Menu
WomanOnly
Sex

Lidé nad 45 let jsou nejohroženější skupinou pohlavními chorobami. Proč?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

14. 12. 2020

Ve spojitosti s jakou skupinou nejčastěji slýcháváte slovo „sex“? Ať už v reklamách, v knihách či ve filmech se pravděpodobně jedná o sex mladých lidí. Přitom téma sexu starších párů by nemělo být tabu, navíc pokud je to právě tato skupina, která je nejvíce ohrožena přenosnými sexuálními chorobami.

Ano, je to tak. Generace lidí starších pětačtyřiceti let je podle studií nejohroženější těmito nemocemi. Proč tomu tak je? Vždyť jsou tyto osoby většinou více monogamní než mladí, řeknete si. Klíčovým prvkem je (ne)používání ochrany při sexu. Podívejme se na pár nesporných faktů, vyplývající ze studie vědců z iniciativy SHIFT (pozn.: Sexual Health in the Over Forty-Fives; Sexuální zdraví ve věku 45+),  jež popisuje na svém webu CNN. Studie zkoumala osm set respondentů z Velké Británie, Nizozemí
a Belgie.

1. Monogamie

Nejčastěji zastoupeným důvodem, proč lidé nepoužívají žádnou ochranu při sexu, byl důvod „monogamie“. Věří, že pokud mají stálého partnera, není se tedy čeho bát.

Sex není jen pohlavní styk. Jak si sex užívají starší ženy?

2. Nemožnost otěhotnění

Druhou nejvíce zastoupenou skupinou byli ti lidé, kteří nepoužívají ochranu z důvodu nemožnosti otěhotnění. Jsou to často ženy (či vztah se ženou) po menopauze, u nichž již nepřipadá těhotenství v úvahu. Tito lidé poté nevidí v ochraně žádný důvod. Profesor Ian Tyndall z britské univerzity vysvětluje, že „nejohroženější skupinou jsou lidé nad pětačtyřicet let, vstupující do nových vztahů po dlouhém období monogamie, často po menopauze. Těhotenství již není možné a sexuálně přenosným chorobám věnují minimální pozornost.“

Navíc, mladý člověk používá ochranu prvotně proti otěhotnění, čímž se (často nezáměrně) chrání
i proti sexuálně přenosným chorobám. Tento prvek bohužel u výše zmíněné skupiny obyvatel odpadá.

3. Znevýhodněné skupiny obyvatel

Ze zmíněného výzkumu vyplývá, že osmapadesát procent ze skupiny ve věku 45-65 lety tvořili lidé ve věku 45-54 let, kteří jsou sociálně a ekonomicky znevýhodnění. Ve velké míře šlo například o lidi bez domova, prostitutky či migranty, kteří podle odborníků „mohou mít zhoršený přístup k potřebným službám.“ Výzkumníci dále zjistili, že více než padesát procent znevýhodněných obyvatel nikdy nepodstoupila testy na sexuálně přenosné nemoci.

Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých pohlavních onemocnění možná nevíte, že je máte?

4. Neznalost

Sexuální výchova na školách je relativně novou záležitostí, proto se často může stát, že mladý člověk si je těchto rizik přenosu sexuálních nemocí více vědom oproti generaci starší, která se nikdy tomuto tématu ani nikde teoreticky nevěnovala. Proto se může dít, že člověk okolo padesáti let a výše si nedává na tyto nemoci pozor.

5. Stigma

Stigma ve společnosti stále hraje velkou roli. O sexu starších párů se mluví minimálně, přitom podle odborníků je možné sledovat za poslední desetiletí zvyšující se křivku v otázce jejich sexuální aktivity. Jak CNN popisuje asistentka výzkumu Tess Hartlandová, „mnoho služeb a propagace sexuálního zdraví je dnes takřka ušita na míru mladým lidem.“ Dodává dále, že „jde také o velmi citlivé téma
a může být velice těžké na něj přivést řeč s člověkem, kterému je pětačtyřicet let a více.“

Výzkumník Ruth Lowry z jiné britské univerzity CNN potvrzuje, že „strach z odsouzení jak ze strany svého okolí či ze strany lékařů je stále klíčovou překážkou.“

Vaginismus a sex nejdou dohromady. Proč některé ženy nedokážou mít pohlavní styk?

Způsob řešení

Podle výzkumníků může být problémem to, že lidé, kteří mají nějaký problém či otázku v tomto směru, raději než vyhledat specializované centrum, často volí návštěvu svého praktického lékaře.
A právě lékaři, kteří se nespecializují přímo na tématiku sexuálně přenosných chorob, logicky nemusejí mít v dané oblasti mnoho znalostí a nemusejí často poskytnout adekvátní radu a pomoc. Obrovská část respondentů dokonce netušila, kde se ve svém okolí mohou nechat testovat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lidé nad 45 let jsou nejohroženější skupinou pohlavními chorobami. Proč?