Menu
WomanOnly
Domácnost

Nemáte ponětí, jak vyčistit stříbro? Rádi vám pomůžeme

Adéla Beranová

Adéla Beranová

1. 9. 2014

Stříbro černá velmi snadno, a proto je nutné jej čistit častěji než jiné kovy. Můžete si vybrat z několika způsobů, z nichž některé jsou vhodnější na určité druhy stříbra. Poradíme vám, jak to zvládnout bez problémů a potíží.

Jak vyčistit stříbro

K leštění větších stříbrných předmětů mějte v zásobě čistič na stříbro nebo hadříky impregnované čistícím roztokem. Šperky se nejlépe čistí ponořením do čisticí lázně.

Tip na domácí hadříky na čištění stříbra: Vlastní impregnované hadříky si vyrobíte ze čtverců bavlny, jež necháte násáknout v roztoku z dvou dílů amoniaku, jednoho dílu čistidla na stříbro a deseti dílů studené vody. Nechte je uschnout a máte hotovo.

Pravidelná péče

Umývejte stříbro pravidelně v teplé vodě se saponátem na mytí nádobí a nebudete je muset často leštit. Z dekorativních předmětů jednou týdně setřete prach a umyjte je.

Gravírované stříbro čistěte pomocí měkkého zubního kartáčku nebo vatovou tyčinkou.

Jak pečovat o stříbro

Aby stříbro nečernalo, neuchovávejte ho v plastikových sáčcích. Sráží se v nich vlhkost a to urychluje černání.

Chcete-li dát do pořádku hodně zčernalé předměty, rozpusťte v hliníkové nádobě s horkou vodou hrst krystalické soli. Ponořte stříbro do tohoto roztoku a jakmile černá místa zmizí, vyndejte je. Opláchněte vodou a vyleštěte. Další možností je použití pasty připravené ze soli a citronové šťávy.

Tip: Stříbro rychle vyleštíte hadříkem s kapkou ředidla.

Co dělat a čemu se vyhýbat

Stříbro čistěte při otevřeném okně, abyste zamezili hromadění výparů. Punc nedrhněte příliš důkladně, časem by se setřel a cena předmětů by klesla.

Chcete-li stříbro uložit, dejte je do pytlíku proti korozi, nebo je zabalte do hedvábného papíru. Vezměte si na to rukavice, abyste nezanechali otisky prstů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nemáte ponětí, jak vyčistit stříbro? Rádi vám pomůžeme