Menu
WomanOnly
Apetit

Největší vejce na světě a dalších 9 šílených faktů o vajíčkách

Adéla Lišková

Adéla Lišková

15. 1. 2018

Vypadají celkem nenápadně, při pečení jsou vaším nepostradatelným pomocníkem, možná je i často snídáte, ale znáte jejich příběh? Přinášíme vám 10 šokujících faktů o vajíčkách.

1. Skoro jako mateřské mléko

To, že se fitness maniaci cpou vejci od rána do večera, má svůj důvod. Vajíčka totiž obsahují téměř všechny důležité živiny, které naše tělo potřebuje, včetně vitamínu D, který nám chybí hlavně v době, kdy moc nesvítí slunce. Je to proto, že obsahují kuřecí ekvivalent mateřského mléka.

2. Obr mezi vejci

Že všechna vejce nejsou stejně velká, toho už jste si asi všimli. To největší proslavilo starou kulhající slepici Harriet, která snesla vejce s obvodem kolem středu 9, 1 palců, což je skoro dvojnásobek oproti průměru 5, 5 palce.

3. Slepice chlapa nepotřebuje

Ať už slepice stráví vášnivou noc s kohoutem, nebo ne, bude snášet tak jako tak. A může jich snést až 300 ročně. To je dobrá zpráva pro lidi, ale nikoli pro slepice. Při té usilovné práci by si zasloužili trochu zábavy.

4. Slepičí stres

Nikdo nedělá dobrou práci, když je unavený, ani slepice ne. Pokud je v noci ruší hluk, pak jsou vystresované a může se stát, že snášejí vejce s příliš křehkou skořápkou, která se snadno rozbijí.

5. Vajíčkový rekordman

Chutnají vám vařená vejce? Joeymu Chestnutovi pravděpodobně víc. Za pouhých 8 minut stihl sníst neuvěřitelných 141 kousků.

6. Falešná vejce

V Evropě jsme zvyklí řešit padělky uměleckých děl, značkového oblečení či falešné peníze, v Číně se však v poslední době značně rozmáhá prodej padělaných vajec. Náklady jsou o polovinu nižší než na ty pravé.

7. Mražená americká vejce

V USA se vajíčka skladují jinak než ve zbytku světa – Američané je ukládají do mrazáku. Dělají to proto, že tamní zákon nařizuje, aby prodejci vejce před prodejem umyli. Tím ovšem vejce přijdou o ochranný povlak, který jej chrání před kontaminací.

8. Krvavé pečení

Vejce a lidská krev mají podle Nordic Food Lab stejné proteinové struktury. Pokud vám tak při pečení dojdou vejce, jeden kousek prý můžete nahradit 65 gramy krve a dosáhnete stejného výsledku. Takže kdybyste náhodou pekli dort pro Drákulu, víte co dělat.

Jak uvařit vejce. Přinášíme srovnání nejčastějších úprav

9. Rychlá svačinka

Dali byste si něco dobrého, ale nemáte čas vařit? Vaječná omeleta prý jde udělat za 4, 27 sekundy. Alespoň Američan Howard Helmer to zvládne.

10. Vaječný podvod

V roce 1806 si v jedné anglické vesnici mysleli, že nastane konec světa, protože slepice začaly snášet vejce s nápisem „Kristus přichází“. Jednalo se však o hloupý žertík jednoho z místních obyvatel.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Největší vejce na světě a dalších 9 šílených faktů o vajíčkách