×
WomanOnly

Manželství bez lásky může fungovat, musí mít ale pravidla!

Manželství bez lásky

Žít v manželství bez lásky a zůstat spolu kvůli dětem? Jsou situace, kdy to může fungovat. Jste s partnerem na tento typ soužití připraveni?

V dnešní moderní době může někomu připadat manželství bez lásky nepředstavitelné. Vždyť je to přežitek z dob našich prarodičů, možná si říkáte. Není to tak úplně pravda. Některé věci se změnily, to ano. Například mladí lidé dříve vstupovali do manželství bez lásky zcela běžně, ať už dobrovolně nebo pod nátlakem rodičů. To už dnes naštěstí není běžná praxe. Volba životního partnera je čistě v naší režii, ale setrvání v manželství bez lásky nebo bez sexu je zcela normální i dnes.

Tlak rodiny nebo společnosti, přetrvávající předsudky o svobodných matkách, lenost, pocity selhání nebo strachu z osamocení… Je tolik důvodů, které dnešním párům brání v rozvodu. Tím nejhlavnějším důvodem ale stále zůstávají děti. Kvůli nim zůstáváme v manželství bez lásky a čekáme až vyrostou, abychom je ubránili takovým nepříjemnostem jako je střídavá péče a nové „tety a strýčkové“, které jim přivedeme domů. Je to ale vážně nutné?

Když se rozhodnete zůstat spolu kvůli dětem

Srovnejte si v hlavě, zda na to máte

Za takové rozhodnutí vás nemůže nikdo odsuzovat. Manželství bez sexu a bez lásky může fungovat, ale není to pro každého. Vyžaduje to od vás určitou míru sebekritiky, zdravého rozumu, a hlavně nedělat scény, pokud se na vás partner s tímto návrhem obrátí. Musíte si položit otázku: „Proč je se mnou jen kvůli dítěti?“ Možná, že to není proto, aby vám ublížil, jak vás asi v první chvíli napadne. Možná, že skutečně chce zůstat v manželství kvůli dětem, aby je nepřipravil o bezpečný a láskyplný domov.

Pokud si nadále budete hrát před dětmi na spokojené rodiče a stranou v koutě plakat, nepomáháte tím ani sobě, ani dětem a v konečném důsledku ani vztahu mezi vámi a partnerem. Udržet manželství kvůli dětem se tak z psychologického hlediska jeví jako rozumné řešení. Pokud se dokážete nehádat před dětmi a naučit se fungovat jako parťáci či kamarádi, věřte tomu, že to vaše děti v budoucnu ocení a výrazně se to projeví na jejich vnitřní pohodě.

Podle těchto 10 znaků poznáte, že vaše manželství má na to vydržet

Bez pravidel manželství bez lásky fungovat nebude

Je proto důležité nastavit si pravidla, podle nichž budete vy a váš partner fungovat. Dohodněte se předem, jak bude takové manželství bez lásky dále fungovat. Budete ochotni trávit společný čas s dětmi? Počkáte nějakou chvíli, než se pustíte do nového vztahu? Odstěhujete se nebo zůstanete pod jednou střechou? Zapojíte do spolupráce dětského psychologa nebo manželskou poradnu? Tyto a mnoho dalších otázek si musíte položit předtím, než své rozhodnutí sdělíte dětem.

Pokud vás napadla myšlenka, že byste z toho děti vynechali, tak na to rovnou raději zapomeňte. Zaslouží si vědět, jak to mezi vámi je. Děti jsou totiž velmi vnímavé, a i sebemenších změn chování mezi rodiči si všimnou. Odpustit si hádky před dětmi je jen začátek a pokud si myslíte, že tak zakamuflujete změny ve vztahu, tak se mýlíte. Dětem totiž neujdou ani takové detaily jako polibky na čelo, držení za ruce nebo pohlazení po vlasech.

Takové změny v nich mohou vyvolat řadu otázek a také pocit lítosti. Pokud se i přes to rozhodnete dětem o vašem odloučení neříci s odůvodněním, že „si zvyknou a časem samy pochopí“, pak máte pravdu. Zvyknou si a až budou starší, začnou vnímat manželství bez lásky jako něco zcela běžného. Nemusíme vám snad ani povídat, jaký dopad to může mít na jejich budoucí vztahy.

Magdalena Rettigová: Kdybych věděla, co mě v manželství čeká, skočila bych ze skály

Jak dětem oznámit odloučení

V bezpečí domova a bez lží

Ideálním řešením je shodnout se na jedné verzi a nemást jim hlavu. Pokud maminka bude tvrdit něco jiného než tatínek, dítě nebude vědět, komu z těch dvou dospěláků důvěřovat. Mnoho párů se rozhodne vzít dítě ven, třeba na hřiště nebo do cukrárny, kde jim oznámí, že se už nemají rádi. To je ale úplně špatně, i když je to možná dobře zamýšleno.

Takové citlivé informace by se dětem měly oznamovat doma, kde se cítí v bezpečí a kde mají postýlku, kde se mohou bezprostředně poté vyplakat. Na slzy je potřeba se připravit, ale nedávejte si je za vinu. Informaci o odloučení podávejte dětem co nejupřímněji, vynechte důvody a křivdy, které stojí za vaším společným rozhodnutím.

Žádný pocit viny na obou stranách

Naopak se snažte zdůraznit, co pro děti zůstane stejné, tzn. láska k nim a jistoty, kterých se jim dosud dostávalo. Pokud jste se s partnerem dokázali domluvit na společném trávení času, tím lépe pro děti. Takovou informaci velice ocení a dodá jim pocit jistoty, že tu pro ně stále jste jako rodiče i jako kamarádi. V neposlední řadě je ujistěte, že vaše odloučení není jejich vina.

Druhým nešvarem rodičů bývají úplatky, kterými se rodiče snaží smazat pocit vlastní viny. Dětem se najednou dostává zvýšené pozornosti a jsou obklopovány dary, které si nezasloužily. Dávejte si na to velký pozor, protože by děti mohly začít vnímat rozchod jako něco pozitivního, co jim přináší benefity. Ani vaším pocitům viny by to zajisté nepomohlo. Dohodněte se s partnerem, že takto postupovat nebudete.

5 rad, jak udržet fungující manželství. Problém není jen nevěra

Kdy odejít z manželství

Udržet vztah kvůli dětem je špatné rozhodnutí hlavně v případě, kdy jsou hádky na denním pořádku. Ze svých dětí uděláte malý uzlíček nervů, který bude permanentně ve stresu, kdy se zase pohádáte. Pokud nechcete, aby vaše dítě bylo nešťastné nebo aby vám v brzké době zaklepala na dveře sociální pracovnice (ve škole bývají velmi všímaví pedagogové a za zdmi domu vše slyšící sousedé), tak se honem srovnejte.

O nic lepší není ani situace, kdy se sice s partnerem nehádáte, ale děti vás vidí denně v slzách nebo se skleničkou alkoholu u pusy. I v tomto případě je samozřejmě manželství jen kvůli dětem nesmysl a zbytečným trápením pro všechny strany. Jediným schůdným řešením je rozvod.

Nevěra a děti. Jaký vliv má dusno v rodině na vaše potomky?

V manželství bez lásky nejen kvůli dětem

Někdy za nespokojeným manželstvím nemusí stát větší rozpory, hádky nebo nevěry. Někdy se prostě láska vytratí. Místo toho přichází pocity smutku a bezradnosti. To si bere svou daň ani ne tak na dětech, ale přímo na vás a na vašem pocitu štěstí. Pokud setrváváte v manželství bez lásky, protože se bojíte být sama nebo vám je líto zahodit tolik vzpomínek, které jste za ty roky posbírali, zkuste o tom přemýšlet trochu jinak.

Zeptejte se sama sebe, o co všechno setrváváním v takovém manželství přicházíte. Neviděla byste se raději jinde? Není čas si ještě splnit nějaký ten sen? Možná vám právě teď proklouzávají mezi prsty úžasné příležitosti a přitom je ten správný čas myslet i na sebe. Nezapomínejte na to, že děti vycítí, zda jsou rodiče spokojení. A spokojený rodič znamená i spokojené dítě.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*