Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

6 příčin otékání nohou. Čemu se vyvarovat a co naopak dělat?

Otoky nohou neberte nikdy jen tak. Jedná se totiž o onemocnění, při kterém tělo zadržuje nadměrné množství vody a kvůli tomu můžete prodělat i infarkt. Jaké jsou příčiny této nemoci?

Nateklé nohy, kotníky a ruce mohou potkat především toho, kdo má nedostatek pohybu. Problémy však nemusejí minout ani lidi s dlouhodobým užíváním léků a také ženy v těhotenství.

Mnohdy se sice nejedná o vážný stav, ale na základě nadměrné vody v těle může dojít až k selhání ledvin nebo srdečnímu selhání.

Příliš solíte

Jestliže hodně solíte nebo přijímáte velké množství sodíku a u toho navíc přes den moc nepijete, děláte chybu. Tělo se dokáže přepnout do rezervního módu a začíná ihned shromažďovat tekutiny.

Jediným zdrojem sodíku není jen obyčejná sůl, ale i potraviny z plechovky, zpracované maso a různá koření. Pokud i přes to všechno máte potřebu solit, měli byste zvolit alespoň mořskou nebo Himalájskou sůl.

Nedostatek vitamínu B6

Vitamín B6 je důležitou složkou k rovnováze vody v těle. Doporučuje se přijímat formou celistvé stravy. Ženy, které trpěly předmenstruačním syndromem a tento vitamín užívaly, výrazně pociťovaly pozitivní změny.

Mezi potraviny bohaté na vitamín B6 patří například slunečnicová semínka, tuňák, krůtí a hovězí maso bez tuku, banány nebo třeba brambory ve slupce.

Chybí vám draslík

Draslík je nezbytnou součástí pro správné fungování buněk a některých orgánů. Pokud se při cvičení nadměrně potíte a jíte potraviny s nedostatečným obsahem draslíku, dochází k jeho vyčerpání. Takže vás časem nemůžou minout opět nepříjemné otoky, křeče a bolesti svalů.

Malý příjem tekutin

Je všeobecně známo, že nedostatek tekutin vede k dehydrataci. Při tomto procesu tělo začíná zadržovat vodu, aby mohlo fungovat. Doporučuje se proto pít hodně vody nebo šťávy s obsahem draslíku. Rozhodně se vyhněte kávě a uvidíte, že se budete cítit lépe.

Málo hořčíku

Pokud tělo postrádá hořčík, dá to najevo nejen zadržováním vody. Vzhledem k tomu, že je důležitý pro mnoho tělesných funkcí, doporučuje se přijímat denně alespoň 200 mg. Toto množství totiž u žen s předmenstruačním syndromem dokázalo zmírnit množství vody v těle.

Potraviny bohaté na hořčík jsou navíc chutné. Patří mezi ně avokádo, jogurty, ořechy, špenát, ale dokonce i čokoláda.

Potraviny plné náhražek

Řada potravin obsahuje velké množství cukru, umělých sladidel a barviv, které mají špatný vliv na ledviny a játra. Měli byste se proto vyvarovat těmto potravinám a dopřát si raději zeleninové a ovocné džusy. Díky nim se bude tělo detoxikovat.

Pokud věříte na bylinky, rozhodně neváhejte zkusit kopřivu, pampelišku, petržel, fenykl nebo také česnek a ibišek.

Zkuste prověřit těchto šest tipů a uvidíte, že se budete cítit jako znovuzrození.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

6 příčin otékání nohou. Čemu se vyvarovat a co naopak dělat?