Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Makový olej je skvělým zdrojem vápníku. Proč by měl zajímat nejvíce ženy?

Makový olej patří mezi oblíbené produkty zdravé výživy. Spousta lidí ale neví, jak je používat a proč bychom ho vlastně měli zařadit do svého jídelníčku. Jaké má makový olej účinky a proč zajímá hlavně ženy?

Odkud se získává makový olej?

Makový olej se získává lisování semínek máku rostliny mák setý (Papaver somniferum). Semínka máku známe v kuchyni, dá se z nich dokonce vyrobit i makové mléko, které však nemá nic společného s opiem (bílým mlékem) z nezralých makovic. Makový olej se nevyužívá jen v kuchyni, ale i v kosmetice a má nespornou řadu benefitů. V minulosti se ale také například používal pro výrobu malířských barev, laků a mýdel.

Je mák lepší než chia semínka a jak vyrobit makové mléko?

Makový olej a jeho účinky

Makové semínko je plné cenných látek, zejména vitamínů, minerálů a mastných kyselin. Obsahuje velké procento tuku, které právě tvoří makový olej. V máku můžeme najít jak hodně vápníku, tak ale i hořčíku, železa, vitamínu E a vitamínů skupiny B. Mák má sám o sobě spíše relaxační, uvolňující a uklidňující účinky. Jeho konzumace se hodně spojuje s prevencí a léčbou osteoporózy, hodí se pro ženy v klimakteriu i s ohledem na nestabilní psychiku a předcházení tvorbě vrásek. Užívání makového oleje jen tak na lžičku pomáhá při bolestivé menstruaci, osteoporóze, chudokrevnosti i při neplodnosti. Je vhodný pro ženy všeho věku.

V článku What’s the Benefit of Poppyseed Oil? na webu healthline.com je uvedeno, že makový oleje podle několika provedených studií obsahuje prospěšné antioxidanty, zejména silně oxidační vitamín E, a rovněž tyto mastné kyseliny: kyselinu linolovou, která patří mezi esenciální mastné kyseliny a kterou si tělo nedokáže samo vyrobit, dále též kyselinu palmitovou a olejovou. V článku se také dozvídáme, že nebylo nijak vědecky prokázáno, že by makový olej měl uklidňující účinky a pomáhal při bolesti, protože makový olej neobsahuje žádné opium.

Využití makového oleje

Makový olej má tu výhodu, že je bez zápachu a bez barvy. Jeho využití může být univerzální a v kuchyni nijak nenarušuje chuť různých pokrmů. Vynikající je například v salátech zastudena. Je srovnatelný se sezamovým olejem, jímž se dá snadno nahradit. Makový olej ale klidně můžete přidat i do makové bábovky, na palačinky, do kaše nebo k ovocným sladkým jídlům.

Kromě vnitřního použití je makový olej vynikající na pleť a je oblíbený v kosmetice. Lze jím promazávat suchou pokožku, rozpraskané rty nebo ho přimíchat do masážního oleje, což umožní dokonalé uvolnění a regeneraci svalů. Makovým olejem si můžeme mazat i nehty nebo suché konečky vlasů.

Recept: Kynuté buchty s mákem, tvarohem a povidly

Skladování makového oleje

Makový olej je vhodné po otevření skladovat v ledničce a spotřebovat do 3 měsíců, protože by mohl rychle začít žluknout.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Makový olej je skvělým zdrojem vápníku. Proč by měl zajímat nejvíce ženy?