Menu
WomanOnly
Krása

Lopuchová voda či mast? Podceňovaný plevel udělá zázraky s vaší pokožkou a vlasy

Adéla Lišková

Adéla Lišková

6. 7. 2017

Lopuch se může stát vašim novým šikovným pomocníkem při péči o zdraví krásu! Stačí jen vědět, jak ho používat. K čemu slouží lopuchová voda či mast?

Lopuch se sice často vyskytuje jako plevel, to ale neznamená, že je přebytečný. Právě naopak – obsahuje spoustu účinných látek, jako jsou esenciální mastné kyseliny, silice, pryskyřice nebo třeba vitamíny A a B2. Přípravky z obsahem lopuchu tak můžeme potkat v drogériích i lékárnách.

Lopuchová voda pro růst vlasů

Lopuchová voda se podobně jako březová voda či kopřivová voda používá hlavně při péči o vlasy. Vyhledávají ji zejména ženy a dívky toužící po dlouhé hřívě, jelikož dokáže podpořit růst vlasů. To ale není všechno – účinné látky lopuchu nejenže aktivují vlasové kořínky, ale rovněž zabraňují vypadávání vlasů a pomáhají eliminovat tvorbu lupů.

Použití lopuchové vody

Pokud vás trápí některý z výše uvedených problémů, zkuste lopuchovou vodu každý večer, případně vždy po umytí a vysušení vlasů ručníkem, vtírat do vlasové pokožky. Účinky lopuchu zesílíte, pokud poté budete pokožku jemně masírovat po dobu 5-10 minut.

Je však důležité, abyste byli poctiví a vytrvalí – viditelné účinky ze zpravidla dostaví po třech až čtyřech týdnech pravidelného používání. Tuto masáž si ostatně můžete dopřát, i když vás žádný problém netrápí. Pokožka se krásně prokrví a vy si zatím báječně pročistíte hlavu.

Návod na výrobu lopuchové vody

Lopuchová voda není zrovna drahá, ani nedostupná záležitost – dnes ji seženete téměř v každé drogérii a i za méně než padesát korun. Ovšem pokud byste si ji přeci jenom rádi vyrobili sami, přinášíme vám jednoduchý na její výrobu.

Na domácí výluh z lopuchu budete potřebovat kořen lopuchu (nejlépe čerstvý, ale postačí i sušený) a nějaký alkohol (nejlépe ethanol z lékárny, případně alpu či vodku). Kořen zalijte alkoholem, uzavřete v těsnící nádobě a je hotovo. Teď už jen nádobu s výluhem uskladněte na temné místo a nechte minimálně po dobu čtyř týdnů louhovat.

Lopuchová mast na problematickou pokožku

Lopuchová mast je uznávána zejména pro své blahodárné účinky na lidskou kůži. Pokožku zklidňuje a změkčuje, a zároveň působí protizánětlivě a dezinfekčně.

Použití lopuchové masti

Lopuchová mast se využívá pro léčbu nejrůznějších kožních problémů, jako jsou kožní plísně, ekzémy, lišeje či opruzeniny. Lopuch se vyznačuje velmi dobrou snášenlivostí, mohou ho tedy bez obav používat malé děti (od tří let) i osoby s citlivou kůži. Mast se také hodí pro ošetřování velmi suché pokožky.

Mast zakoupíte v lékárně, při léčbě nějakého problému je optimální použití dvakrát až třikrát denně, jinak dle potřeby. Před použitím postižené místo omyjte mýdlem a vodou a pořádně vysušte. Mast nanášejte spíše v tenčí vrstvě, aby nedošlo k ucpání pórů. Mast do pokožky vtírejte pomalu – po dobu dvou až tří minut.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lopuchová voda či mast? Podceňovaný plevel udělá zázraky s vaší pokožkou a vlasy