Menu
WomanOnly
Manželství

Vztah z rozumu. V čem je lepší než vztah z vášně a proč jej ženy upřednostňují?

Vztah z rozumu, anebo lásky? Jak je to se sňatky z rozumu a proč někdy raději dobrovolně volíme tuto vztahovou možnost? Přečtěte si názory žen v naší anketě! A jak jste na tom vy, preferujete vztah z vášně, anebo rozumu?

Vztah z vášně rychle vyhoří – a obvykle nás spálí

Možná si jen těžko dokážete představit, že byste nebyla do svého muže zamilovaná, neprožívala drogové opojení a bouřlivé sinusoidy nahoru dolů, že byste k němu necítila silnou vášeň a sexuální touhu až posedlost. Spousta žen se ale shoduje na tom, že tahle vášeň a zaslepenost jsou sice fajn, ale nejsou vůbec k žití. Každý člověk si volí partnera dle svých preferencí. A zatímco u někoho rozhoduje jen pudová přitažlivost a ryze biologická rovina vztahu, u většiny jsou to raději společné hodnoty, priority, zájmy a koníčky, soulad povah, životního stylu a především společný cíl, kterým může být třeba založení rodiny, cestování, budování statku a podobně.

Fáze zamilovanosti ve vztahu. Jak se liší zamilovanost od okouzlení a jak poznat přechozený vztah? Odpovídá psycholožka

Dříve či později, jakmile zamilovanost opadne, zjišťujeme, že nám partner nevyhovuje v mnoha ohledech. Vášeň rychle vyprchá, dostaví se první konflikty a zklamání z toho, že partner v různých životních situacích nezareagoval tak, jak jsme očekávaly a jak bychom si přály. Že není takový, jakého bychom jej potřebovaly. Náhle se dostává do popředí rozum a pokládáme si tyto otázky:

Bude mít partner rád moje děti? Chce vůbec se mnou založit rodinu? Jak zvládneme společný život, když jsme tak rozdílní? Proč je partner tak arogantní a sebestředný, přece mu nebudu neustále poklonkovat! Jak se mám srovnat s tím, že partner má potřebu chodit třikrát do týdne do hospody a opíjet se? Mám si k sobě nastěhovat muže, který nevydělává žádné peníze a otáčí se za každou sukní? Jak zvládnu žárlivost a majetnické sklony tohoto muže v našem společném životě? Vždyť já si s tímto mužem nemám vůbec co říct a naše zájmy jsou zcela odlišné!

Nejčastější důvody k rozchodu a jak dlouho může trvat partnerská krize?

 

Vztah založený na prvotním okouzlení a sexu vydrží 3 měsíce

Romantické vztahy založené na prvotním okouzlení a zamilovanosti nebo jen na vášni a sexu obvykle nevydrží déle než 2 či 3 měsíce. Pak obvykle skončí, protože se dostaví vystřízlivění. Člověk začíná řešit realitu a skutečná očekávání od vztahu. Pakliže chce vážný vztah, zjistí, že partner mu v mnoha ohledech nevyhovuje, náhle vnímá nesoulad životních postojů a hodnot, pochybuje o tom, že by to mohlo fungovat. Zamilovanost jakožto chemický koktejl přestane působit a vyprchá. A člověk pak již nedostane šanci nechat zamilovanost přerůst v opravdovou lásku, která vyžaduje svůj čas.

Vztah bez zapojení rozumu vlastně nikdy nemůže fungovat, protože člověk potřebuje mít sladěny všechny tři základní oblasti svého těla v propojení s druhými osobami. Pudovou a biologickou rovinu, která je nejnižší a týká se sexuality, dále rovinu lásky, náklonnosti, zalíbení, něhy a empatie, která se týká srdce a nakonec i tu racionální rovinu týkající se hlavy a rozumu. Ve vztahu totiž musí být i možnost porozumění s partnerem, mít si co říct, racionálně se rozhodnout, zda nám toto vyhovuje, či ne. Mělo bychom mít jasno v tom, jestli je tento vztah rozumný a perspektivní, například s ohledem na naše potřeby, rodinu a děti, anebo je zcela zbaven rozumu. I když mnohdy máme tendence bořit veškeré hranice, obvykle neztrácíme pud sebezáchovy – a to ani ve vztahu.

Vztah z rozumu přináší spoustu výhod

Ani vztah jako dohoda není od věci a přináší mnohé výhody. Smluvené sňatky v historii sice vypadaly jako nejhorší noční můra, přesto mohly skvěle fungovat – a láska se dostavila až časem. Někdy také ne…

Jaké výhody nám nabízí vztah založený na rozumu?

  • můžeme si vybrat partnera dle svých kritérií a neznamená to, že se nám nebude fyzicky líbit, dokonce to ani neznamená, že nebude dobrý v posteli
  • měli bychom vědět, že má takové vlastnosti, které nám imponují a ladí s těmi našimi
  • s partnerem chceme sdílet společné zájmy a koníčky, mít stejný životní styl a společný životní cíl, například založit rodinu, cestovat, podnikat apod.
  • partneři také mohou společně pracovat, budovat a tvořit, například mít stejné představy o životě, podnikat, mít společnou firmu, vykonávat lékařské povolání, mít nějaký společný vyšší cíl
  • partneři mají společný majetek a vyhovují si z hlediska zázemí po finanční stránce
  • oba partneři se k sobě chovají slušně, s respektem, jsou vůči sobě tolerantní, mají se rádi a jsou především dobrými přáteli
  • mohou spolu uzavřít skutečnou dohodu, smlouvu a oboustranně souhlasit s pravidly, která si sami nastaví – mezi ně může patřit například i to, že si každý z nich může najít milence, nebo milenku

Manželství bez lásky může fungovat, musí mít ale pravidla!

Mnohé ženy volí vztah z rozumu po předchozím velkém zklamání. Chtějí se tak vyhnout další bolesti a drží své emoce na uzdě. Stačí jim, že se k nim partner chová slušně, je hodný a že se o ně například postará, nebo se chová hezky k dětem z předchozího manželství.

Vztahy z rozumu jsou zkrátka mnohem stabilnější a trvalejší, protože v nich není tolik emocí. A to je ten důvod, proč je mnozí lidé, kteří chtějí již prožít klidný a spokojený život, vyhledávají.

Anketa: Volili byste raději vztah z lásky, anebo rozumu? Jak to máte ve svém životě?

Naše anketa přináší rozdílné názory dotázaných. Vztah z rozumu překvapivě není nijak kritizovanou variantou, naopak jsou si lidé vědomi toho, že přináší mnohé výhody.

Lidé se berou z různých důvodu. Mám pocit, že statistika ukazuje, že sňatky z rozumu mají delší životnost. Stejně dříve nebo později do vztahu pustíš rozum. (Tomáš, 38 let)

Za mě když je to z rozumu, tak o to dřív to skončí, protože o to dřív na tom člověku vidím všechno to co mi na něm vadí… (Adéla, 32 let)

Ono je asi rozdíl, jestli je to rozum, nebo kompromis, o kterém si nalháváme, že je to z rozumu. Skutečný sňatek z rozumu je postavený na společném cíli, a pokud někomu ze zúčastněných nelupne v kebuli, tak je opravdu stabilnější, než nějaký přechodný záchvat nepříčetnosti. Ideální je, když je racio v souladu s pudovou složkou. Tzn. vybírat čichem z vytipovaných “bezpečných” jedinců. Ale tato dovednost se ztratila s úpadkem civilizace. Musíme se to znova pracně učit. (Lenka, 52 let)

Vášeň a bouřlivá sexualita není stabilním pilířem vztahu, touha pomine, vášeň vyprchá a co dál… (Marie, 36 let)

Pokud sex funguje a uspokojuje, tak není nutné být bláznivě zamilovaný, to leckdy škodí… (Jiří, 32 let)

“Středa, je ho tam třeba!” Jak zvládnout rozdílné sexuální potřeby ve vztahu

Jsem pro vztah založený na rozumu a dohodě. A celkem se nám to s mužem daří. Podobný přístup doporučuju všem. (Zuzana, 45 let)

Mně přijdou super obě cesty, z vášně k úctě, přátelství a respektu (i přes Itálii, manipulace atd., znám páry, kterým tohle dlouhodobě funguje a rostou spolu). Naproti tomu z přátelství a hluboké, čisté lásky k vášni a zamilovanosti (a tam už to člověk musí tahat ze sebe, zkrátka z toho druhého nic nevydoluje)…já se přikláním k druhé verzi, protože inklinuju ke klidu a stabilitě, ale fakt to nebude vyhovovat každému… (Anička, 29 let)

Za mě vztah z lásky. Tím ovšem nemyslím čirou vášeň . Musí tam byt na začátku chemie i porozumění. (Andrea, 35 let)
Zkusila jsem i vztah z rozumu, ale nefungovalo to. Přestalo to brzy klapat v posteli, do intimností jsem se musela nutit, tím pádem mi začalo na něm všechno vadit, chybělo mi vnitřní pouto – sounáležitost. Je ale fakt, ze jsme se k sobe celkově nehodili. (Lucie, 44 let)

Pravá láska není vášeň ani zamilování. Láska je hluboký vztah, který nevznikne lusknutím prstů. A klidně může nastat až poté, co se pro partnerství rozhodneme z jiného, byť pragmatického, důvodu. (Radka, 45 let)

Neumím si představit, že bych s někým žila z rozumu, z přátelství nebo respektu… Mám problém vůbec žít s druhým člověkem, natož s někým, kdo by mě vůbec nepřitahoval. To si myslím, že bych opravdu nezkousla. Pro mě je jediným lákadlem pro soužití s druhým člověkem právě extrémní zamilovanost a vášeň. Jinak je to to stejné, jako bych žila sama… (Hanka, 33 let)

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vztah z rozumu. V čem je lepší než vztah z vášně a proč jej ženy upřednostňují?