×
WomanOnly

Jak se zbavit oteklých nohou, to nemusí být neřešitelný problém

Zdroj: Shutterstock.com

Zejména v létě spoustu lidí trápí otoky nohou. Pokud si ale řeknete, že otoky způsobuje horko a nebudete to řešit, zaděláváte si na velké zdravotní problémy. Otoky nohou totiž můžou být příznakem vážných zdravotních potíží, které se ale při včasné diagnóze dají velmi snadno léčit.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Nepodceňujte oteklé nohy!

Zná to asi každá žena i nejeden muž. V letních horkách vám během dne natečou nohy tak, že vás tlačí páskové boty a kotníky máte jako melouny. Příčin pravidelných otoků nohou může být opravdu spousta, my vám 5 nejčastějších prozradíme a popíšeme! V žádném případě byste však oteklé nohy neměla přecházet pouze mávnutím ruky, může to být příznak vážného onemocnění.

1. CVD – chronická žilní choroba

Podle statistik je to jeden z nejčastějších důvodů otoku nohou a rozhodně by se neměla podceňovat – trpí jí asi 50 % populace a ženy jsou jí postiženy dvakrát častěji než muži. Nohy kvůli teplu ztrácejí napětí, uvolňují se a netlačí krev tak efektivně zpět k srdci, jak by to mělo být.

Pokud jsou otoky způsobené CVD, na nohou zároveň najdete rozšířené žíly menšího či většího průsvitu. Otoky jsou nejvýraznější večer, zprvu mohou ještě do rána zmizet, postupně ale zůstávají i trvale.

2. Těhotenství

Pokud už máte nějakou zkušenost s těhotenstvím, možná znáte i nateklé nohy. Že s touto mnohdy dost bolestivou záležitostí nejde nic dělat? Omyl! Stačí, když se budete snažit nohám neustále měnit polohu, a aspoň jednou denně vyrazíte na svižnější procházku. Také byste neměly podceňovat pitný režim a vypít i 4 litry tekutin denně. Uvidíte, že se vám uleví!

3. Sedavé zaměstnání

Pokud v práci celý den sedíte nebo naopak stojíte, zaděláváte si na velký problém. Krev kvůli gravitaci zůstává v dolních končetinách, a ty otékají. Během práce se proto pravidelně protahujte, choďte do schodů pěšky, a to během dne párkrát zopakujte. Těch 5 minut za to vážně stojí! Nedostatek pohybu je navíc jedním z rizikových faktorů chronické žilní choroby.

4. Problémy s ledvinami, játry nebo srdcem

Pokud vám špatně fungují ledviny, hromadí se v těle tekutiny a nejsnáze otečou nohy, které jsou prostě dole. Pokud máte nohy oteklé od kotníků dolů, může to signalizovat srdeční problémy a následné zadržování solí. A proč nohy otékají kvůli játrům? Jestliže se v nich přestane tvořit bílkovina jménem albumin, začne unikat tekutina z cév do okolních tkání – a ty se zvětšují.

5. Lymfatické otoky

Posledním z nejčastějších důvodů oteklých nohou je chyba v lymfatickém systému. Lymfedém, tedy lymfatický otok, může být způsoben vrozenou vadou (ta se ale může začít projevovat až v dospělém věku), nebo infekcí mízních cév a podkoží. Pokud máte kromě kotníků nateklý také nárt a prsty, je téměř jisté, že se o lymfatický otok jedná a měla byste urychleně navštívit lékaře!Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*