Menu
WomanOnly
Zahrada

Mandevila je nenáročná exotická kráska, která vykvete i příští rok

Mandevila je rod rostlin, který zahrnuje přes sto druhů. Roste především v Jižní Americe, nicméně jako okrasné rostliny se mandevily pěstují například i u nás. Podívejte se, jak se o tyto popínavé balkonovky s velkými listy a krásnými květy starat.

Nejrozšířenější druhy mandevily

Mezi běžně dostupné druhy patří Mandevilla splendens neboli mandevila nádherná, Mandevilla amoena, Mandevilla boliviensis a Mandevilla sanderi. V zahradnictvích lze na mandevily rovněž narazit pod starším názvem dipladénie.

Často jsou k dostání již plně rozkvetlé rostliny, a to zejména v růžové, červené, žluté a bílé barvě. Výjimečně se lze setkat také s mandevilami fialovými nebo oranžovými. Nálevkovité květy dosahují průměru až deset centimetrů a budou tak skutečnou ozdobou vašeho balkonu nebo terasy.

Mandevilla splendens

Mandevilla splendens, známá také pod názvem mandevila nádherná, má růžové trubkovité květy, které se objevují již na přelomu jara a léta, a to především v horní části rostliny. Kvetení i v nižších polohách můžete podpořit pravidelným zaštipováním. Nejlépe se jí daří na slunných stanovištích, snese však také polostín.

Lobelka potřebuje málo péče a navíc vám udělá krásu na balkoně

Mandevilla amoena

Květy tohoto druhu mandevily mají bílou nebo růžovou barvu. Rostlina se skvěle hodí do každé prosluněné zahrady, kterou bude zdobit od konce jara až do konce podzimu. Krásně se bude vyjímat jak na pergole či zahradním oblouku, tak ve venkovním květináči. Nezapomeňte však na to, že se jedná o popínavku, která potřebuje oporu.

Mandevilla boliviensis

Mandevilla boliviensis kvete bíle a dorůstá do výšky zhruba tří metrů. Je vhodné ji během jara seříznout, jinak dosáhne šířky až dva metry. Její domovinou jsou Bolívie a Ekvádor, proto preferuje slunná stanoviště. Nicméně stejně jako většina dalších druhů bude prospívat také v polostínu.

Mandevilla sanderi

Mandevilla sanderi patří mezi nejrychleji rostoucí druhy mandevil. Ve vyhovujících podmínkách ročně vyroste až o 60 cm, celkově pak může dosáhnout výšky přes čtyři metry. Květy mohou mít růžovou, červenou, žlutou nebo bílou barvu a rozkvétají zhruba od poloviny léta do začátku podzimu.

Jak se o mandevilu starat?

Mandevila, kterou si přinesete domů ze zahradnictví, bude pravděpodobně obsypaná květy či alespoň poupaty. Pokud ji budete chtít přesadit do jiného květináče, pořiďte dobře propustný, písčitý substrát. Mandevila se značně rozroste a bude potřebovat dostatek místa pro kořeny, čemuž je nutné přizpůsobit také velikost nové nádoby.

Jedná se o popínavou rostlinu, která se neobejde bez opory. Působivě vypadá například na již zmíněných pergolách nebo dřevěných mřížích, jež jsou určené právě na popínavky. Čas od času je dobré mandevilu lehce zastřihnout a na začátku jara byste jí měli dopřát radikálnější řez. Mějte na paměti, že při poranění mandevila vypouští bílou latexovou šťávu, která je při pozření jedovatá a rovněž může podráždit pokožku.

Stanoviště

Abyste se mohli těšit z nádherných velkých květů, musíte mandevilu umístit na dostatečně slunné stanoviště. Prospívat však bude také v polostínu. Zároveň je vhodné myslet na to, aby byla chráněná před větrem, který by mohl poničit květy i listy.

Vzhledem k tomu, že se jedná o jedovatou rostlinu, je vhodné mandevilu umístit mimo dosah zvídavých dětí a domácích mazlíčků.

Pelargonie nezdobí jen terasy a balkóny. Jakými účinky mohou překvapit?

Zálivka

Sucho i vysoké teploty mandevily snášejí velmi dobře, přesto je dobré pamatovat na pravidelnou zálivku. Za běžných podmínek stačí vydatnější zálivka jednou týdně, v období velkého sucha můžete frekvenci zalévání zvýšit, vždy však dbejte na to, aby v podmisce nestála voda. Při přezimování se mandevily zalévají jen minimálně.

Pokud má mandevila svěšené listy, znamená to, že ji nezaléváte dostatečně. Žloutnutí listů naopak značí přelití.

Hnojivo

Péče o mandevilu zahrnuje také pravidelné hnojení, které zajistí silné kořeny, spoustu květů a celkově dobrý stav rostliny. Ideální je tekuté hnojivo s vyšším obsahem fosforu, popřípadě univerzální hnojivo pro balkonové rostliny. Mandevilu přihnojujte jednou za dva týdny.

Pěstování mandevily v zimě

Mandevila je vytrvalá rostlina, která vám v případě správného přezimování vykvete i příští rok. Přezimování mandevily není nic složitého, stačí rostlinu přestěhovat do místnosti s teplotou přibližně 7 °C. Postupně omezujte zálivku a pokud se vám chce, mandevilu zastřihněte. Na to, že je vhodný čas na zalití, vás mandevila upozorní svěšenými listy. Dejte však pozor, abyste rostlinu nepřelili, a vodu v misce nenechávejte příliš dlouho. Důsledkem přelití by mohlo být zahnívání kořenů, které nejvíce hrozí právě v chladu. Na jaře bude nutné mandevilu opět ostříhat.

Petúnie zkrášlí parapet i balkon. Jak se o ně starat, aby dlouho vydržely?

Množení mandevily

Jarní řez je také skvělou příležitostí k rozmnožení mandevily, které je velmi jednoduché – vrcholový nebo stonkový řízek o délce cca 8 cm dejte do sklenice s vlažnou vodou a počkejte, až se vyplaví latex. S rostlinou manipulujte v rukavicích, abyste předešli případnému podráždění pokožky. Poté řízky namočte do stimulátoru a zapíchněte je do směsi písku a rašeliny (1:1). Dejte je na stinné místo a zeminu udržujte vlhkou. Můžete je také zakrýt folií s drobnými otvory, kterými bude odcházet přebytečná vlhkost.

Mšice a další škůdci na mandevile

Skvělou zprávou je, že mandevila není náchylná k nemocem. To platí jak pro plísně, tak pro virové choroby. Škůdci, jako jsou například mšice nebo molice, se však mandevilám nevyhýbají.

Mšice na mandevile poznáte podle žloutnutí listů a pomalého růstu, znakem napadení molicemi je zase lepkavý povlak na listech. S likvidací škůdců je potřeba začít co nejdříve, protože čím víc jich je, tím těžší je se jich zbavit. Co nejdříve se tedy vydejte pro vhodný postřik a aplikujte jej dle instrukcí.

Zdroje: abecedazahrady.dama.cz, gardenloversclub.com, bhg.com, gardeningknowhow.com

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mandevila je nenáročná exotická kráska, která vykvete i příští rok