charakteru onemocnění někdy navíc ženu nelze stimulovat hormonálně. I s tímto si dnes ale reprodukční medicína dovede poradit. Celý odběr buněk se tak z pohledu pacientky příliš neliší od toho, který se provádí například v případě IVF. Odlišností je, že se využívá takzvaný random start neboli zahájení stimulace bez ohledu na menstruační cyklus ženy.

Získané buňky se následně zmrazí a v tomto stavu vydrží uloženy až do doby, kdy se pacient, jemuž patří, rozhodne pro pořízení potomka. U nás na klinice používáme takzvaný otevřený systém vitrifikace, který je k zmraženým vajíčkům i spermiím velmi šetrný a umožňuje je bez ztráty kvality konzervovat i desítky let.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Léčba rakoviny může způsobit neplodnost. Jak na zmrazení buněk?