Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Léčivé bylinky na kašel a virózu a tradiční recepty z nich

Není bylina, aby na něco nebyla. Tohle rčení zná jistě každý. A asi každý člověk, který se nejdříve v léčení obrací k přírodním prostředkům na obnovení zdraví, má i své favority v léčbě běžných problémů a onemocnění jako je kašel a viróza. Pojďte je vyzkoušet také, třeba mezi nimi objevíte ty bylinky, které vám pomohou. Jaké jsou bylinky na kašel? 

Léčba kašle

Kašel je přirozenou reflexní reakcí organizmu. Jeho cílem je pročištění dolních dýchacích cest – od přebytečného hlenu, bakterií, cizorodých látek i hnisavé sekrece při zánětu. Stejně tak může kašel vyvolat dráždění sliznice např. kouřem, alergeny nebo dalšími látkami obsaženými ve vzduchu.

Podle příčiny i projevů samotného kašle mohou byliny pomoci při zmírnění příznaků i pomoci v léčení začínající či již probíhající nemoci.

Čaj z černého rybízu – dokáže uklidnit suchý kašel a napomáhá uvolňování a vykašlávání hlenu.

Mateřídouška, plicník lékařský, majoránka – zvláště u suchého křečovitého kašle. Tyto bylinky uklidňují a zmírňují křeče průdušek a následně i kašel.

Jitrocel kopinatýve formě čaje nebo sirupu – uvolňuje hleny, hojně se využívá u kataru dýchacích cest a zánětu sliznice.

Tymián, proskurník, divizna, yzoptyto bylinky pomáhají zřeďovat hlen a vykašlávat jej. Užívejte z nich připravený co nejteplejší čaj, pokud vykašláváte velké množství vazkého hlenu.

Eukaliptus a máta – můžete je použít jako olej do aromalamp nebo nakapat na vatu a vůni vdechovat. Pokud trpíte pouze kašlem bez horeček a dalších příznaků (především tzv. zadní rýma, zánět dutin – zde by se situace ještě zhoršila), můžete vdechovat teplé páry vody smíchané s olejem.

Léčba virózy

Echinacea – třapatka nachová – tato bylina obsahuje velké množství vitamínu C. Nejúčinnější je výtažek z kořene ve formě tinktury, pít se však dá také bylinný čaj s echinaceou. Užívat ji lze preventivně i při počínajících potížích, ať už při nachlazení nebo viróze.

Bezinky – přípravky z nich pomáhají zastavit množící se viry v organizmu při virových infekcích.

Bezinková šťáva: Recept na zdravou šťávu z květů bezu

Květ bezu černého, máta, řebříček – podporují pocení a tím snižují horečku. Mírní též bolesti svalů.

Tymián a dobromysl – doporučuje se spařit jedna čajová lžička šálkem vroucí vody a popíjet teplý nápoj 3x denně.

Tradiční recepty proti kašli

Majoránka s cibulí – při nachlazení, i s projevy počínajícího virového onemocnění nakrájíme několik cibulí na kolečka a vaříme spolu s drcenou majoránkou zhruba 10min v litru vody. Po scezení popíjíme během dne teplý nápoj uchovávaný v termosce.

Anýz s cibulí – tento zábal lze použít při virových či bakteriálních onemocněních spojených s bolestmi na průduškách, stejně jako u bronchitid alergického původu.

5 tipů, proč jíst cibuli

Cibuli nakrájenou na kolečka vaříme společně se sušeným anýzem (k dostání jako koření v potravinách) v malém množství vody do vyvaření tekutiny v hrnci. Poté co nejteplejší přikládáme na holý hrudník pacienta, překryjeme velkým kapesníkem nebo plátýnkem, poté igelitovým sáčkem a nakonec ručníkem nebo bavlněnou plínou a ručníkem.

Pacienta udržujeme v teple a obklad mu sundáme až po jeho úplném vystydnutí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Léčivé bylinky na kašel a virózu a tradiční recepty z nich