Menu
WomanOnly
Esoterika

Malachit jako magický kámen alchymistů. Proč bychom neměli pít malachitovou vodu?

Nádherně zelený malachit fascinuje mnohé z nás. Má tak specifickou barvu, že od jeho názvu byl odvozen i přívlastek pro označení konkrétní barvy předmětu – je to malachitová barva. Vyrábějí se z něj překrásné šperky, dříve sloužil též k přípravě barvy pro malíře nebo výrobě líčidel. Pojí se také s alchymií, magií a mystikou. Co všechno o něm víme, jaké má účinky a kdo by jej měl nosit? A proč bychom nikdy neměli pít malachitovou vodu nebo vdechovat malachitový prášek?

Jak poznat pravý malachit?

Malachit je zelený minerál uhličitanu mědi. Vyskytuje se v různých odstínech nádherné zelené barvy, a to od světle zelené, až po velmi tmavou zelenou. Není průhledný a mívá v sobě světlejší nebo tmavší pruhované či jinak vzorované kresby zobrazující jeho vrstvení. Někdy se objevuje ve spojení s chryzokolem a vytváří tak překrásnou kombinaci zelené a tyrkysové barvy. I při výrobě šperků se s oblibou kombinuje s chryzokolem nebo tyrkysem kvůli jejich tyrkysové barvě.

Synteticky vytvořené malachity bývají velmi jednoduché a neoplývají typickou pestrostí. Pro výrobce je jednodušší použít jednu barvu a jeden druh kresby. Všimnout si můžete i tvrdosti a povrchu kamene. Pravý malachit má tvrdost číslo 3 nebo 4 na stupnici tvrdosti, což není nijak moc. Odlišit se od umělého kamene se dá, ale bezpečně jej poznají spíše odborníci.

Využití malachitu v historii

Kámen malachit se využíval už ve starověkém Egyptě, kde se z něj vyráběla spousta šperků, amuletů a posvátných předmětů. Rozdrcený na prášek sloužil k výrobě líčidel očí nebo barev pro kreslíře a dekoratéry. Uvádí se, že jako líčidlo očí měl i ochranné účinky a pomáhal při nemocech očí. Údajně i královna Kleopatra prášek z malachitu používala jako své pověstné zelené oční linky.

Je malachit jedovatý?

Dnes se ví, že malachit patří mezi jedovaté kameny, proto se nedoporučuje vdechovat či olizovat jeho prach nebo pít vodu, v níž byly namočeny rozdrcené malachity.

Léčivé účinky malachitu

Léčivé účinky malachitu jsou však mocné. Odjakživa byl kamenem, který pomáhal ženám při porodu a také jejich dětem. Až do 18. století se používal pro své podpůrné účinky při růstu dětí a při tišení růstových bolestí, ale třeba i k tišení bolestí při prořezávání zoubků. Byl ochranným amuletem pro děti, aby se jim nic nestalo. Malachit chrání ženy všech věkových kategorií. Mladým dívkám pomáhá objevovat a rozvíjet jejich sexualitu, odblokovávat případné sexuální problémy a ulevovat od bolestivé menstruace. Těhotné ženy chrání po celou dobu jejich těhotenství a prospívá zdravému vývoji dítěte. Rodičkám napomáhá k rychlému a bezbolestnému porodu a ženám po porodu pomáhá při následné rekonvalescenci v období šestinedělí. Ženám v přechodu pak umožňuje smířit se se stárnutím a nadále v sobě udržovat svou ženskost a zdravou sexualitu.

Granát je magický kámen přivolávající lásku. Noste jej jako krásný šperk a nebudete litovat

V ezoterice se pojí se čtvrtou čakrou, tedy čakrou srdce. Otevírá srdce a pomáhá hojit traumata a citová zranění. Je kamenem lásky, plodnosti a spojení dvou milovaných bytostí. Pomáhá také při zlomeném srdci a srdečních chorobách, má přímé působení na srdeční sval a krevní oběh. Celkově působí proti bolestem všeho druhu a používá se také při vážných zraněních a bolestivých stavech, například zlomeninách kostí, které umožňuje dobře hojit. Navíc je to kámen transformace, který umožňuje náš vnitřní růst.

Lapis lazuli připomíná noční oblohu. K čemu slouží tento kámen?

Malachit celkově uklidňuje, snižuje krevní tlak a navozuje dobrou pohodu. Pomáhá při strachu a úzkostech či různých fobiích, například při strachu z výšek nebo klaustrofobii. Je to i skvělý kámen pro cestovatele, chrání na cestách a je vhodný i pro ty, kteří se bojí sednout si do letadla nebo trpí nevolností a strachem při cestování obecně, například na moři. I horníci si ho berou s sebou do podzemí, aby je chránil. Dodává odvahu a moudrost, celkově detoxikuje a chrání svého nositele před nebezpečím a různými vnějšími vlivy. Umožňuje člověku zbavit se strachu, vystoupit ze své komfortní zóny, pohnout se kupředu a udělat krok vpřed na své životní cestě. Odstraňuje bloky, strnulost a zarputilost či rezignovanost. Pomáhá člověku se správně rozhodnout.

Jak čistit a nabíjet malachit

Malachit se čistí tak, že se propláchne pod proudem čisté vody. Neměla by se používat slaná voda, aby nepopraskala jeho struktura, proto jej nedávejte do moře. Čas od času se také doporučuje zakopat malachit do země, aby si odpočinul a znovu nabyl své síly.

Šperky a předměty z malachitu

Můžeme si pořídit malachitový náramek, přívěšek na krk nebo třeba i sošku. Z malachitu se kdysi vyráběla spousta předmětů, například poháry, nádoby, desky stolů, šperkovnice a podobně. Říká se, že kdo se napije z malachitového poháru, porozumí řeči zvířat. Například v chrámu Hagia Sofia v Konstantinopoli se nachází malachitové sloupy, které nechal použít byzantský císař Justinián. Spousta malachitových předmětů se nachází v Zimním paláci v Petrohradu, kam je nechal shromáždit ruský car Petr I. Veliký.

Hagia Sofia: Vstupné se neplatí, ale zujte si boty!

Co je to malachitové sklo?

Jednu dobu se také používalo takzvané malachitové sklo. To však nemá kromě barvy s malachitem pranic společného.

Významná naleziště malachitu

Malachit vzniká tam, kde dochází ke zvětrávání měděné rudy. V podstatě by k tomuto jevu mohlo dojít i na střechách domů, které obsahují měď. Velké naleziště malachitu bylo objeveno v roce 1635 na Urale, dnes máme malachit i na Příbramsku či v Podkrkonoší. Malachit se ale obvykle nejčastěji dováží z Ruska (Uralu), z Konga, Namibie, Mexika, Arizony nebo i Walesu. Najít se dá i v Austrálii.

Pro jaká znamení se malachit hodí?

Malachit se nejvíce hodí pro znamení Kozoroha, Raka, Štíra a Býka. Vybrat si jej však může kdokoliv, kdo cítí, že by tento kámen mohl potřebovat a koho fascinuje jeho barva a mocná energie, která z něj vyzařuje.

Zdroje:

What is Malachite? Meaning, Healing Properties & Uses
Healing Properties and Benefits of Malachite

Is Malachite green positive or negative?

Skrytá moc drahých kamenů: J. P. Kreperát

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Malachit jako magický kámen alchymistů. Proč bychom neměli pít malachitovou vodu?