×
WomanOnly

Mytí vlasů bez šamponu je dle příznivců mnohem zdravější

Věřte tomu nebo ne, ale v době diktátu módních časopisů, kdy je takzvaně out každý, kdo neutrácí tisíce korun za přípravky určené k péči o vlasy a o pleť, se stává trendem metoda mytí vlasů bez šamponu. V čem tento nový postup spočívá?

sprchovani-myti-vlasu

Vlasová péče budoucnosti?

Metoda se jmenuje No Poo, což je název vzniklý ze slovního spojení „no shampoo“, tedy „bez šamponu“. Vychází z přesvědčení, že vlasy se mastí zejména díky tomu, že jsou k jejich mytí používány šampony a kondicionéry. Dostáváme se tedy do začarovaného kruhu – mastné vlasy si umyjeme šamponem, který je z krátkodobého hlediska účinný, ale z toho dlouhodobého už tak efektivně nefunguje. Za pár dní jsme nuceni aplikovat ho znovu, protože častým mytím ztrácí vlasy ochrannou vrstvu a začnou se nám mastit nanovo. Zastánci způsobu No Poo se ale maštění vlasů dokážou zbavit úplně, a to na první pohled poněkud drastickou metodou nemytí.

Levně a šetrně

Nemusí se jednat o naprostou absenci péče o vlasy. Méně odvážní jedinci mohou začít postupně za pomoci levných kuchyňských přísad jako je jedlá soda rozpuštěná ve vodě a jablečný ocet místo kondicionéru, které lze po nějaké době vynechat také. Vlasy by se měly přestat mastit úplně a k jejich mytí pak postačí pouze voda. Nespornou výhodou „bezšamponové“ metody je tedy velmi nízká cena.

Dalším důvodem, proč začíná být tato technika tak oblíbená, bývá nedůvěra k převážně chemickému složení většiny šamponů, které nebývá příliš příznivé k vlasům ani ke kůži. Nejen že dráždí a vysušují pokožku hlavy, ale chemické látky ze šamponu se dostávají také do těla. Když budeme hodně důslední, kosmetické přípravky neprospívají ani životnímu prostředí. Při jejich výrobě, a to včetně obalu, bývá využito mnoho neobnovitelných zdrojů.

Inspiraci hledejte v kuchyni

Pokud se rozhodnete využívat méně radikální variantu se sodou a octem, nemusíte se bát, že budete zavánět jako lák z okurek – aroma vlasů je po použití těchto prostředků naprosto neutrální. Jelikož jsme zvyklí na vůni šamponů a kondicionérů, bude to možná pro někoho chvíli nezvyk.

Když přejdete rovnou na vymývání vlasů vodou, začátky pro vás pravděpodobně nebudou příliš jednoduché, ale když překonáte krátké „mastné a nevoňavé období“ po vynechání šamponu, budete brzy slavit úspěchy. Vlasy se totiž začnou za nějaký čas bez mytí čistit samy, což věděly ženy už před mnoha staletími. Důležité ovšem je masírovat při mytí pokožku hlavy prsty, čímž uvolníme přebytečnou mastnotu, samotné oplachování vodou není tak účinné.

Příznivci metody No Poo si ji nemůžou vynachválit, vlasy jsou mnohem lesklejší a pevnější, přestanou padat a dokonce i rozčesávání bude snazší než dříve. Chemie už dávno není v kurzu, proč tedy nezkusit zaexperimentovat, možná budete příjemně překvapeni!Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*