Menu
WomanOnly
Manželství

Jak poznat toxický vztah a vyřešit jej jednou provždy

Toxický vztah bychom mohli označit také jako jedovatý nebo ten, který nás otravuje, intoxikuje. Co to vlastně znamená? Když je člověk zamilovaný a surfuje na vlnách hormonů tak mnohdy těžko rozezná, jestli je všechno na správné cestě lemované růžemi a neřítí se rovnou do propasti. Toxický vztah nebo toxický partner nám totiž mohou pořádně zamotat hlavu a než se nadějeme, budeme umírat ve smrtelných křečích a potřebovat protijed. Jak to poznat včas a odejít?

Toxický vztah je ten, který nás vyčerpává

Mezi typické toxické vztahy patří všechny ty, ve kterých není něco v pořádku. Může jít o alkoholismus, gamblerství, drogovou závislost, nadměrnou citovou závislost, žárlivost, přivlastňování si partnera, manipulaci, narcistní chování, psychické nebo fyzické týrání partnera, shazování partnera, chorobné lhaní a spoustu dalších toxických projevů chování, které jsou navenek více či méně viditelné. Nemusí jít ale ani o nějaké výrazné extrémy, stačí jen, že se ve vztahu necítíte dobře a že vás vyčerpává. Jak to ale poznat?

Poznat toxický vztah není vůbec snadné, obzvláště na jeho začátku, kdy je člověk zaslepený zamilovaností. Ale ani později není snadné toxicitu vztahu rozpoznat a dokázat z takového vztahu odejít. Člověk mnohdy dělá spoustu ústupků a přijme různé stereotypy chování za své. To, co by mu dříve vadilo, stále omlouvá, anebo to nechce vidět. Další případem je to, kdy člověk o své nespokojenosti neustále mluví a uvědomuje si ji, ale nedokáže s tím nic udělat a když jej příště potkáte, zase mluví o partnerovi jinak. Tímto způsobem se vytvářejí hotové začarované kruhy.

Někdy se člověk chová ve vztahu toxicky sám a sám způsobuje zbytečné problémy, které by ve vztahu být nemusely. Příkladem může být nedůvěra nebo žárlivost. Tyto vlastní projevy chování pak zamilovaného člověka natolik vyčerpávají, že si sám škodí, toxikuje a otravuje vztah, ve kterém třeba doopravdy není potřeba partnera takto nadměrně podezřívat. Toxicky mohou působit i duševní porucha nebo psychické problémy partnera. Úplně nejvíce toxické jsou intriky, lži a manipulace, které člověk třeba hned neprohlédne, ale i přesto, pokud o tom vůbec neví, má zvláštní pocit, že se ve vztahu necítí dobře a je permanentně vyčerpaný.

Příznaky transformace vědomí aneb jak nemít toxickou mysl?

Jak rozdělit toxické vztahy a poznat ten, který otravuje nás

Pro přehlednost si můžeme toxické vztahy rozdělit do několika skupin. To vám možná umožní si uvědomit, zda třeba náhodou v takovém vztahu momentálně nejste, a může vám to pomoci s tím něco udělat. Někdy jen stačí, abyste se vy, anebo váš partner, přestali chovat toxicky, většinou je ale potřeba takový vztah ukončit a co nejrychleji z něj odejít.

1. Toxické chování partnera

Pokud se ve vztahu jeden z partnerů anebo oba chovají toxicky, pak je tento vztah toxický a vyčerpává všechny, potažmo také děti narozené z tohoto soužití. Typické příklady byly již výše zmíněné, uveďme si například nadměrné pití alkoholu či přímo alkoholismus.

„Můj partner na můj vkus hodně pije, opíjí se v hospodě s kamarády, anebo i sám doma. I když není vyloženě agresivní, jeho opilecké chování se mi vyloženě hnusí a děti, když ho takhle vidí, brečí, anebo se mu smějí – podle situace. Přes týden je hodný, vzorný otec, chodí do práce a dá si jen pár piv v týdnu, což na něm ani nepoznáme. Jakmile však nastane víkend, už v pátek se opije do němoty, v sobotu v tom pokračuje a celou neděli prospí, ani mi s ničím nepomůže. Jsem už z toho vyčerpaná,” svěřuje svou zkušenost Jarmila.

Jak zachránit vztah a nakolik mohou být partneři odlišní? Zeptali jsme se psycholožky

2. Vzájemný nesoulad energií a základních životních hodnot

Toxicky může působit velký rozdíl mezi partnery a nesoulad mezi základními povahovými vlastnostmi, temperamentem, způsobem komunikace, životními hodnotami a cíli.

„Moje žena mě okouzlila svou upřímností, temperamentem a nezkrotnou energií, kterou předváděla jak na parketu v baru, tak i v komunikaci s lidmi nebo v její profesi. Já jsem ale introvert, rád chodím po horách, zajdu si na ryby a potřebuji mít doma svůj klid. Tereza je však královnou večírků, pracovně jezdí na různé služební cesty a hodně cestuje do zahraničí, není skoro vůbec doma. Už pět let čekám na to, až budeme mít děti a konečně se usadí, ale vypadá to, že čekám marně. Navíc už mi ani nevyčítá, že s ní nechci tak často chodit do společnosti, chodí jednoduše s jinými lidmi. Neskutečně mě to vyčerpává. Stále ji zbožňuji, ale pořád dělám ústupky, přizpůsobuji se, ale představuji si pro nás oba úplně jiný život…,” stěžuje si Mirek.

3. Zacyklený vztah

Toxický je i takový vztah, do kterého se neustále vracíte, aniž byste věděli proč, a pak z něj s pláčem utíkáte, protože to už nedokážete více snést. Důvody a příčiny takových zacyklených vztahů mohou být různé, nezřídka se v těchto vztazích vyskytují děti, lidé mají společné závazky, nebo se životně potkávají v různých oblastech a nelze udělat takzvaný radikální řez.

„Můj exmanžel je ředitel firmy, pro kterou pracuji. Nemůžu odejít, je to moje životní profese, která mě velmi naplňuje. Před lety mě velmi ranilo, když mi byl nevěrný s mladší ženou, kterou si později vzal a má s ní dítě. Já děti mít nemůžu, ale jsem profesní špička této firmy a veškerý svůj čas obětuji práci, cestování a svému psovi. Pokaždé, co se s exmanželem profesně někde setkáme, domluvíme si soukromou schůzku a skončíme spolu v posteli. Tohle je jednak můj pocit zadostiučinění vůči jeho ženě, která mi ho odvedla, jednak si nemohu pomoci, protože je stále mezi námi velká přitažlivost a silné emoce. Takto to trvá už čtyři roky od rozvodu. Tento vztah je velmi toxický a nedokážeme se od sebe odloučit a tohle utnout…” vysvětluje atraktivní Milena.

Jste dobrá v posteli? Odhalte, jaká jste milenka s naším sex testem

4. Účelový vztah

Pokud se jedná o vztah z rozumu, třeba kvůli majetku, postavení či dětem, jedná se již v tomto ohledu o jasnou toxicitu vztahu.

„Vybrala jsem si dokonalého otce pro své dítě, protože mi tikaly biologické hodiny jako zběsilé. Můj partner je dokonalý postavou, vzhledem, profesí, majetkem, a do jisté míry i povahou. Samozřejmě jsou na něm i věci, které mi vadí a o kterých jsem hned nevěděla, anebo mi byly jedno,” vypráví Michaela.

„Celé to ale začalo hodně špatně. Neměla jsem ani korunu a chtěla jsem pro sebe lepší život, než jaký měla moje máma. Přebrala jsem Petra kamarádce, která už tím pádem nechce být moje kamarádka, nechala jsem si udělat dítě, on se tehdy hrozně zamiloval a chtěl si mě vzít, ale já nakonec nechtěla. Je docela nudný, hodně dbá na pravidla, je zcela oddaný své práci a v posteli mě to s ním vlastně vůbec nebaví a nikdy nebavilo. Navíc mi vadí jeho typické snobské chování, pedantství a jistá upjatost. Trochu se mi zprotivil. Přesto spolu stále jsme kvůli dítěti. Kamarádka byla jiného ražení a s rozchodem se dosud nesrovnala a on ji měl taky hodně rád. Myslím, že ani on už dnes v tom vztahu není šťastný,” dodává Míša upřímně.

Vztah z rozumu. V čem je lepší než vztah z vášně a proč jej ženy upřednostňují?

5. Absence respektu a nerovný vztah

Nejhorší je, když se lidé nerespektují a navzájem se ponižují a ubližují si. Přitom nemusí jít o nic patologického, o žádné poruchy osobnosti a psychopatické sklony. Stačí jen, když si jeden druhého neváží a cítí k sobě averzi. Často k tomu dochází tehdy, pokud jeden druhému ve vztahu nějak ublíží, a přesto spolu ti dva zůstávají, anebo když už od začátku neladí například v mentální oblasti a mají rozdílnou inteligenci.

Psychopatem se člověk rodí, sociopatem se člověk stává. Umíte je poznat a proč jsou nebezpeční?

„Jarka se mi líbila. Byla hrozně sexy, ale fakt úplně tupá. Zpočátku mi to nevadilo. Byla obětavá, laskavá, oddaná, měl jsem se s ní dobře. Říkal jsem si, že se mi aspoň nebude plést do mých záležitostí, protože jim nebude rozumět, že na povídání o hudbě, literatuře, politice nebo filozofii mám přátele. Ale bohužel jsem časem zjistil, že kromě toho, že nám to klape v posteli, vlastně neexistuje nic, kvůli čemu bych si jí mohl vážit,” uznává Honza.

„Když jsme spolu byli ve společnosti a ona nechápala žádné vtipy a vlastně se vůbec nebavila, začalo mi to vadit a občas jsem si neodpustil nějakou, uznávám že ponižující, poznámku na její adresu. Ale ona se akorát usmívala jako měsíček a já naivní blbec jsem si myslel, že jí to neublíží, protože to ani nechápe. Později jsem se dozvěděl od kamaráda, že to už trochu přeháním a že si stěžovala jeho ženě, že se k ní nechovám hezky. Nechtěla pak už s mými přáteli nikam chodit, uváděla, že se v této společnosti necítí dobře. Je teď ve třetím měsíci těhotenství a já vůbec nevím, jestli si ji mám vzít, anebo se s ní rozejít….prostě k nám nezapadla, a to samozřejmě ani ne ke mně a do mého světa…holt sexuální přitažlivost není všechno…”

6. Platonický nebo nenaplněný vztah

I každý platonický nebo nenaplněný vztah patří mezi toxické vztahy, které člověka vyčerpávají a nejsou mu nijak v jeho životě přínosem. Zbytečně se jen trápí a touží po něčem nedosažitelném…

„Přátelé říkají, že jsem dost náročná a vybíravá ve vztazích. Pokud mě někdo neohromí, nestojí mi ani za to, abych s ním šla na rande. Většinou se zamiluji tak nešťastně a nevhodně, že jde o někoho, kdo je v mých očích sice dokonalý, ale koho prostě nemohu mít. Samozřejmě mi není patnáct a není to žádný herec nebo zpěvák, ale třeba kolega z práce, lékař nebo nedosažitelný, krásný a ženatý soused. Problém je v tom, že já si jen myslím, že ten člověk je dokonalý, protože ho vůbec neznám. Mám tendence si lidi ikonizovat…” uznává Petra.

Platonická láska jako smysl života. Proč některé naplňuje víc než reálné vztahy?

7. Vztah s energetickým upírem

Energetické upírství zní poněkud ezotericky, ale skutečně existují lidé, kteří berou druhým energii. Může jít například o takové osobnosti, které hodně mluví o sobě, potřebují hodně pozornosti, anebo jsou velmi negativní a depresivní. Vždy zkrátka po psychické stránce není něco úplně v pořádku. Poznáte to jednoduše tak, že vás v přítomnosti takového člověka po delší či kratší době začne příšerně bolet hlava, anebo se vám udělá slabo, jste nervózní a necítíte se dobře. Je třeba také sledovat to, o čem dotyčný hovoří, jak se chová a jak působí. Vztah s tímto člověkem se opravdu nedoporučuje.

Vyčerpávat může i vztah s člověkem, který s vámi opravdu neladí a je v mnoha ohledech velmi jinde, pak také vztah s velmi dominantním člověkem, anebo člověkem, který na vás velmi visí.

„Edita byla taková vamp žena, která mě upoutala tím, jak tančila v baru. Byla sice úplně nalitá, ale sálala z ní taková sexuální energie, že jsem se neudržel a pozval ji k sobě domů. Pak jsme se nějakou dobu stýkali, ale bylo to pro mě peklo. Chlapi v hospodě mi ji napřed záviděli, pak je to ale hodně brzy přešlo. Ona prostě byla nějak, jak to říct, divná. Zaprvé si myslím, že je nymfomanka. V posteli byla nenasytná. Nedala mi pokoj několik hodin, škubala sebou, chovala se netypicky. Byla zkrátka šílená. Když mě jednou zahlédla s kamarádkou, jak spolu mluvíme na ulici, na příští schůzce mě surově pokousala a řekla, že dobře vím, za co to mám. Samozřejmě jsem nevěděl, ale ona mi to podala tak, že se k žádné jiné ženě nesmím ani přiblížit. Cítím se vyčerpaný už když ona vejde do místnosti…. a přesto po ní stále toužím a zatím jsem se s ní nedokázal rozejít…” svěřuje se Milan.

Strach z opuštění může stát za důvodem proč být single

8. Závislý vztah

Velmi toxické jsou závislé vztahy, kdy se člověk natolik bojí opuštění a nedokáže být sám, že na partnerovi vyloženě visí. To se projevuje v mnoha oblastech a takové chování toxikuje celý vztah…

„Nehnula se ode mě ani na krok. Brečela, křičela, držela se mě jako klíště, vyzvídala, kde jsem byl a co jsem dělal, když jsem náhodou nebyl s ní. Zdály se jí sny o tom, že jí zahýbám s jinou ženou, anebo že odcházím. Nevěří si a bojí se, že zůstane sama. Když jsem se chtěl rozejít, říkala, že se zabije, pak mě zase pro změnu stalkovala…” říká Jirka o své bývalé přítelkyni, se kterou byl život peklo.

9. Vztah s manipulátorem

A ani vztah s manipulátorem nezůstává pozadu. Takové vztahy patří vůbec mezi úplně nejhorší. Bohužel často na první pohled ani vy, ani okolí, nic nepoznáte… Odhalit manipulátora totiž mnohdy není vůbec snadné. To jen vy se pořád můžete divit, jak je možné, že se cítíte tak hrozně, když ten váš partner je přece tak dokonalý a jako dokonalost sama se před svým okolím prezentuje… Vinu pak výhradně házíte sama na sebe (protože přesně tohle on chce) a tím se intoxikujete…

„Můj manžel byl dokonalost sama. Vždycky bylo po jeho, mně přenechával podřadné záležitosti a neustále mě přesvědčoval o tom, že nejsem pro něj dost dobrá a že bez něj bych asi nejspíše skončila na ulici. Vlastně mě motivoval k tomu, abych ho chválila, byla mu vděčná a abych k němu vzhlížela, jak je skvělý. Tak mu to vyhovovalo. Jakmile jsem chtěla udělat něco jinak či podle sebe, anebo někam jít sama bez něj, okamžitě mě shazoval a vyčítal nebo i citově vydíral, jak můžu lítat s kámoškama po kavárnách, když je doma binec a brečí děti, přitom dům byl jako klícka, měl dvě teplá jídla denně a o děti bylo vzorně postaráno. A já byla naposledy třeba s kamarádkou před půl rokem, a to ještě tajně, abych ho nenaštvala. Nepřál si, abych chodila ani na cvičení (a po mateřské ani do práce), a když jsem neměla chuť na sex, udělal scénu, že ho odmítám proto, že někoho mám,” vypráví o svém soužití s manipulátorem Hanka.

Jak poznat manipulátora? Někdy to zjistíme až po letech vztahu, říká psycholožka

Jak ukončit toxický vztah?

Příkladů toxických vztahů jsme uvedli více než dost. Je někdy velmi těžké uvědomit si, že něco není v pořádku, protože jsme ve vztahu silně citově zainteresovaní, máme závazky a děti. Ale ideálním řešením, jak se zbavit toxického vztahu, je prostě a jednoduše z tohoto vztahu odejít, což samozřejmě bývá na tom to nejtěžší. Zpravidla se osvědčuje takzvaný radikální řez, který je sice drastický, ale účinný. Sice ještě dlouho budete mít abstinenční příznaky, ale časem budete čistí a pak je již na vás, zda své droze znovu nepodlehnete.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak poznat toxický vztah a vyřešit jej jednou provždy