Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Menierova choroba aneb když vám vnitřní ucho zamotá světem

Menierova choroba je nemoc, která postihuje vnitřní ucho a jelikož má vnitřní ucho význam především sluchový a rovnovážný, postižení trpí fázemi závratí, tinitu, pocitu nerovnováhy či točení a také epizodami ztráty sluchu. Projevy se pohybují od několika minut až po hodiny. Obvykle postihuje jen jedno ucho, ale může se časem rozšířit i na druhé. Choroba není závažná jako spíše velmi nepříjemná a bohužel se stále neví její přesná příčina. Jak se projevuje a jak zmírnit příznaky se dozvíte v článku.

Co způsobuje Menierovu chorobu a jak se projevuje

Příčina Menierovy poruchy není přesně známa, byť proběhlo mnoho rozsáhlých studií. Nicméně se předpokládá, že je způsobena hromaděním endolymfy (tekutina, jež je přítomná v labyrintu vnitřního ucha), která zvyšuje tlak v trubicích sluchového ústrojí a to následně vede k poškození vnitřního ucha. Příčinou může být autoimunitní onemocnění, alergie i dedičnost. Onemocnění je sice chronické a postupem času se může zhoršovat, ale nemocnému může pomoci změna životního stylu, která zmírní příznaky. Pokud je Menierova nemoc diagnostikovaná, často se může vlivem změny životosprávy vrátit do stavu před projevením symptomů – nemoc je sice přítomna, ale její příznaky se neobjevují.

Podle Healthline jsou příznaky příchozího a odchozího charakteru – postihují nemocného v tzv. atakách a pak samovolně mizí. Trvají od několika minut po hodiny, popřípadě i celý den. Projevují se hlavně v postiženém uchu:

  • ztrátou sluchu

  • tinitem (pískáním)

  • ušní plností, pocitem, že ucho je plné a ucpané

  • ztrátou rovnováhy

  • bolestí hlavy

  • závratí

  • nevolností

  • zvracením

Tradiční čínská medicína využívá přirozenost protikladů. Když se tělo nachladí, má se zahřát

Dignostika Menierovy choroby

Kniha Ménière’s Disease mapující výzkum tzv. vestibulárních poruch v Japonsku uvádí, že v diagnostice Menierovy choroby se zohledňují určitá kritéria, které musí nemocný splňovat, aby bylo určení definitivní. Jedná se především o neustálý návrat výše uvedených projevů, které nejsou způsobeny žádnou specifickou příčinou. Mnoho postižených si také stěžuje na přecitlivělost na intenzivní zvuk. Při diagnostice se vylučuje, zda nebyla postižena centrální nervová soustava, a to magnetickou rezonancí či výpočetní tomografií (CT). Menierova choroba může být zaměněna za jiné postižení vnitřního ucha, například za labyrintitidu, poruchy páteře, popřípadě za endokrinní poruchy.

Konečná diagnóza se provádí na oddělení otorhinolaryngologie (ORL), které se specializuje na oční, ušní a krční onemocnění. Lékař vyšetří sluch pomocí sluchového testu. Následně se dělá test rovnováhy k testování funkce vnitřního ucha – lidé s Menierovou chorobou budou mít totiž sníženou rovnováhu v postiženém uchu. Nejčastěji se pak provádí pomocí elektronystagmografie (ENG), což je vyšetření, jenž zkoumá pohyb a možnou příčinu závratí.

Pokud má pacient podezření na Menierovu chorobu, měly by u něj proběhnout dvě či více atak závratí trvající alespoň 20 minut, tinitus, dočasná ztráta sluchu či pocit ucpaného ucha. Příznaky se vyskytují buď všechny najednou, nebo minimálně dva projevy společně a postupem času se k nim přidávají další. Bohužel neexistuje test, který by stoprocentně mohl prokázat Menierovu chorobu.

Podle analýz, které uvádí Masaaki Kitahara, choroba postihuje jedince ve věku 40-60 let, přičemž podíl žen je o něco vyšší. Také uvádí, že náhlé změny teplot mohou vyvolat stres a následně se spouští Menierova ataka.

Léčba Menierovy choroby

Americký národní institut pro hluchotu a jiné poruchy komunikace udává, že možností léčby je několik, ale zpravidla se nemoc nedá zcela vyléčit. Základní je změna životosprávy, jelikož některé vlivy zhoršují průběh Menierovy nemoci. Léčba se také liší v akutní a chronické fázi onemocnění.

Dieta a změna životosprávy

V klidové době mezi atakami se doporučuje dieta, omezit kouření, alkohol a příjem soli a solených jídel. Také se může objevit doporučení o vyřazení kofeinu a čokolády z jídelníčku. Nemocný by si měl dát pozor na diuretika a celkově na tekutiny, které odvodňují.

Farmakologická léčba

V akutní fázi se podávají léky, které mírní průběh závratí a vegetativní příznaky, léky také mohou zkrátit délku záchvatu. Nejčastěji se jedná o farmakologika ze skupiny kortikoidů.

Psychosomatika odhaluje duševní příčiny nemocí. Jak pomůže v léčbě?

Psychologická terapie

Další možností je kognitivní terapie, která se zaměřuje na soustředění a zvládání tinitu, ale může se zaměřovat také na zvládání životních zkušeností a reakcí na ně, což vede k lepšímu vyrovnání se s dalším akutním záchvatem. Kognitivní terapie také může napomáhat zvládat úzkost z budoucích atak.

Chirurgická léčba

Profesor MUDr. Ivo Šlapák popisuje terapii, ke které se přistupuje, když všechny ostatní léčby Menierovy choroby selžou – přibližně v 10% případů je nutný chirurgický zákrok.

Mezi invazivní zákroky patří:

  • chemická labyrinkektomie – v několika fázích se aplikuje gentamicin pomocí ventilační trubičky do prostoru vnitřního ucha (rizikem této léčby je však úplná ztráta sluchu v postiženém uchu)

  • chirurgická labyrintektomie – v tomto případě se odstraňuje celý ušní labyrint (k této léčbě se přistupuje v momentě, kdy už není možné sluch prakticky poškodit)

  • vestibulární neurektomie – léčba pomocí protětí vestibulárního nervu

  • sakotomie – jde o chirurgické otevření saccus endolymphaticus, která je odvodnou cestou endolymfy

Rehabilitace sluchového aparátu

Součástí léčby je také terapie do níž spadají rehabilitační cviky, ty napomáhají vestibulovému aparátu ve vnitřním uchu ke zklidnění. Zde se jedná především o pohyb očima, hlavou a celým tělem.

Alternativní léčba Menierovy choroby neprokázala účinky

Institut pro hluchotu v USA varuje, že léčba alternativní či přírodní medicínou není vědecky prokázaná. Bylo provedeno několik studií, nicméně se neprokázaly žádné účinky, které by měly vliv na zlepšení Meniérovy choroby. Žádná akupunktura, akupresura nebo tai chi, popřípadě bylinné doplňky jako jsou ginkgo biloba, zázvor a niacin (vit B3) prokazatelně nezlepšují onemocnění a dokonce mohou léčbu specialistů narušit.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Menierova choroba aneb když vám vnitřní ucho zamotá světem