Menu
WomanOnly
Rodina

Očkování novorozenců 2013: Rozhodování je předáno rodičům

Markéta Pešková

Markéta Pešková

19. 9. 2013

Tak jako ve všem i v oblasti očkování malých dětí a zejména novorozenců doba jde dopředu a s ní souvisí i změny, oproti dobám minulým. Dříve muselo dítě do dvou let svého života povinně absolvovat 15 vpichů očkovacích látek. Vakcíny se ale slučují a nyní již mohou dítka i rodiče zažívat komfort pouze se 7 vpichy.

Zní to trochu nadneseně, ale můžeme tedy konstatovat, že soudobý systém očkování je výrazně šetrnější k organismu našeho miminka, než tomu bylo dříve. To potvrzuje i doc. MUDr. Ivan Novák Csc., který tvrdí, „nové vakcíny jsou účinnější a přitom mají méně vedlejších účinků. Kromě toho počet antigenů, tedy částeček, které vyvolávají imunitní odpověď, se ve vakcínách stále snižuje.“

Hexavakcína

Hlavní rozdíl v systému očkování způsobilo sloučení očkování proti 6 dětským nemocem do jedné vakcíny, která se nazývá hexavakcína. Obsahuje očkování proti záškrtu, černému kašli, invazivním infekcím způsobeným Haemophillus influenzae b (bakterie, která způsobuje např. meningitidu, zánět příklopky hrtanové či zápal plic), dětské obrně, žloutence typu B a tetanu. První dávka této povinné vakcíny se aplikuje ale až v 9. týdnu života dítěte, tedy pokud se rodiče nerozhodnou nechat novorozence očkovat proti rotavirovým infekcím, celé novorozenecké období prožije bez očkování.

Jedinou výjimkou jsou novorozenci, kteří se narodí matkám, které jsou nositelkami viru hepatitidy B. Ti pak musí podstoupit očkování právě proti zánětu jater způsobeným tímto virem.

Očkování proti rotavirovým infekcím

Většina rodičů bude tak v novorozeneckém období stát pouze před rozhodnutím a obavami, zda nechat očkovat dítě proti rotavirovým infekcím, ale i ty se očkují až od 6. týdne věku života dítěte, tedy v době přechodu z období novorozenckého do kojeneckého. Tato vakcína je ale tzv. živá, to znamená, že obsahuje živé oslabené lidské rotaviry, které jsou nejčastější příčinou vážných průjmů u kojenců a dětí, jež mohou vést v extrémních případech i k hospitalizacím dětí či jejich úmrtí. Tato vakcína díky své živé struktuře tak může svými nežádoucími účinky např. způsobit průjem u dětí, jejich podrážděnost či zvýšit nadýmání.

MUDr. Novák dále konstatuje: „bez našeho současného systému očkování a vysoké proočkovanosti populace v ČR by ročně zemřelo asi 500 zdravých dětí a desítky tisíc by utrpěly závažné celoživotní zdravotní problémy.“ Očkování v dnešní moderní době je tedy něco, čeho není třeba se bát, a to zejména proto, že se zlepšují jak vakcíny, tak se posouvá i věk, kdy jejich působení vystavujeme naše děti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Očkování novorozenců 2013: Rozhodování je předáno rodičům