Psychosomatika odhaluje duševní příčiny nemocí. Jak pomůže v léčbě?
Taťána Kročková
12. 12. 2021
Psychosomatika se dostává čím dál tím více do popředí zájmu. Zkuste si reálně představit, že za vaší bolestí hlavy či opakovanými záněty močových cest stojí prvotně něco úplně jiného než bakterie a viry a že se tyto potíže nedají vyléčit prášky, ale úplně jinými způsoby léčby. Jak se vyznat v psychosomatice a proč jí věnovat pozornost?
Co je psychosomatika
Psychosomatika se zabývá vzájemnými souvislostmi mezi psychickou a fyzickou oblastí, tedy mezi duší a tělem. Ne nadarmo se úzce vztahuje právě ke zdraví a nemoci, kdy v psychosomatice zohledňujeme vliv psychiky na naše fyzické zdraví, případně také naopak. Všechno to, co prožíváme a jak se cítíme, zejména silné působení stresu na náš organismus, může zapříčinit vznik a rozvoj mnoha příznaků nemocí, u nichž pak jen těžko hledáme příčinu nebo diagnózu, protože například zjistíme, že veškeré výsledky máme v pořádku. Příkladem může být třeba opakovaná zvýšená teplota a bolest břicha u dítěte bez nalezení jakékoli příčiny.
Ne vždy se ale jedná o výše zmíněný ukázkový příklad. Buďto jsou díky nějaké psychické příčině tělesné příznaky pouze na úrovni našeho vnímání a tělo je po fyziologické stránce relativně v pořádku, anebo již došlo k tomu, že díky dlouhodobým negativním psychickým podnětům jsme skutečně onemocněli, máme prokazatelně špatné výsledky z krve či diagnostikovanou nemoc a cesta k našemu uzdravení již pak samozřejmě bude o to delší. V tomto případě může jít třeba i o opakované chronické problémy, různá autoimunitní onemocnění nebo dokonce i rakovinu.
Psychosomatice se věnuje právem čím dál tím více pozornosti a bere se skutečně vážně. Zatímco dříve nikdo duševní příčiny nemocí příliš nezohledňoval, anebo vás lékař rovnou považoval za hypochondra či duševně nemocného, který si vymýšlí, dnes víme, že za většinou onemocnění stojí stres a nahromaděné negativní emoce a přetlaky, které prožíváme či které se nám kumulují v organismu. A psychosomatická onemocnění se nevyskytují jen u dospělých, ale čím dál tím častěji také u dětí.
Které nemoci mohou být psychosomatického původu
Psychosomatického původu mohou být takřka všechna opakovaná, dlouhodobá a chronická onemocnění, různé dysfunkce orgánů, autoimunitní onemocnění, onkologická onemocnění nebo chronické infekce. Vážné fyzické příznaky může mít také dlouhodobá a neléčená deprese či syndrom vyhoření, sexuální problémy a mnohé další. Mezi typické psychosomatické nemoci patří všechny symptomy, které se projevují jako bolest, a to často chronická bolest různé intenzity. Dále jsou to nemoci, které souvisí s poruchami imunity. Patří sem například alergie, astma, atopický ekzém, revmatoidní artritida nebo třeba Crohnova choroba.
Pojďme si tyto příznaky a psychosomatické nemoci shrnout:
- bolesti hlavy a migrény
- bolesti břicha
- syndrom dráždivého tračníku
- žaludeční neuróza
- opakované chronické infekce
- bolesti páteře
- bolesti kloubů, revmatismus
- bolesti zubů
- různé druhy alergií
- potravinová alergie
- atopický ekzém
- astma
- Crohnova choroba
- ulcerózní kolitida
- brnění a mravenčení končetin
- tetanie
- syndrom chronické únavy
- poruchy štítné žlázy
- sexuální problémy
- neplodnost
- nadváha a obezita
- roztroušená skleróza
- a mnohé další
Jak odhalit psychické příčiny nemocí a jak je léčit
Nejčastější příčinou psychosomatických nemocí je vnitřní konflikt a potlačení emocí. Jakákoliv nemoc, které se nemůžete zbavit a stále se vrací, rozhodně stojí za pozornost. Stejně tak i podivné a nejasné příznaky, které se objevují v různou dobu a nejsou nijak lékařsky diagnostikovatelné.
Často se ale stává, že chodíme od lékaře k lékaři a trápíme se nemocí, kterou neumíme vyléčit ani pochopit její příčinu. Mnohdy si totiž nedokážeme pomoci sami. Odpověď však nacházíme v nás samotných, s čímž nám může pomoct jen zkušený terapeut. Jednou z možností jak odhalit a léčit psychosomatická onemocnění je psychoterapie nebo jiný druh alternativní terapie. Jakmile odhalíte samotnou příčinu vašich potíží, pak je to již jen krůček k tomu, abyste se vyléčili. Někdy stačí něco ve svém životě změnit – práci, stravu, životní styl nebo třeba toxický vztah.
Co je etikoterapie a kdo se zabýval duševními příčinami nemocí
S psychosomatikou souvisí také etikoterapie, která hledá skutečné příčiny nemocí. Popisuje se jako sebevýchova nebo léčba, která vychází ze základních principů mravnosti, morálky, rovnováhy a harmonie duše a těla. Zakladatelem etikoterapie byl MUDr. Ctibor Bezděk (1872-1956), který se skutečně zabýval tím, proč jsou lidé nemocní a maximálně se snažil o to, aby nemocní nebyli. Své rady, doporučení a prevenci shrnul také ve svých knihách. Jeho pokračovatelé se snaží odhalovat duchovní příčiny nemocí. Patří mezi ně například český lékař Vladimír Vogeltanz nebo německý terapeut Kurt Tepperwein, který napsal mnoho knih o příčinách nemocí.
Jak nás dokáže ochromit strach a proč stres snižuje imunitu?
Je třeba si také uvědomit, že spoustu fyzických nemocí může vyléčit práce s psychikou a pochopení příčin a souvislostí namísto nekonečného koloběhu návštěv lékařů, užívání léků a návratu onemocnění.