Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Sex není jen pohlavní styk. Jak si sex užívají starší ženy?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

24. 1. 2019

Ve společnosti existuje několik tabu, mezi nimiž stále obsazuje přední příčky sex v pokročilém věku. Mnoho mladších lidí si myslí, že jakmile se na čele objeví první vráska, končí sexuální život. Je to ale velký omyl, protože sex může být skvělý i po překročení šedesátky. Jak si ho užívají starší ženy?

Výzkum sexuálního života starších žen

Holly Thomas, doktorka zabývající se zdravím žen z University of Pittsburgh Medical Center, provedla spolu s kolegy rozsáhlý průzkum mezi heterosexuálními ženami ve věku od 40 do 65 let. Celkem se jich zapojilo 602.

Každý rok ženy vyplňovaly dotazník, který obsahoval otázky týkající se jejich zdraví, zda pociťují nějaké příznaky přechodu, jak jsou na tom se svou sexuální aktivitou, zda jsou vdané a podobně.

Jste dobrá v posteli? Odhalte, jaká jste milenka s naším sex testem

Dvě třetiny sexuálně aktivní

Po čtyřech letech pak vyplnily krátký dotazník, který měl posoudit funkčnost jejich sexuálního života za poslední čtyři týdny. Celé dvě třetiny zkoumaných žen uvedly, že jsou stále sexuálně aktivní. U těch, které sexuálně abstinovaly, se jako zásadní překážka ukázal fakt, že jim chyběl vhodný partner. „Naopak věk žen a to, zda už prošly či procházejí menopauzou, se ukázalo jako relativně nedůležité. Na jejich sexuální aktivitu to nemělo nijak zásadní vliv,“ dodává Holly Thomas.

Studie 2 400 párů. Jak často mají sex ti nejspokojenější?

Mnoho dotazovaných žen uvedlo, že si sex užívají mnohem více po padesátce vzhledem k tomu, že mají za sebou mnoho zkušeností, ví, co se jim líbí a nebojí se to říct.

Jiná forma sexu

Ze studie také vyplynulo, že pro zralé ženy sex není jen pohlavní styk. Naopak s přibývajícími léty u nich na důležitosti získávají citovější milostné praktiky jako polibky a intimní doteky. „U těchto žen je potřeba rozšířit definici toho, co je sex,“ vysvětluje Holly Thomas.

Řada respondentek totiž zaznamenala pokles v sexuální aktivitě zahrnující právě pohlavní styk, a to především v době menopauzy a po ní. „To ale vůbec neznamená, že je žena v období přechodu sexuálně dysfunkční,“ dodává spoluautorka studie, doktorka Rossella Nappi z Gynecological Endocrinology and Menopause Unit at the University of Pavia v Itálii.

Jak ovlivňuje sexuální půst naše tělo? Proč sex potřebujeme?

Bolestivý styk vlivem hormonálních změn

Podle ní asi polovina postklimakterických žen zažila takové potíže jako bolest, svědění či pálení spojené s nedostatečnou lubrikací vaginy. Mohou za to hormonální změny, proto v tomto období může být soulož nepříjemná nebo dokonce i bolestivá. Právě tyto ženy se věnují i jiným formám sexu, což na jejich zájmu o erotiku vůbec nic nemění.

Bohužel jsou ale i ženy, které se necítí v pokročilém věku dobře, a dokonce můžou mít pocit, že pro ně už radosti spojené se sexem skončily. Podle studie tyto pocity přicházejí kolem padesáti let. Důležité ale je, že menopauza automaticky neznamená ztrátu zájmu o sex. Toto téma je spojeno s předsudky, které je třeba odbourat.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Sex není jen pohlavní styk. Jak si sex užívají starší ženy?