Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Nevěra a děti. Jaký vliv má dusno v rodině na vaše potomky?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

8. 11. 2017

Když jsou partneři či rodiče zaměstnáni svými hádkami a rozpory, často jim v plné míře nedochází, jaký vliv to může mít na jejich potomky. Jak děti snášejí nevěru jednoho z rodičů? A jak zařídit, aby se to na nich do budoucna podepsalo co nejméně?

Vztahy v rodině a děti

Jednou z funkcí rodiny je zajistit dítěti vše, co potřebuje ke svému zdravému vývoji. Starostliví rodiče tak úzkostlivě dbají čistou domácnost, pečlivě studují obsah potravin, z kterých vaří, a kupují jen navýsost bezpečné hračky. Zdravým vývojem se však nemyslí jen ten fyzický, nýbrž i duševní.

Duševní vývoj ovlivňuje například škola, ale především chování rodičů. Dítěti je potřeba se věnovat, hrát si s ním, povídat si s ním, dávat mu najevo svou lásku a zajímat se o jeho přání a potřeby. Důležitý je však nejen harmonický vztah mezi dítětem a rodičem, ale mezi samotnými rodiči, případně partnery, s kterými žije. Není radno děti podceňovat – i ty menší si velmi rychle všimnou, že něco není v pořádku.

Co je nevěra? Flirt, líbání nebo jen sex!

Nevěra rodičů a děti

Jednou z věcí, které může v očích dítěte zničit obraz rodiny jakožto komunity založené na láskyplných vztazích, vzájemné pomoci a obětavosti, je nevěra jednoho z rodičů. Zejména u malých dětí, které již nejsou však tak malé, aby si ničeho nevšimly – zhruba od 4-6 let, může klopýtnutí jednoho z rodičů zanechat na malé dušičce doživotní následky.

Co se týče nevěry a dětí, problematickým obdobím je také puberta. V tomto věku dítě často chápe nevěrného rodiče – například manžela, který uteče z mladší ženou – jako zrádce a zcela se otočí proti němu. Druhý rodič – například zhrzená manželka – jej v této nenávisti často ještě podporuje.

Jak nevěra působí na děti?

Jak teenageři, tak i menší děti se při nevěře jednoho z rodičů často cítí podvedené, oklamané a opuštěné stejně jako druhý rodič. Menší děti si také někdy myslí, že za problémy v rodině mohou oni. Tyto negativní emoce se pak projevují zhoršeným prospěchem ve škole, snížením sebevědomím, vyhýbáním se kolektivu, někdy také agresivitou a zhoršeným chováním obecně.

Rodiče jsou však většinou zaměstnáni svými problémy a dětí si tak ani nevšimnou. Přitom pokud spolu nejsou schopni vycházet a v rodině dlouhodobě panuje dusno a hádky, dítě si do budoucna odnese právě tento obrázek o partnerských vztazích. Pak výrazně stoupají šance, že i váš potomek bude mít v dospělosti v partnerském životě problémy.

Nevěra manžela a děti – co s tím?

Jak zařídit, aby děti snášeli nevěru alespoň o trochu lépe? Základem harmonických vztahů je komunikace. Pokud jste nevěrná vy a dokážete to zatím tajit, pak vám samozřejmě nebudeme radit o tom manželovi říkat. Nicméně pokud jste odhalila nevěru manžela, pak je rozumné si o tom s dětmi promluvit. Ostatně stejně často vědí víc než vy.

I když vás manžel podvedl, jako matka byste to měla dětem vysvětlit, že tím sice zradil vás, ale nikoli je. Problém nastal mezi vámi dvěma jakožto partnery a dětem se uleví, pokud toto budou vědět. V žádném případě se je nesnažte proti nevěrnému manželovi obracet a nemluvte o něm před nimi špatně. A i vy sama se snažte s ním co nejlépe vycházet. Sice si to nezaslouží, ale neděláte to pro něj, nýbrž pro své děti.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nevěra a děti. Jaký vliv má dusno v rodině na vaše potomky?