Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Nové koření a jeho léčivé účinky. Čím nás může překvapit?

Pod názvem nové koření se ukrývají sušené plody pimentovníku pravého, který pochází z Jamajky. Proto se mu také někdy říká jamajský pepř. Do jakých jídel se nové koření nejvíce hodí a jakými léčivými účinky nás může překvapit?

Pimentovník pravý a pěstování

Ačkoliv nové koření pochází z Jamajky, pimentovník si můžete vypěstovat i u vás doma. Potřebujete si nejprve naklíčit semena pimentovníku a zasadit je na jaře do květináče. Rostlina může být celé léto venku, potřebuje hodně tepla a dostatek slunce, ale také vláhy a vlhkosti. Přes zimu však pimentovník musíte nechat přezimovat v teple, protože by vám zmrzl, není zvyklý na tyto podmínky, vždyť jde přece o tropickou rostlinu.

Pimentovník plodí až od svých sedmi let. Poté si můžete sklízet jeho nezralé bobule a opatrně je sušit. Nové koření pak uchovávejte v chladu a suchu.

Jak chutná nové koření?

Nové koření má palčivou chuť připomínající pepř, skořici nebo hřebíček. Je i lehce nasládlé.

Nové koření a použití v kuchyni

Nové koření se používá hodně k různým druhům masa, ale velice vhodné je do různých marinád a omáček nebo také polévek. Typické je pro svíčkovou omáčku. Hodí se i do svařeného vína nebo likéru, případně do sladkých jídel, perníku, různého pečiva nebo pudinků. Je například součástí perníkového koření.

Jak si vyrobit perníkové koření a proč bychom ho měli používat

Nové koření a jeho léčivé účinky

Nové koření má spoustu blahodárných účinků na naše zdraví. Pokud budeme toto koření používat často, pomůže nám s mnoha neduhy. Nové koření obsahuje spoustu silic a tříslovin, lisuje se z něho i olej, který má analgetické účinky a používá se v aromaterapii. Výrazné jsou také jeho antibakteriální, antivirové, antiparazitní a antimykotické účinky.

Nové koření pomáhá při těchto potížích:

  • nachlazení, virová onemocnění, kašel, infekce dýchacích cest
  • žaludeční nevolnost, poruchy trávení, nechuť k jídlu, průjem a křeče, nadýmání
  • nízký krevní tlak
  • bolesti kloubů, svalů a páteře
  • infekce močových cest

Z nového koření si můžete také připravit čaj, anebo si vyrobit lihovou tinkturu, která se dá zevně používat k masážím a potírání bolavých míst při revmatismu a bolestech kloubů, svalů a páteře.

Odvar z nového koření se dá také použít k oplachování pokožky při akné.

Mazání z nového koření na bolavé klouby

Připravte si menší zavařovací sklenici, 60 % líh nebo rovnou Alpu, kuličky nového koření, kuličky černého pepře a kuličky jalovce. Kuličky lehce roztlučte v hmoždíři, nasypte jejich směs do sklenice a zalijte lihem. Množství záleží na vás, čím více jich dáte, tím bude vaše domácí Alpa silnější. Sklenici uzavřete a postavte na 2 týdny na přímé slunce, občas protřepejte. Poté můžete kuličky scedit a výsledný produkt přelít jiné sklenice, ideálně tmavé, ale nemusí být. Alpu či mazání používejte k natírání bolavých kloubů a míst na páteři, namáhaných svalů a podobně. V žádném případě tento produkt nepijte!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nové koření a jeho léčivé účinky. Čím nás může překvapit?