Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Melanom kůže. Příznaky, které byste neměli v létě podceňovat!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

30. 6. 2014

Intenzivní působení slunečních paprsků na lidskou pokožku přispívá ke zvýšení rizika vzniku zhoubného melanomu kůže. Češi ho stále podceňují, přitom včasná diagnóza může předejít i vážným následkům. Jak takový melanom vzniká, jak ho poznáte a kdy zajít s podezřením na kontrolu? Poradíme vám!

Rakovina kůže

Melanom je zhoubný nádor vznikající nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk, které se vyskytují převážně na kůži. Přestože se jedná o jeden z méně běžných typů rakoviny kůže, je příčinou největšího počtu úmrtí.

Světová zdravotnická organizace uvádí, že v souvislosti s melanomem zemře ročně okolo 48 tisíc lidí.

V Česku onemocní melanomem kůže přibližně 2 400 lidí ročně a toto čísto neustále stoupá. Zhruba pětina z postižených lidí zemře. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let, nejvíce těchto nádorů přibývá ve skupině mužů nad padesát let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny.

Mezi nejčastěji nemocné patří také ženy ve věku od deseti do devětadvaceti let, které často podléhají trendům aktraktivity opálené kůže.

Melanom je nejzákeřnější kožní nádor. Koho ohrožuje a jak ho poznáte?

Češi onemocnění podceňují

Počet onemocnění melanom stoupl za posledních čtyřicet let sedmkrát! „Opálená kůže bývá často považována za důkaz zdraví, kult slunce ale může být v mnohém velmi nebezpečný,“ tvrdí lékařka Ivana Kuklová, specialistka oboru dermatologie z klininy Zámežek Malvazinky.

„Za posledních čtyřicet let se ozonová vrstva zmenšila o deset procent, znamená to, že na Zemi dopadá asi o dvacet procent více nebezpečného UV záření a delší pobyt na slunci je tak rizikovější,“ vysvětluje Kuklová.

Příznaky dokážeme rozpoznat sami

Zhruba 30 až 50 procent melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka. Když si je  budeme pravidelně kontrolovat, dokážeme sami odhalit sebemenší odchylky.

ABCDE pravidla rozpoznání melanomu: 

  • A – Asymetrie – asymetrická skvrna, která nemá pravidelný tvar
  • B – Border – ohraničení – hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná, neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost
  • C – Colour – barva – také není příznivé, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má různé odstíny
  • D – Diameter – průměr – pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti
  • E – Elevation – vyvýšení – Pokud pozorujeme růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou nádoru

Včasné zachycení melanomu může zvýšit pacientovi vyhlídky na úplné uzdravení. „Cílem nás dermatologů je odhalit maligní melanom včas, tedy ve stádiu, kdy ještě nejsou založeny metastázy,“ připomíná Ivana Kuklová. „Pravidelné vyšetření u dermatologa zaručuje, že bude nemoc diagnostikována,“ dodává.

Důležité je prohlížet své tělo a reagovat na podezřelé signály.

Prevence je základ

Prevence onemocnění melanomem neznamená žádný velký zásah do běžného života. Klíčem je omezit pobyt na slunci bez ochranných krémů. „Při koupání je nutné nanášet voděodolné prostředky, a to opakovaně,“ upozorňuje lékařka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Melanom kůže. Příznaky, které byste neměli v létě podceňovat!