Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Marie Terezie zvládala rodičovství i kariéru. Které dítě měla nejraději a s kým vztah skřípal?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

22. 12. 2021

Marie Terezie byla panovnice, na kterou jen tak nezapomeneme. Nejen proto, že byla jediná žena na trůně v českých zemích. Obdiv budí jak její vladařské schopnosti, tak také ty rodičovské. Při představě šestnácti porodů dnes mnohým ženám vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Pojďme si připomenout zásadní okamžiky osobního a rodinného života této schopné panovnice, politiku vynecháme. Jaký vztah měla se svými dětmi a koho měla nejraději? A už se i těšíte na pokračování úspěšného seriálu Marie Terezie, jehož premiérové díly uvede Česká televize už v lednu 2022?

Dětství a dospívání Marie Terezie

Marie Terezie, celým jménem Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, se narodila ve znamení Býka 13. května 1717. Povahou byla velmi urputná, houževnatá a cílevědomá. Jejími rodiči byli císař Karel VI. a Alžběta Kristýna Brunšvická. Ostatní její sourozenci brzy zemřeli, její milovaná mladší sestra Marie Anna, s níž vyrůstala, se sice dožila dospělosti, ale zemřela ve svých 26 letech na následky komplikovaného porodu. Díky pragmatické sankci z roku 1713 se stala Marie Terezie jedinou habsburskou dědičkou a následnicí trůnu. Vychovávali ji jezuité a celý život prožila v pevné víře v Boha.

Obě sestry měly hezký vztah a nechyběl jim ani cit pro umění, již v sedmi letech Marie spolu se sestrou tančila v opeře a o pár let později několikrát hrála a zpívala před publikem, obvykle u příležitosti otcových narozenin. Se svou matkou měla Marie Terezie chladný vztah, mnohem bližší jí byla její chůva, přezdívaná Liška – „Füchsin”, což byla odvozenina od hraběnčina jména. Svou chůvu Marie Terezie milovala natolik, že si přála, aby byla pohřbena v rodinné hrobce, kde spočívá společně s panovnicí i jejím manželem Františkem Štěpánem Lotrinským.

Theodora Němcová: Jaký byl smutný život dcery Boženy Němcové

Manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským

S Františkem Štěpánem šlo o dohodnutý sňatek, který si prošel svými peripetiemi ještě daleko před svým samotným vznikem, ale obrovskou výhodou oproti jiným dohodnutým sňatkům bylo to, že tito dva mladí lidé byli do sebe vroucně zamilovaní a až na pár nedorozumění a Františkových nevěr bylo soužití veskrze šťastné. Manželství bylo uzavřeno 14. února 1736. Z tohoto svazku vzešlo celkem 16 dětí. Ne všechny děti se však dožily dospělosti a ani František Štěpán se nedožil zrovna úctyhodného věku.

Marie Terezie nastoupila na trůn po smrti svého otce 20. října 1740, čímž ji vyvstaly vladařské povinnosti a neměla na manželský život tolik času. Stala se tak rakouskou arcivévodkyní, vévodkyní lotrinskou a velkovévodkyní toskánskou, postupně také královnou českou a markraběnkou moravskou i královnou uherskou. 13. září 1745 si polepšil i její manžel, který se stal římskoněmeckým císařem. Dvacet let poté František Štěpán, který byl také svobodným zednářem a úspěšným podnikatelem, umírá ve věku 57 let na infarkt. Z jeho smrti se ale Marie Terezie nikdy nevzpamatovala.

Po smrti milovaného manžela Marie Terezie chodila zásadně v černém a ubylo jí dost životních sil. Dochovaly se její deníkové záznamy, v nichž si zapsala kolik let, měsíců, dnů a hodin se svým milovaným manželem jí bylo umožněno prožít. Bylo to přesně „ 29 let, 6 měsíců, 6 dní, to dělá tedy 29 let, 354 měsíců, 1540 týdnů, 10 781 dní, 358 744 hodin.”

Marie Terezie poslední léta svého života strávila ve stresu a v konfliktech se svým synem Josefem, prodělala i záludné neštovice, které ji připravily o spoustu členů její rodiny a ona sama jim málem podlehla. Zemřela ve věku 63 let na rozedmu plic. Manžela tak přežila o patnáct let.

Děti Marie Terezie

Z 16ti dětí Marie Terezie zemřelo 6 dětí ještě za jejího života. Tři z dcer měly stejné jméno – Marie Karolína. Dvě z dcer Marie Terezie zůstaly svobodné. Marie Alžběta se stala jeptiškou – svým dílem k tomu přispěly i nehezké jizvy po neštovicích, ačkoliv předtím platila za jednu z nejkrásnějších  dívek. A nejstarší přeživší dcera Marie Terezie, Marie Anna, se sice jeptiškou nestala, ale mezi jeptiškami jednu dobu žila a rovněž se vůbec neprovdala. Říkali ji Marianna a byla velmi vzdělaná, obklopovala se zednáři a věnovala se dobročinnosti. Nejslavnější dcerou Marie Terezie pak byla Marie Antoinetta, která se stala ženou francouzského krále Ludvíka XVI. a která skončila ve svých 38 letech pod gilotinou. Její matka se toho už naštěstí nedožila.

Za nejmilejší a nejoblíbenější dítě Marie Terezie je považována Marie Kristina, která se narodila ve stejný den jako její matka, tedy 13. května, a to roku 1742, rok po narození následníka trůnu Josefa. Ostatní sourozenci na ni díky velké přízni panovnice žárlili. Jako jediné dceři ji také Marie Terezie dovolila provdat se z lásky. Tato dívka se ale do historie zapsala i svým milostným vztahem s první ženou svého bratra Josefa – Isabellou Parmskou. Zbývá ještě Marie Karolína, která se nevyhnula sňatkové politice Marie Terezie a musela se provdat za nesympatického, ošklivého a hulvátského ženicha jedné ze svých zesnulých sester. V porodech sice předčila svou matku, měla jich za svůj život 18, ne však bez problémů a hodně dětí jí také zemřelo.

Další dcera Marie Amálie také moc štěstí v lásce díky sňatkové politiky své matky neměla. Musela se provdat za hloupého Ferdinanda z Parmy, který jí byl odporný. Ze synů Marie Terezie přežili Josef II., který nastoupil po své matce na trůn, Leopold II., jehož žena rovněž porodila 16 dětí jako Marie Terezie, Ferdinand Karel a nejmladší dítě Marie Terezie – Maxmilián František, který byl osvícenec a velmistr řádu německých rytířů. Josef II. vládl deset let po matce a po jeho předčasné smrti nastoupil na trůn jen na dva roky ještě i jeho mladší bratr Leopold II.

Magdalena Rettigová: Kdybych věděla, co mě v manželství čeká, skočila bych ze skály

Jak Marie Terezie vychovávala své děti

Přístup Marie Terezie k výchově svých dětí byl velmi pokrokový. Byla to milující, ale velmi přísná matka. Své děti vedla ke vzdělanosti, morálce a křesťanské víře. Každé dítě mělo svou domácnost, vychovatele, učitele a personál. Dbala také na správnou životosprávu a zdravou stravu. Děti nesměly dostávat sladkosti, žádný cukr nebo čokoládu a ani projevy citů nebyly na místě. V žádném případě nesměly být děti rozmazlovány, muselo se s nimi mluvit v celých větách, neexistovaly žádné pohádky před spaním ani mazlení. Marie Terezie se zkrátka snažila o to, aby její děti nevyrostly změkčilé.

Tereziánské reformy a zajímavosti

Nejznámější tereziánskou reformou je zavedení povinné školní docházky a systému škol i robotní patent z roku 1775, který zmírňuje robotu, kterou pak Josef II. úplně zrušil. Marie Terezie také zajistila například protipožární ochranu domů, zavedla číslování domů a spoustu dalšího. Zajímavostí je například to, že Marie Terezie vyšívala jedny šatičky pro Pražské Jezulátko.

Jackie Kennedy, vzlety a pády jedné z nejpopulárnějších prvních dam USA

Marie Terezie, seriál České televize od ledna na ČT1

Úspěšný koproduční seriál ČT Marie Terezie z roku 2017 režíroval Robert Dornhelm, v roli Františka se představil výborný Vojtěch Kotek. Na dvoudílnou minisérii navazovala další dvoudílná řada, Marie Terezie 2 z roku 2019. Marii Terezii představovaly postupně dvě rakouské herečky, které se postupem času prostřídaly, mladičkou Marii Terezii hrála Marie -Luise Stockinger, ráznější a poněkud rozměrnější Marii Terezii již po několika porodech ztvárnila další skvělá herečka Steffi Reinsperger. Poslední pátá epizoda z roku 2021, opět s další herečkou, která bude představovat Marii Terezii, se teprve bude vysílat od ledna 2022 a můžete se na ni těšit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Marie Terezie zvládala rodičovství i kariéru. Které dítě měla nejraději a s kým vztah skřípal?